İnflamasyon (Enflamasyon) giderici besilnler iltihap azaltıcı gıdalar ve vitaminler hangisi? Ne yemek veya yememek gerekir? Hangi takviyeleri kullanmalı?

İnflamasyon (Enflamasyon) Giderici Besinler Ve Vitaminler

İnflamasyon (Enflamasyon) giderici besilnler iltihap azaltıcı gıdalar ve vitaminler hangisi? Ne yemek veya yememek gerekir? Hangi takviyeleri kullanmalı?

İnflamasyon (enflamasyon) son yıllarda daha sıkça duyduğumuz şeylerden biri. Pek çok hastalığın altından çıkıyor. Bunun için inflamasyon (enflamasyon) giderici besinler ve vitaminler hayatımızda mutlaka yer almalı.

inflamasyon enflamasyon iltihap azaltıcı besinler

Ne mutlu bize ki inflamasyon azaltıcı bazı takviyeler ve gıdalar var. Ve bunlara ulaşmamız da zor değil.

Kontrol altına alınmadığında veya vücutta inflamasyon arttığında kalp hastalıkları, kanser, astım, felç, diyabet, alzheimer ve ibs gibi hastalıkların ortaya çıkma riski artıyor.

Vücuttaki inflamasyonu azaltmak için ne yapmak gerekiyor? Uygun beslenme şekli, yoga, yaşam şekli değişikliği, spor.

İnflamasyon (Enflamasyon) giderici besinler

Beslenme şeklini değiştirmek, bir diyete başlamak bize hep zor gelir. Çünkü alıştığımız bir şeyi değiştirmek bizi bir yandan rahatsız eder. Oysa kötü beslenme şekliyle kendimize her gün biraz daha zarar veririz. Bunu fark etmek önemlidir.

Şekerli, unlu, paketli, katkı maddeli ürünleri tüketmek; fast food alışkanlığı, alkol ve sigara alışkanlığı ve stres dolu bir yaşam hasta olmamız için en uygun ortamı hazırlar.

Peki ne yapacağız? İnflamasyon (Enflamasyon) giderici besinler tüketeceğiz. Bunlar hangileri? Liste olarak bakalım.

  • Havuç, karahindiba
  • Kale, ıspanak, kara lahana, pazı
  • Börülce, kuşkonmaz, brokoli, lahana
  • Ciğer, yumurta, balık, tavuk, kırmızı et
  • Çilek, portakal, kiraz, limon, biber, kuş üzümü
  • Çiğ badem, ayçekirdeği, çiğ ceviz
  • Sızma zeytinyağı

Bu listeye kiraz, frenk üzümü ve yabanmersini de ekleyebiliriz. Aslında sebze, meyve ve hayvani gıda ile hazırlayacağımız bir diyet listesi vücudumuzdaki inflamasyonu (iltihap) azaltmaya ve kontrol altında tutmaya oldukça yardımcı olacaktır. Ancak mutlaka egzersiz ve stres giderici bir yöntem (yoga, yürüyüş, meditasyon vs.) ile desteklemeliyiz.

İnflamasyon (Enflamasyon) Giderici Vitaminler

Vitaminler, mineraller ve enzimler vücudumuzda belli bir dengede olmazsa depresyondan akneye, migrenden kansere kadar pek çok hastalığa kapı açmış oluruz. Günümüzde ibs, sibo gibi sindirim sistemi hastalıkların ve depresyon, anksiyete, alzheimer gibi mental / psikolojik semptomların altında yatan sebebin yanlış beslenme şekli olduğu kanıtlanmıştır.

iltihap giderici vitaminler

Peki inflamasyon (enflamasyon) giderici vitaminler hangileri şimdi liste olarak onlara bakalım.


Yukarıda verdiğim inflamasyon azaltıcı beslenme şeklini, günlük beslenme şekliniz haline getirebilirseniz vücudunuzdaki iltihabı da hem azaltabilir hem de kontrol altında tutabilirsiniz. Takviyelere ek olarak omega-3 balık yağı da en sıklıkla kullanılanlar arasındadır. Çünkü vücuttaki iltihap üzerinde çok etkilidir.

Yürüyüş, egzersiz, dans etmek ile birlikte yoga yapmak, meditasyon yapmak, stresi azaltmak iltihabı, doğru beslenme ile birlikte azaltan önemli etkenlerdendir.


İnflamasyon (Enflamasyon) Giderici Besinler Ve Vitaminler


Yapılan son araştırmalara göre; yakın arkadaşlarla görüşmek, ikili ilişkiler yaşamak, aşık olmak hastalıklardan koruyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler