Sebzelerin faydaları nelerdir? Hangi sebze neye iyi gelir? Hangi sebzede hangi vitaminler bulunuyor?

Sebzelerin Faydaları Nelerdir? Hangi Sebze Neye İyi Gelir?

Sebzelerin faydaları nelerdir? Hangi sebze neye iyi gelir? Hangi sebzede hangi vitaminler bulunuyor?

Sebzelerle sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenmenin temel kurallarından birisi de sebze tüketmektir. Etrafınızda vejeteryan olduğunu bildiğiniz kişiler mutlaka vardır. Besin değeri yüksek ve hem bağışıklık hem de sindirim sistemine katkısı olan sebzeler içlerinde, vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok şeyi hemen hemen barındırırlar.

Peki hangi sebzeler hangi hastalığa iyi geliyor? Hangi sebze vücudumuzun neresi için iyi? Hangi sebzeyi tüketmek sağlıklı beslenmemiz için şart? Sebzelerin faydaları nelerdir birlikte bakalım.

Fasulyenin faydaları

Taze fasulye, vücudun çalışmasını, gelişmesini ve tamirini sağlıyor. Taze fasulye, pankreas bezesini, böbrekleri, karaciğeri ve kalbi kuvvetlendiriyor, albümin ve şekerde de çok fayda sağlıyor.

sebzelerin faydaları fasulyenin faydaları

Bezelyenin faydaları

Bezelye hem kansızlığı gideriyor hem de kabızlığı engelliyor. Kan kanserine karşı koruyucu etkisi var.

Sivri biberin faydaları ve biberdeki vitaminler

Biberlerde, bol beta karoten, C, P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidler bulunuyor. Bunlar, mideyi kuvvetlendiriyor, iştah açıyor ve mide tembelliğini gideriyor. Özellikle acı biber, erkeklerde cinsel isteği arttırıyor, P vitamini ile damarları yumuşatıp kanamayı önlüyor, K vitamini ile de kanın pıhtılaşma kabiliyetini arttırarak kanamaları durduruyor. Ayrıca acı kırmızı biber güçlü bir antikanserojendir.

Lahananın faydaları

Bol miktarda B, C ve E vitamini ve potasyum içeren lahana, şeker ve romatizma hastaları için de çok faydalı. Lahana bol arsenik, kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyip cildi güzelleştirir, bol idrar söktürür, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı attar. Lahana, kansızlığı giderir ve kansere karşı etkilidir. Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini, mide ve bağırsakların iç yüzeyini korur, oralardaki yaraların iyileşmesini sağlar. Lahananın yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı koruyucu bir mineral olan selenyumun kaynağıdır. Selenyumun ayrıca, sağlıklı görünüşlü bir cilt sağlar ve erkeğin cinsel gücünü arttırır.

Karnabaharın faydaları

Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde, kadınları göğüs kanserine karşı koruyan 'indol-3 karbonal' bulunan karnabahar, lahanadaki besin değerinin çoğuna sahip. Karnıbahar çiçek olduğu için, bol bol fosfor ve vitaminleri, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır, buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır, onların yıpranmasını önler.

Karnabaharın faydaları

Brokolinin faydaları

Brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten vardır. Bu yüzden yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden biridir. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısıdır, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azaltır. Brokoli ayrıca, B1 ve C vitamini ile doludur. Yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli vitamin deposudur. Brokoli suyunun havuç veya elma suyuyla karıştırılarak içilmesinin de fayda vardır.

Pırasanın faydaları

Pırasa vitamin, mineral ve çeşitli nitritler içerir. Mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, damar sertliği için faydalıdır. Pırasa yemeği, bağırsakları yumuşatır kabızlığı önler, hemoroidi olanlara da ferahlık sağlar. Pırasa çorbası, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür ve vücutta birikmiş üre asidi ve ürat tuzlarını dışarı atar.

Pırasanın faydaları

Marulun faydaları

Bol miktarda çeşitli mineralleri içeren marul, sinirleri teskin edip iyi uyku verir ve erkeklerde cinsel arzuyu frenler. Yemekten önce salata şeklinde yenen marul, şeker hastalarının kandaki şeker seviyesini düşürür. Marul bol idrar söktürür ve kanı pisliklerden temizler. Karaciğer ve dalak şişliğini, sarılığı giderir, kadınlarda adet dönemlerinin, zamanında ve ağrısız olmasını sağlar. Marul suyu, yüze sürülürse ergenlik sivilcelerini giderir, cilde tazelik ve pembelik verir. Ayrıca mor marul lolo rosso da oldukça faydalı bir diğer marul türüdür.

Sebzelerin faydaları | Hangi sebze neye iyi gelir?

Sebzelerin faydaları ve sebzelerin vitamin değerleri günlük beslenmemizde yeterli miktarda tüketebilirsek, sağlıklı bir yaşam için yeterli. Pek çok vitamin ve minerali sebzelerden almamız mümkün.

Enginarın faydaları

Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginar kanı temizler ve yorgunluğu giderir. Diğer zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla dışarı atarak vücuda dinçlik verip dinlendirir. Enginar, beyin yorgunluğunu çabucak geçirir, kalp adalelerini kuvvetlendirir, onu rahatsız eden üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar. Enginar ayrıca şeker hastaları için de çok faydalıdır. Mide ve bağırsakları dezenfekte ederek ishalleri durdurur.

Kerevizin faydaları

Kerevizinin hem yaprakları hem sağları tüketilmelidir. Bizler normalde yemek yaparken yeşil saplarını atarız ama bunları mutlaka ayırmak gerekir. Hem verdiği güzel koku hem de faydası dolayısıyla kerevizin yeşil saplarını farklı yemekler ve salatalarda da mutlaka kullanmak gerekir. Kereviz sapının faydaları oldukça fazladır. Mideyi kuvvetlendirir iştah açar. Kereviz, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Kanı pisliklerinden temizler ve sivilcelerin geçmesine, yüzün pembe bir hal almasını sağlar. Kereviz, karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizler. Sarılığı giderir, böbrekleri çalıştırır, fazla suyu dışarı atar. Böbreklerden kumu, taşı döker. Şişmanları zayıflatır ve cinsel faaliyeti arttırır.

Sebzelerin faydaları

Semizotunun faydaları

Semizotu, kanamalı hastalıklara ve kabızlığa iyi gelir. Kanı temizler, bol idrar söktürür, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizler, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirir, böbrekteki kum ve taşı döker. Semisotu ayrıca, şeker hastalarının susuzluğunu azaltır, zayıflama diyetlerinde çok işe yarar. Semizotu, yeşil salata olarak da tüketilmelidir. Semizotu balıkta bulunan omega-3 ve omega-6 içeriğine de sahip olan tek sebzedir.

Sebzelerin kalorileri için tıklayın.

Salatalığın faydaları

Salatalık kanı temizler, karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür. İdrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atar. Salatalık, içeriğindeki bol kükürdü ile kanı temizler, ciltteki ter bezlerini çalıştırır, bol vitamin ve madeni madde vererek cildin taze ve pürüzsüz olmasına yardım eder. Salatalığın kendisi veya suyu, cildi bir tonik kadar temizler, et yemeklerinin verdiği susuzluğu keser.

Turpun faydaları

Çeşitli esansları, bol C vitamini, iyot ve kükürdüyle turp, karaciğeri çalıştırır, böbreklerdeki kum ve taşı döker, bronşlara çok iyi tesir eder. Turp ayrıca dalak şişliğini giderir ve cildi güzelleştirir. Turp bağırsakları dezenfekte ederek kabızlığı önler. Akşam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyu rahat bir uyku sağlar.

Rokanın faydaları

Çeşitli esansları, P ve K vitaminleri, çok faydalı mineralleri içeren roka, karaciğerin dostu, mideyi kuvvetlendirici, kansızlığı gideren, cinsel gücü çok arttıran bir yeşilliktir. Yeşil salata şeklinde yenen roka, tadı ve asitleri ile mideyi çalıştırır, hazmı arttırır, iştahı açar, böbrekleri çalıştırır, idrar söktürür ve karında toplanan suyu boşaltır.

Sebzelerin faydaları roka

Terenin faydaları

Tere, çiğ salatalara lezzet ve canlılık katarken, ayrıca değerli bir sebze suyudur da. Çeşitli vitaminler ve özellikle C vitamini, bazı faydalı esanslar ve mineralleri ile çok tesirli ve faydalı bir sebze olan tere karaciğer, böbrek ve bronşları çalıştırır, gribi geçirir, kanda şekeri düşürür, kansızlığı giderir, acı tadı ve diğer maddeleriyle mideyi çalıştırıp hazmı arttırır, iştahsızlık çekenlere çok fayda verir, bol demiri ile kanı tazeler, kansere karşı korur, bağırsaklardaki çeşitli solucanları döker. Tere sinirleri dinlendirdiğini ve cinsel isteği arttırır, çiğ olarak, az miktarlarda yenilmelidir çünkü fazlası zarar verebilir. Tere aynı zamanda çok önemli bir antioksidandır ve detoks diyeti sırasında tüketilmesi faydalıdır.

Dereotunun faydaları

Dereotu; yatıştırıcı, hazmettirici ve gaz söktürücüdür. Ayrıca nefes açmak ve ağız kokusu için yarım çay kaşığı dereotu tohumu çiğnenebilir. Dereotu çayı da karın ağrısı, idrar yapamama veya bağırsak yanmasına iyi geliyor. Çayı hazırlamak için; iki çay kaşığı ezilmiş dereotu tohumunu kaynayan suya atarak beş dakika bekletin ve altını kapatıp beş dakika daha demlenmesini sağlayın. Hiç bir otu veya tohumu kaynatmıyoruz unutmayın. Dereotu aynı zamanda anne sütünü arttıran bir sebzedir. Bununla birlikte çürüme, ezilme, sancı, öksürük, uykusuzluk, sarılık, iskorbüt, ağrılı yerler, karaciğer, safra ve bağırsak problemleri, böcek sokmaları gibi rahatsızlıklarda kullanılır ve trigliserid ile kolesterolü düşürür.

Şalgamın faydaları

Şalgam taş ve kum döktürür, bronşları boşaltır, bol idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Şalgam, yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenirse yukarıdaki hastalıklara iyi gelir. Şeker hastaları da şalgam yiyebilir ve şalgam ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı olur.


Sebzelerin Faydaları Nelerdir? Hangi Sebze Neye İyi Gelir?


Sık sık ve azar azar yemek bilinenin aksine sağlıklı değildir. Günde 2 öğün yiyin. Sağlıklı protein ve sebzelerle dolu tabaklar hazırlayın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler