Yumurtada ne kadar yağ var? Vitaminler ve mineraller. Yumurtanın vitamin değeri nedir? Beyazı mı daha iyi sarısı mı? Faydaları neler? Kolesterol yapar mı?

Yumurtanın Vitamin Değeri Nedir? Beyazı Sarısı Faydaları

Yumurtada ne kadar yağ var? Vitaminler ve mineraller. Yumurtanın vitamin değeri nedir? Beyazı mı daha iyi sarısı mı? Faydaları neler? Kolesterol yapar mı?

Yumurta vücudun amino asit ihtiyacını karşılayabilecek kadar çok protein içerir. Tüm yiyecekler içinde en çok protein içerendir. Çocukların gelişimi için, sporcuların kas gelişimi için ve yaşlılarda kas kütlesini korumak için vazgeçilmez bir gıdadır.

Yumurtada ne kadar yağ var?

Orta boy bir yumurta 4 gram yağ içerir. 1 gram doymuş yağ ve 3 gram doymamış yağ bulunur. Yumurtadaki yağ enerji verir ve yağda çözülen vitaminler içerir.

Yumurta kilo aldırır mı veya verdirir mi diye sorduğumuzda kilo aldırmaz diyebiliriz. Kalorisi 100g haşlanmış : 155 kalori. 100g çiğ sarısı 321 kalori, 100g beyazı 51 kaloridir.

Yumurtanın vitamin değeri nedir?

Yumurtada bulunan vitaminlere bakalım. Ki vitamin değeri oldukça fazladır. Bunlardan ilki bağışıklık sistemini ve vücudu koruyan selenyum, ardından folik asit, pantotenik asit, B12 vitamini, A vitamini, E vitamini, fosfor, iyot, fosfor, demir, tiyamin, çinko, D vitamini, kalsiyum, biyotin, lesitin, kolin ve lütein.

En iyi antioksidan yiyeceklerden

İçinde bulunan lütein ve zeaksantin birer antioksidandır ve ayrıca göz hastalıklarını da önler. Göz sağlığı için nasıl ki havuç ve havuç yaprağıönerilir, aynı şekilde turuncu renge sahip olan bu harika protein kaynağı da bu şekilde etkilidir.

Yumurtanın faydaları

Yumurta kolesterol yapar mı?

Yapılan araştırmalarda sağlıklı insanların her gün 1 adet yumurta yemesi, kolesterol yükselmesine sebep olmamıştır. Orta boy, 200 mg kolesterol içerir fakat bir yiyeceğin kolesterol içermesi, kandaki kötü kolesterol değerini yükselteceği anlamına gelmemektedir. Bu sorun için kullanılan tuz kontrol edilmelidir.

Yumurtadaki mineraller

İçindeki mineraller, orta boyda 91 mg fosfor, 25 mcg iyot ve 12 mcg selenyumdur. İyot, tiroit hormonlarının sağlıklı şekilde üretilmesini sağlar. Selenyum hücrelerin zarar görmesini engeller. Ve fosfor kemiklerin ve dişlerin sağlığını korur. Fazlasının ciddi zararları vardır.


Yumurtanın Vitamin Değeri Nedir? Beyazı Sarısı Faydaları


Pazı kemik gelişimine katkıda bulunur, anti-enflamatuardır ve beyni güçlendirir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler