Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağının zararları nelerdir? Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi?

Hindistan Cevizi Yağının Yararları ve Zararları

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağının zararları nelerdir? Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi?

Hindistan cevizi yağında doymuş yağ oranı yüksektir. Bu yüzden uzun bir süre kolesterol seviyesini yükselteceği düşünülmüştür. Fakat zamanla hem hindistan cevizi yağının faydaları daha ağır basmış hem de kolesterolün korkulacak bir şeytan olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle artık hindistancevizi yağı pek çok alanda kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Ada toplumlarında sıkça tüketilen hindistan cevizinin özellikle tiroidi çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Antibakteriyeldir, mikrop öldürücüdür, virüs önleyicidir, mantar oluşumunu engeller ve anti kanserojendir. Ayrıca içeriğindeki lorik asit sayesinde emziren annelerin sütünün daha sağlıklı olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi?

Tiroid hormonunu dengelediği ve çalıştırdığı için hindistan cevizi yağının kilo vermeye yardımcı etkisi vardır. Diyet listelerinde ve doktor kontrolünde beslenme listesine ek olarak kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının zararları nelerdir?

Ağız yoluyla alındığında bakterilerle savaşan hindistancevizi yağı, ishale sebep olabilir. Yüze sürülen hindistan cevizi yağı akneyle savaşır fakat yağlı ciltlerde aynı zamanda sivilce problemi de oluşturabilir. Fruktoz emiliminde sorun yaşayanlar için mide ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Kalp sağlığımız için az miktarda doymuş yağ, daha fazla miktarda doymamış yağ tüketmeliyiz. Fakat hindistan cevizi yağında doymamış yağ oranı yüksek olduğu için, fazla miktarda ve sıklıkla kullanılırsa kalp sağlığını kötü etkileyebilir.

Hindistancevizi yağındaki orta zincir yağ asitleri, kan dolaşımındaki mantar toksinlerini artırabilir ve bu nedenle baş ağrısına ve kas ağrılarına sebep olabilir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılıyor. Bunlardan biri de diş ve ağız temizliği. Fakat diş hekimleri, hindistan cevizi yağıyla yapılan gargaranın ağız ve diş temizliğine diş fırçalamak kadar katkı sağlamadığını açıklamıştır.

Kandida mantarının tedavisinde kullanılan hindistan cevizi yağı, vajinanın da pH dengesini bozmamaktadır. Fakat bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincir yağ asitleri karaciğere zarar verebilir. Bu yüzden herhangi bir karaciğer rahatsızlığı yaşayan veya şeker hastası olan kişilerin hindistancevizi yağını kullanmaları önerilmemektedir.


Hindistan Cevizi Yağının Yararları ve Zararları


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler