Çay ağacı yağı doğal akne egzama genital mantar ve sedef tedavisinde kullanılır. Faydaları ve kullanım alanları oldukça fazladır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çay ağacı yağı doğal akne egzama genital mantar ve sedef tedavisinde kullanılır. Faydaları ve kullanım alanları oldukça fazladır.

Çay ağacı yağı özellikle akne tedavisinde çok etkilidir. Bunun sebebi güçlü bir iltihap giderici yağ ve antibakteriyel yağ olmasıdır. İltihap veya mantarlı bölgedeki kırmızılığı yok eder. Ayrıca o bölgedeki şişkinliği ve iltihabı söndürür.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Çay ağacı yağının kullanımına dikkat etmek gerekir. Çünkü çay ağacı yağı çok güçlü bir yağdır. Kesinlikle içilmez ve ilgili bölgeye tek başına sürülmez. Mutlaka zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile birlikte hafifletilerek kullanılmalıdır. Oran nasıl olmalı? Her iki damla çay ağacı yağı için 10 damla taşıyıcı yağ şeklinde. Akneyi geçiren yağ olarak bilinen çay ağacı yağını yüzünüze sürerken gözlerinize yaklaştırmamalısınız.

Çay ağacı yağı faydaları

Doğal genital mantar tedavisi için de oldukça etkili bir yağdır. Yine egzama tedavisi veya akne tedavisinde olduğu gibi, taşıyıcı yağ ile yumuşatılarak pamukla bu bölgeye tampon hareketler ile uygulanır. İki haftalık düzenli uygulama ile kırmızılık, iltihap, koku gibi semptomların geçtiği görülür.

Çay ağacı yağı faydaları

Saça uygulandığında çay ağacı yağı eklediğiniz karışımı saçınızda yarım saat bekletip yıkarsınız. Bu sayede saçlı derideki ölü hücreleri ve toksinleri temizler.


Çay ağacı yağı aynı zamanda doğal sedef hastalığı tedavisinde de kullanılır. Kırmızılığı ve iltihabı söndürdüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
Tüm iltihaplı yaralarda veya bölgelerde çay ağacı yağı kullanılabilir. Önemli olan içilmemesi ve çay ağacı yağını uygularken mutlaka ek yağlar ile karıştırılmasıdır.

Şimdi liste olarak bakalım.
  • Cildi nemlendirir canlandırır
  • Akne tedavisinde çok etkilidir
  • Cilt enfeksiyonlarında etkilidir
  • Cilt kanserini önlediği düşünülmektedir
  • Bit, kepek, mantar şikayetlerine çözümdür
  • Saç dökülmesini engeller
  • Astım, tüberküloz, bronşit için etkili bir çözümdür
  • Diş çürüğü ve ağız sağlığı üzerinde etkilidir

Terpinen-4-ol gibi mikrop kırıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Bölgesel olarak da uygulanabilir, gargara da yapılabilir.

Her gün kullanılabilir. Alerjik reaksiyon göstermediğinize emin olmanız ve taşıyıcı yağ ile karıştırarak uygulamanız önerilir.


Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı


Elde edilen verilere göre şeker kalbin pompalama mekanizmasını etkilemekte ve kalpte arıza riskini artırmaktadır. Şeker temel olarak kalp krizinden sorumlu kötü kolesterolü ve trigliseridleri (bir çeşit yağ asidi) artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler