Yeşil çayın etkileri, faydaları nelerdir. Yeşil çay çeşitleri, yararları ve zararları neler? Nasıl demlenir? Neye iyi gelir?

Yeşil Çayın Faydaları Neler? Yeşil Çay Neye İyi Gelir?

Yeşil çayın etkileri, faydaları nelerdir. Yeşil çay çeşitleri, yararları ve zararları neler? Nasıl demlenir? Neye iyi gelir?

Yeşil çayın etkileri

2006 yılında 65 yaş üstü 14.000 kişiyle yapılan bir araştırmada fark edildi ki; günde bir fincan yeşil çay içen ya da hiç içmeyen kişilerin fonksiyonel yetersizlikleri %13 iken, beş ya da daha fazla yeşilçay tüketenlerde bu oran %7. Yeşil çay içme alışkanlığı olan kişilerin aynı zamanda daha çok meyve sebze ve balık tüketen, kalp rahatsızlığı olmayan ve daha eğitimli kişiler oldukları da farkedildi.

Yeşilçayın faydaları

Öyle bir çay içelim ki hem beyin fonksiyonlarımızı düzenlesin, hem kalp sağlığımızı korusun. Bu kadarla kısıtlı da değil yeşil çayın faydaları bakın daha neleri kapsıyor.

  • Bacak kaslarını güçlendiriyor
  • Kalp krizi ve felç riskini azaltıyor
  • Kan şekerini düzenliyor
  • Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor
  • Beynin yaşlanmasını geciktiriyor
  • Ağız kokusunu gideriyor
  • Vücutta depolanan yağın parçalanmasını kolaylaştırıyor
  • Antioksidan özelliğiyle kanseri önlüyor

Her gün yeşil çay içmek zararlı mı? Her gün bir bardak kadar içebilirsiniz. Böylece kilo vermeniz kolaylaşır, kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltmış olursunuz.

Yeşil Çay

Aç karnına yeşil çay içilir mi? Aç karnına içtiğinizi mide asidini artırabilir ve mide bulantısı, mide ağrısı gibi durumlara yol açabilir. Çünkü içinde tananler denilen polifenoller vardır. Bu da mide yanmasına (reflü) ve kabızlığa sebep olabilir.

Tıpkı tarçın gibi ağız kokusunu giderme konusunda oldukça etkilidir. Yeşil çaylı diş macunları gün geçtikçe daha çok üretilmektedir.

Yeşil çay cildi güzelleştirir mi? Hem cildi güzelleştirir hem gençleştirir hem de yeşil çayın cilde faydaları arasında önemli bir yere sahip olan bir özellik daha vardır. EGCG denilen çok güçlü antioksidanlara sahiptir ve bu cildi UV ışınlarından koruyarak DNA nın zarar görmesini engeller.

Yeşil çay aynı zamanda siyah noktalar için harika bir çözümdür. Onları temizler ve çay ağacı yağı gibi antibakteriyel özelliğiyle doğal akne tedavisi için kullanılabilir.

Yeşil çayın tarihi

Yeşil çay (Ryokucha) tüm Japonya'da yaygın ve oradaki ismi ocha. Tarihbilimciler yeşil çayın ilk olarak, m.s. 960 - 1279 tarihleri arasında, Song Soyluları tarafından tüketilmeye başlandığını söylüyor. Yeşil çayı Japonya'ya getiren ise, Japonya'daki Budist Zen mezhebine dahil üç büyük okuldan biri olan Rinzai rahibi Myo-an Eisai (m.s. 1141-1215). Yeşil çay; gerek kalitesi, gerek ağacı ve gerek işlenme şekliyle, kutsal olarak kabul edilmiş bir içecektir. Ülkedeki en iyi yeşil çay Fukuoka Prefecture'deki Yame'den ve Kyoto'daki Uji'den gelmektedir.

Yeşil Çay faydaları neye iyi gelir nasıl demlenir

Yeşil çay çeşitleri

Türkiye'de yaygın olarak yeşil çay, limonlu yeşil çay, yaseminli yeşil çay gibi çeşitleri var fakat Japonya'da; Gyokuro, Kabusecha, Sencha, Fukamushicha, Tamaryokucha, Bancha ve Kamairicha gibi pek çok pek çok yeşil çay türü bulunuyor.

Yeşil çay neye iyi gelir?

Yeşil çay içeriği açısından pek çok bitkiden daha özel bir yerdedir. Günde bir bardak tüketirseniz, zaman içinde faydalarını görebilirsiniz. Ayrıca yeşil çayın cilde faydaları da çoktur. Evde maske yapabilirsiniz. Özellikle sivilce, akne ve siyah noktalar için. Şimdi gelelim yeşil çayın içeriğine.

Kardiyovasküler hastalık ve kanser risklerini azaltan, antioksidan olan, alzheimer hastalığının başlangıcını geciktiren, tümör oluşumu ve gelişimini önleyen, yaşlanmayı yavaşlatan Polifenol.
C vitamini ve kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini.
Anti-kanserojenik özelliği olan Karotenoidler.
Selenyum, magnezyum, çinko, krom gibi pek çok mineral.
Tokoferol diğer adıyla E vitamini.
Kanser riskini azaltan Fitokimyasal bileşikler.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Çoğu bitki gibi, yeşil çayı demlerken kaynamış suyun içine bitkiyi atıp altını kapatmak yeşil çay demlemenin en sağlıklı yoludur. Bir kaç dakika ocaktan alıp demlemeye bıraktığınız bitki, özünü bırakır ve içmeye hazır hale gelir.

Yeşil Çay nasıl demlenir

Kaynatarak demlemeyiniz. Uykusuzluk, ishal, çarpıntı gibi yan etkileri olabilir.

Yeşil çayın zararları var mı? Emziren annelerin yeşil çay içmesi önerilmez çünkü kafein süte geçebilir. Bunun dışında şekerinizi düşürebilir. Akşam saatlerinde içerseniz uykusuzluğa sebep olabilir. Demir emilimini azaltabilir. Histamin intoleransınız varsa alkol ve sirke gibi yeşil çay tüketirken de dikkatli olmalısınız.


Yeşil Çayın Faydaları Neler? Yeşil Çay Neye İyi Gelir?


Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler