Yeşil çayın etkileri, faydaları nelerdir. Yeşil çayın içeriği, tarihi ve yeşil çay çeşitleri hakkında bilgiler..

Yeşilçayın Faydaları

Yeşil çayın etkileri, faydaları nelerdir. Yeşil çayın içeriği, tarihi ve yeşil çay çeşitleri hakkında bilgiler..

Yeşilçayın etkileri

2006 yılında 65 yaş üstü 14.000 kişiyle yapılan bir araştırmada fark edildi ki; günde bir fincan yeşil çay içen ya da hiç içmeyen kişilerin fonksiyonel yetersizlikleri %13 iken, beş ya da daha fazla yeşilçay tüketenlerde bu oran %7. Yeşil çay içme alışkanlığı olan kişilerin aynı zamanda daha çok meyve sebze ve balık tüketen, kalp rahatsızlığı olmayan ve daha eğitimli kişiler oldukları da farkedildi.

Yeşilçayın faydaları

Yeşil çay kadınlarda, ilerki yaşlarda bacak kaslarını güçlendiriyor.

Kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Kan şekerini düzenliyor.

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor.

Vücutta depolanan yağın parçalanmasını kolaylaştırıyor. Ki bu da özellikle diyet yaparken yeşilçayın önemli bir içecek olması sebebini açıklıyor.

Yeşil Çay

Yeşilçayın tarihi

Yeşil çay (Ryokucha) tüm Japonya'da yaygın ve oradaki ismi ocha. Tarihbilimciler yeşil çayın ilk olarak, m.s. 960 - 1279 tarihleri arasında, Song Soyluları tarafından tüketilmeye başlandığını söylüyor. Yeşil çayı Japonya'ya getiren ise, Japonya'daki Budist Zen mezhebine dahil üç büyük okuldan biri olan Rinzai rahibi Myo-an Eisai (m.s. 1141-1215). Yeşil çay; gerek kalitesi, gerek ağacı ve gerek işlenme şekliyle, kutsal olarak kabul edilmiş bir içecektir. Ülkedeki en iyi yeşil çay Fukuoka Prefecture'deki Yame'den ve Kyoto'daki Uji'den gelmektedir.

Yeşilçay çeşitleri

Türkiye'de yaygın olarak yeşil çay, limonlu yeşil çay, yaseminli yeşil çay gibi çeşitleri var fakat Japonya'da; Gyokuro, Kabusecha, Sencha, Fukamushicha, Tamaryokucha, Bancha ve Kamairicha gibi pek çok pek çok yeşil çay türü bulunuyor.

Yeşilçayın içeriği

Kardiyovasküler hastalık ve kanser risklerini azaltan, antioksidan olan, alzheimer hastalığının başlangıcını geciktiren, tümör oluşumu ve gelişimini önleyen, yaşlanmayı yavaşlatan Polifenol.
C vitamini ve kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini.
Anti-kanserojenik özelliği olan Karotenoidler.
Selenyum, magnezyum, çinko, krom gibi pek çok mineral.
Tokoferol diğer adıyla E vitamini.
Kanser riskini azaltan Fitokimyasal bileşikler.


Yeşilçayın Faydaları : Yeşil çayın etkileri yeşil çayın faydaları yeşil çayın içeriği yeşil çayın tarihi yeşil çay çeşitleri fonksiyonel yetersizlikler kalp krizi ve felç riski kan şekeri toksin Ryokucha Karotenoidler polifenol


Derin anlamlar taşıyan hedeflerle, sonuçlanmayı bekleyen düşlerle ve ifade edilmeyi gereksinen saf bir aşkla motive olduğumuzda, işte o zaman gerçekten yaşarız. // Greg Anderson

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler