Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Zararları da var mıdır? Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi? Zayıflatır mı?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Zararları da var mıdır? Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi? Zayıflatır mı?

İçindeki doymuş yağ oranı yüksektir. Bu yüzden uzun bir süre kolesterol seviyesini yükselteceği düşünülmüştür. Fakat zamanla hem hindistan cevizi yağının faydaları daha ağır basmış hem de kolesterolün korkulacak bir şeytan olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle artık pek çok alanda kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Ada toplumlarında sıkça tüketilen bu meyvenin özellikle tiroidi çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Antibakteriyeldir, mikrop öldürücüdür, virüs önleyicidir, mantar oluşumunu engeller ve anti kanserojendir. Ayrıca içeriğindeki lorik asit sayesinde emziren annelerin sütünün daha sağlıklı olmasını sağlar.

  • Kalp sağlığını korur
  • Yağ yakıcı özelliği vardır
  • Mikrop öldürücüdür
  • İştah azaltıcıdır
  • İyi kolesterolü yükseltir
  • Saç, diş ve cilt sağlığına olumlu etkileri vardır

Hindistan cevizi yağının saça ve cilde faydaları oldukça fazladır. İyi bir makyaj temizleyici olmasının yanı sıra iyi de bir nemlendiricidir. Saçın elektriklenmesini önler, canlandırır ve doğal kepek gidericidir.

Saçlarım kaşınıyor diyorsanız veya cildinizde herhangi bir yerde kaşıntı varsa haftada iki, üç kez uyguladığınız zaman çok kısa bir sürede hemen etkisini görebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi?

Tiroid hormonunu dengelediği ve çalıştırdığı için hindistan cevizi yağının kilo vermeye yardımcı etkisi vardır. Diyet listelerinde ve doktor kontrolünde beslenme listesine ek olarak kullanılabilir. Aynı zamanda şişkinliğe iyi gelen yiyecekler arasında da yer almaktadır.

Hindistan cevizi yağının zararları nelerdir?

Ağız yoluyla alındığında bakterilerle savaşır fakat aynı zamanda ishale sebep olabilir. Yüze sürüldüğünde akneyle savaşır fakat yağlı ciltlerde aynı zamanda sivilce problemi de oluşturabilir. Fruktoz emiliminde sorun yaşayanlar için mide ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Kalp sağlığımız için az miktarda doymuş yağ, daha fazla miktarda doymamış yağ tüketmeliyiz. Fakat hindistan cevizi yağında doymamış yağ oranı yüksek olduğu için, fazla miktarda ve sıklıkla kullanılırsa kalp sağlığını kötü etkileyebilir.

İçindeki orta zincir yağ asitleri, kan dolaşımındaki mantar toksinlerini artırabilir ve bu nedenle baş ağrısına ve kas ağrılarına sebep olabilir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılıyor. Bunlardan biri de diş ve ağız temizliği. Fakat diş hekimleri, bu yağla yapılan gargaranın ağız ve diş temizliğine diş fırçalamak kadar katkı sağlamadığını belirtiyor.

Kandida mantarının tedavisinde kullanılan hindistan cevizi yağı, vajinanın da pH dengesini bozmamaktadır. Fakat bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincir yağ asitleri karaciğere zarar verebilir. Bu yüzden herhangi bir karaciğer rahatsızlığı yaşayan veya şeker hastası olan kişilerin kullanmaları önerilmemektedir.


Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Zararları


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler