Karnabahar hakkında bilgi.. Karnabahar türleri nelerdir? Karnıbaharda hangi vitaminler var? Karnabaharın faydaları nelerdir?

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Karnabahar hakkında bilgi.. Karnabahar türleri nelerdir? Karnıbaharda hangi vitaminler var? Karnabaharın faydaları nelerdir?

Karnabahar hakkında bilgi

Karnabahar; tıpkı brokoli kara lahana lahana ve brüksel lahanası gibi turpgillerdendir. Karnabahar kelimesi Latincedeki sap ve çiçek kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Karnıbahar Ön Asya ve Akdeniz Bölgesine özgü bir bitkidir. Bugün dünyanın pek çok yerinde, Amerikada ise en çok Kaliforniyada yetiştirilmektedir.

Karnabahar türleri nelerdir?

Beyazdan yeşile pek çok karnabahar türü bulunmaktadır. En çok yetiştirilip yenilen beyaz karnabahardır. En az rastlananı ise mor karnabahardır. Tadı daha hafiftir ve pişirildiğinde rengi mordan yeşile döner.

Tüm turpgiller arasında karnabahar, kansere kadar pek çok hastalık riskini azaltan önemli bir bitkidir.

Karnabaharda hangi vitaminler var?

Karnıbaharda çokça, güçlü birer antioksidan olan c Vitamini ve manganez bulunuyor. Öyle ki, bir tabak çiğ karnabahar, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Karnıbaharda aynı zamanda lif, K Vitamni, folik asit, fosfor, potasyum ve tiyamin bulunuyor.

Karnabaharın faydaları nelerdir

Karnabaharın faydaları nelerdir?

Karnabahar başta göğüs, prostat ve kolon kanseri olmak üzere pek çok kanser riskini düşürür. İçeriğindeki K Vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde kronik ağrılara, romatizmaya ve bazı hazımsızlık problemlerine iyi gelir. Karnıbahardaki selenyum bağışıklık sistemini korurken, içindeki glütasyon (glutatyon) ve sülfür ile ciğerlerdeki zehiri temizler. Folik asit ve B6 Vitamini ile kalp sağlığı için faydalıdır ve kolesterolü düşürür. Hamilelik ve diyet süreçlerinde tavsiye edilen başlıca yiyecekler arasında yer alır.


Karnabaharın Faydaları Nelerdir? : Karnabaharın faydaları nelerdir karnıbahar karnabahar türleri yararları hangi vitaminler mor karnabahar k vitamini çiğ karnıbahar romatizma selenyum glutatyon glütasyon


Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var… // S. Breathnach

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler