Zone diyeti nedir? Nasıl yapılır? Zone diyetinde neler yenir? Zone diyetinin amacı nedir? Zone diyeti listesi glisemik indeksi düşük karbonhidratlardan ve yüksek proteinden oluşur.

Zone Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Zone diyeti nedir? Nasıl yapılır? Zone diyetinde neler yenir? Zone diyetinin amacı nedir? Zone diyeti listesi glisemik indeksi düşük karbonhidratlardan ve yüksek proteinden oluşur.

Zone diyeti nedir?

Zone diyetinde karbonhidrat alımı düşürülerek, sağlıklı insülin seviyesi elde edilir. Zone diyetinde amaç, omega-3 yağ asitleri ve polifenoller ile bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Dr. Barry Sears tarafından geliştirilen zone diyeti ile sağlıklı kiloya erişmek, daha az hasta olmak ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak hedeflenmiştir.

Genetik yapımıza göre bundan 8000 yıl öncesine kadar insan ekmek, tahıl ve tatlı tüketmiyordu. Zone diyeti de bu bilgiyi baz alarak insanın öz doğasındaki yiyecekleri tüketmesi gerektiğini savunmaktadır.

Zone diyeti nasıl yapılır?

Zone diyetinde kahvaltı, uyandıktan sonra en geç bir saat içinde yapılmalıdır. Öğünlerin arasında 4-6 saat olmalıdır. Ana yemekler, ara öğünlerden 2-2.5 saat sonra yenmelidir. Ve günde en az 1.5 litre su tüketilmelidir.

Zone diyetinde ara öğünler

Zone diyetinde ara öğünlerde, meyve ve sebze gibi glisemik indeksi düşük karbonhidratlar tüketilmelidir. Zeytinyağı ve avokado gibi kaliteli yağlar kullanılmalıdır.

Zone diyetinde bir öğünde erkekler 113 gr, kadınlar 85 gr protein almalıdır.

Zone diyeti

Zon diyeti %40 karbonhidrat, %30 yağ ve %30 protein dengesi üzerine kuruludur. Bu şekilde bir yeme sistemiyle kişinin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sağlıklı kilo verecektir.


Zone Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? : Zone diyeti zone diyeti nedir zone diyeti nasıl yapılır zone diyeti liste zone diyetinde karbonhidrat zone diyetinde protein zone diyetinde meyve zone diyetinde sebze zone diyetinde ara öğünler zon diyeti nedirÇok yönlü bir yeşil yapraklı sebze olan pazı,''anti-stres minerali olarak kabul edilen magnezyumla yüklüdür. Magnezyum, kasların ve sinirlerin gevşeyip rahatlamasını sağlar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler