Aloe vera saça, cilde, sindirim sistemine faydaları ile dikkat çeken harika bir bitki. Jeli mucizeler yaratıyor. Ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları neler?

Aloe Vera Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir? Faydaları

Aloe vera saça, cilde, sindirim sistemine faydaları ile dikkat çeken harika bir bitki. Jeli mucizeler yaratıyor. Ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları neler?

Aloe vera saça, cilde, sindirim sistemine faydaları ile dikkat çeken harika bir bitki. Aloe vera içeren gıdalar diye bir liste yok. Jel sadece bitkinin yapraklarından elde ediliyor ve jeli mucizeler yaratıyor. Ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları neler bakalım.

Binlerce yıl boyunca özellikle cilt güzelliği için kullanıldı. Özellikle Yunanistan, Mısır, Japonya ve Mısır kadınları ciltlerini aloe vera ile güzelleştirirken, Büyük İskender ve Colombus bu jeli askerlerine, yaralarının iyileşmesi için kullandırttı. aloe vera neye iyi gelir nasıl kullanılır
Aloe vera ne zaman keşfedildi? 2200 yıl önce, tarihte çok önemli bir yeri olan Sümerler tarafından Babil nehri civarında keşfedildi.

Çok güçlü bir laksatif etkisi vardır. Bu yüzden kabızlık ilaçlarının içinde bir dönem kullanılmış ancak bu konudaki yan etkilerinden dolayı FDA tarafından bu tür ilaçların içinden 2002 yılında çıkartılmıştır.

Aloe vera nasıl yenir?Olgunlaşan taze bitkinin yaprağında yer alan kabukları alt üst ve kenarlardan kesin. Ortaya bir jel çıkar, ancak o şekilde yenilmemeli. Salata, sos veya smoothie ile birlikte bir miktar kadar tüketebilirsiniz.

Aloe vera günlük kullanım dozu : Kabızlık için günlük 100-200 mg suyu veya 50 mg ekstraktı kullanılır. Diyabet için günlük 1 yemek kaşığı tavsiye edilir. Fazla miktarda kullanılırsa ishal yapar.

Aloe vera ne işe yarar neye iyi gelir?

Aloe vera yaprağının içindeki su ve ekşi sarımsı renkteki jel olmak üzere iki şekilde kullanılır. Suyu ağız yoluyla bazı hastalıkların tedavisi için yardımcı olarak kullanılırken, jeli de cilt sorunları için tercih edilir.

Aloe vera ne işe yarar denildiğinde jel olarak pek çok kozmetik ve temizlik markası tarafından kullanıldığını görürüz. Nemlendirici kremlerde, sabunlarda, güneş yağlarında, şampuan ve tıraş losyonlarında sıkça tercih edilir.

Aloe vera neye iyi gelir? Tıpkı incir sütü gibi güneş yanığı, yanıklar ve egzama ayrıca genital uçuk, sebore, akne, anal fisür, kabızlık, peptik ülser, ibd, crohn hastalığı, ülseratif kolit ve şeker hastalığı tedavisinde etkilidir.

Jeli yanma, kaşıntı ve yaralar üstünde oldukça etkilidir. Sakinleştirici, serinletici ve ağrı kesici özellikleri sayesinde merhemlerde de kullanılır. Yaraların, kesiklerin hızlı iyileşmesini sağlar.

Aloe vera faydaları

Aloe vera cilde ve saça faydaları ile dikkat çektiği gibi aynı zamanda sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri de göze çarpar. Şimdi liste olarak bakalım.
 • Kan şekerini dengeler
 • Kabızlığı geçirir
 • Antioksidandır
 • Antibakteriyeldir
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır
 • Diş çürümesini önler
 • Akne, egzama gibi cilt sorunlarına iyi gelir
 • Kepeği geçirir
 • Anti-aging etkisi vardır
 • Kolesterolü düşürür
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Öksürüğü azaltır

Aloe vera yan etkileri veya zararları var mı? Soğan, sarımsak ve turp alerjiniz varsa alerjik reaksiyon göstermeniz beklenebilir. Ciddi yanıklarda ve derin kesiklerde kullanılmamalıdır. Ektraktı ağız yoluyla alındığında ishal, mide karın ağrısı ve kramplara yol açabilir.

Ayrıca uzun süreli jel kullanımı böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Kalp ilaçları, diyabet ilaçları, steroidler, aspirin (türevleri) ve meyan kökü ile birlikte kullanılması önerilmemektedir.

Aloe vera cilde ve saça nasıl kullanılır? Parlaklık için jel ile yüze masaj yapabilirsiniz. Yağlarla karıştırarak vücut nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz. Göz çevresi morarması için makyaj pamuğu ile bölgeye uygulayıp bekletebilirsiniz. aloe vera cilde saça faydaları
Doğal tırnak bakımı için oje sürmeden önce bir miktar jel ile tırnaklara masaj yapabilirsiniz. Saç diplerine uygulayıp bekletebilir ve durulayabilirsiniz. Hem saçları yumuşatır hem derinlemesine temizler hem de kullanacağınız saç ürünlerinin zararları etkilerini azaltır.


Aloe Vera Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir? Faydaları


Şarkı söyleyin! Şarkı söylemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler