K vitamin nedir? K1 ve K2 Vitaminleri hakkında bilgiler. Günlük K Vitamini ihtiyacı ne kadar? Faydaları zararları yararları nelerdir? K vitamini en çok hangi yiyeceklerde var? K vitamini eksikiği..

K Vitamini Nedir?

K vitamin nedir? K1 ve K2 Vitaminleri hakkında bilgiler. Günlük K Vitamini ihtiyacı ne kadar? Faydaları zararları yararları nelerdir? K vitamini en çok hangi yiyeceklerde var? K vitamini eksikiği..

K vitamin nedir?

K Vitamini aslında bir bileşimdir. K1 ve K2 vitaminlerinden oluşur. K Vitamini çoğunlukla et, peynir ve yumurtadan elde edilir. K2 vitamin ise mayalanmış yogurt ve peynirdeki bakterilerden meydana gelir. K2 vitamininin osteoporoz tedavisi için kullanılması için hala araştırmalar sürüyor ve net bir bilgi yok.

Tıpkı D vitamin gibi, günlük K vitamini ihtiyacı da yiyeceklerden tam olarak karşılanamıyor. Bu rakamlar şöyle:

Bebekler için günlük k vitamini ihtiyacı
*0 - 6 aylık: 2.0 mikrogram
*7 - 12 aylık: 2.5 mikrogram

Çocuklar için günlük k vitamini ihtiyacı
*1 - 3 yaş: 30 mikrogram
*4 - 8 yaş: 55 mikrogram
*9 - 13 yaş: 60 mikrogram

Yetişkinler için günlük k vitamini ihtiyacı
•Erkekler ve kadınlar 14 - 18 yaş arası: 75 mikrogram
•Erkekler ve kadınlar 19 yaş ve sonrası: 90 mikrogram

K vitamini en çok hangi yiyeceklerde var?

K vitamini en çok kıvırcık lahanada var. Ardından sırasıyla kara lahana, ıspanak, şalgam, pancar yaprağı, hardal yaprağı, brüksel lahanası, brokoli, karahindiba, maydanoz, marul, asparagus ve lahana turşusunda en çok k vitamini bulunuyor.

K vitaminin faydaları nelerdir?

K vitamini kanın pıhtılaşması açısından önemlidir. K vitamini eksikiği burun kanamalarına, şiddetli regl ağrılarına, kolay çürüme ve morarmalara, hemorajiye ve anemiye yol açar. K vitamini kemik sağlığı açısından da önemlidir. Karboksilasyon için ana içerik K Vitaminidir; ki bu da protein osteokalsin sayesinde kemik yapısını kuvvetlendirir. Kireçlenmeyi önler ve aynı zamanda antioksidan etkisiyle vücuttaki zehirli atıklardan arınmayı sağlar. K vitamininin en önemli özelliği ise vücuttaki iltihabın atılmasını sağlamasıdır. Ayrıca beyin sağlığı için de gereklidir. Beyin ve sinir sistemine büyük etkisi vardır.

K vitamininin zararları nelerdir?

Oral yolla alınan K vitamininin dozu önemlidir. K vitamini antiasit, antibiyotik, kan inceltici, aspirin veya kanser ilaçları ve kolesterol ilaçları gibi pek çok ilaçla etkileşime girebilir. K vitaminini, doktorunuz önermeden asla kullanmamalısınız.


K Vitamini Nedir? : K vitamin nedir k1 vitamini k2 vitamini k vitamini ilaç osteoporoz tedavisi günlük K vitamini ihtiyacı K vitamini en çok hangi yiyeceklerde var kıvırcık lahana karahindiba k vitamini eksikliği hemoraji kolesterol


Şarkı söyleyin! Şarkı söylemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler