K vitamini nedir? Ne işe yarar? K vitaminin faydaları zararları? K1 ve K2 nelerde hangi yiyeceklerde K vitamini eksikliği belirtileri neden olur? Nasıl geçer?

K Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

K vitamini nedir? Ne işe yarar? K vitaminin faydaları zararları? K1 ve K2 nelerde hangi yiyeceklerde K vitamini eksikliği belirtileri neden olur? Nasıl geçer?

K vitamin nedir?

K Vitamini aslında bir bileşimdir. K1 ve K2 vitaminlerinden oluşur. K Vitamini çoğunlukla et, peynir ve yumurtadan elde edilir. K2 vitamin ise mayalanmış yoğurt ve peynirdeki bakterilerden meydana gelir. K2 vitamininin osteoporoz tedavisi için kullanılması üzerine hala araştırmalar sürmektedir.

K vitamini nedir neye yarar faydaları neler

Tıpkı D vitamin gibi, günlük K vitamini ihtiyacı da yiyeceklerden tam olarak karşılanamıyor. Bu rakamlar şöyle:

Bebekler için günlük k vitamini ihtiyacı
*0 - 6 aylık: 2.0 mikrogram
*7 - 12 aylık: 2.5 mikrogram

Çocuklar için günlük k vitamini ihtiyacı
*1 - 3 yaş: 30 mikrogram
*4 - 8 yaş: 55 mikrogram
*9 - 13 yaş: 60 mikrogram

Yetişkinler için günlük k vitamini ihtiyacı
Erkekler ve kadınlar 14 - 18 yaş arası: 75 mikrogram
Erkekler ve kadınlar 19 yaş ve sonrası: 90 mikrogram

K vitamini en çok hangi yiyeceklerde var?

K vitamini en çok kıvırcık lahana (kale)de var. Ardından sırasıyla kara lahana, ıspanak, şalgam, pancar yaprağı K vitamini açısından zengin besinlerdir.

K vitamini hangi yiyeceklerde var k vitamini eksikliği nasıl geçer

K vitamini başka hangi yiyeceklerde bulunur? Hardal yaprağı, brüksel lahanası, brokoli, karahindiba, maydanoz, marul, asparagus ve lahana turşusunda en çok k vitamini bulunuyor.

K vitaminin faydaları nelerdir? K vitamini ne işe yarar?

K vitamini kanın pıhtılaşması açısından önemlidir. K vitamini eksikiği burun kanamalarına, şiddetli regl ağrılarına, kolay çürüme ve morarmalara, hemorajiye ve anemiye yol açar. K vitamini kemik sağlığı açısından da önemlidir.

 • Kalp sağlığı için gereklidir
 • Kemik sağlığı için gereklidir
 • Beyin sağlığı için gereklidir

Karboksilasyon için ana içerik K Vitaminidir; ki bu da protein osteokalsin sayesinde kemik yapısını kuvvetlendirir. Kireçlenmeyi önler ve aynı zamanda antioksidan etkisiyle vücuttaki zehirli atıklardan arınmayı sağlar. K vitamininin en önemli özelliği ise vücuttaki iltihabın atılmasını sağlamasıdır. Ayrıca beyin sağlığı için de gereklidir. Beyin ve sinir sistemine büyük etkisi vardır. Hafızayı güçlendirir.

K vitamininin zararları nelerdir?

Oral yolla alınan K vitamininin dozu önemlidir. K vitamini antiasit, antibiyotik, şeker ilaçları, kan inceltici, aspirin veya kanser ilaçları ve kolesterol ilaçları gibi pek çok ilaçla etkileşime girebilir. K vitaminini, doktorunuz önermeden asla kullanmamalısınız.

K vitamini eksikliği neden olur? Nasıl geçer? Belirtileri nelerdir?

Vücudunuzda K vitamini eksikliği olduğunu şu belirtilerden anlayabilirsiniz.

 • Kolay morarma
 • İdrar ve/veya dışkıda kan
 • Yoğun regl ağrıları
 • Yoğun regl kanamaları
 • Soluk ten
 • Ciltte ve/veya gözde sarılık
 • Yoğun halsizlik ve sersemlik
 • Yaraların, kesiklerin uzun süre kanaması

Sizde bu belirtilerden çoğu varsa, lütfen en yakın zamanda bir doktorla görüşün ve tahlil yaptırın. K vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Safra yolu hastalıkları, karaciğer hastalıkları, çölyak hastalığı veya crohn hastalığı gibi mide bağırsak hastalıkları.

K vitamini eksikliği belirtileri

K vitamini eksikliği nasıl geçer? Kale, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketerek. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketerek, takviye kullanarak geçer.

Bu noktada abs diyeti veya Akdeniz diyeti ile beslenmeye başlayabilirsiniz

K vitamini nerede sentezlenir? 1970'lere kadar sadece karaciğerde sentezlendiği düşünülüyordu fakat artık kanda ve kemiklerde de sentezlendiğine inanılmakta.


K Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?


Hiç bir sıcak/soğuk içecek suyun yerini tutmaz, bunu asla unutmayın. O nedenle mutlaka günlük su içme miktarınızı ölçün ve günlük hedefinize ulaşmaya çalışın. Bunun için telefonunuza uygulamalar indirebilir, bir su içme günlüğü de oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler