Yer elması taze zencefil gibi gözüken ancak tadı patates gibi olan bir sebze. Faydaları nedir? Neye iyi gelir? Yer elması nasıl tüketilir ve soyulur bakalım.

Yer Elması Faydaları | Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir?

Yer elması taze zencefil gibi gözüken ancak tadı patates gibi olan bir sebze. Faydaları nedir? Neye iyi gelir? Yer elması nasıl tüketilir ve soyulur bakalım.

Yer elması hem şeker hastaları hem tansiyon hastaları için ideal. Bağışıklık sistemini güçlendiren taze zencefil gibi gözüken ancak tadı patates gibi olan bir sebze. Faydaları nedir? Neye iyi gelir? Yer elması nasıl tüketilir ve soyulur birlikte bakalım.

Yer elmasının ingilizcesi Jerusalem artichokes veya Sunchoke olarak geçer ancak sebzenin aslında Jarusalem ile bir ilgisi yoktur. yer elması neye iyi gelir faydaları nedir
Nişastalı bir yapısı olan yer elmasındaki vitaminler ve mineraller de oldukça dikkat çeker. Lifli olmasıyla dikkat çeken bu sebzede demir, bakır, fosfor, potasyum, niyasin (niacin b3 vitamini), b-5 vitamini ve folik asit vardır.

Yer elması faydaları

Yer elması kalorisi düşük olmasıyla ve neredeyse her manavda kolayca bulunabilmesiyle artık pek çok evde tüketiliyor. 1 kasede (150 gr) yaklaşık 110 kalori var. Şimdi yer elması faydaları neler birlikte bakalım.
  • Enerji verir
  • Hücre üretimini ve yenilenmesini destekler
  • Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve korur
  • Kan hücrelerini artırır
  • Kanser düşmanıdır
  • Metabolizmayı güçlendirir
  • Kolesterolü düşürür

Şeker hastaları, çölyak hastaları da tüketebilir. Tıpkı kumkuat gibi iltihap giderici özelliği vardır.

Yer elmasının cilde faydaları da ayrıca dikkat çekmektedir. Özellikle anti-aging etkisi olan yiyecekler listesinde üst sıralardadır. C vitamini açısından da zengin olduğu için kolajen üretimini destekleyerek cildi canlandırır ve besler.

Yer elması neye iyi gelir dediğimizde listeye ek olarak, içindeki demir ve anti-inflamatuar etkisiyle anemi hastaları için etkili bir gıdadır.

Yer elması nasıl tüketilir?

Sıra geldi yer elması nasıl tüketilir sorusunun cevabına. Bu sebze, tıpkı çoğu sebze gibi çiğ olarak tüketilebilir. Nasıl sorulur? Taze zencefil soyar gibi. Önce küçük parçalara bölüp, ardından kabuğunu ince bir şekilde soyun. yer elması nasıl pişirilir tüketilir
Yer elması nasıl pişirilir? Zeytinyağlı kereviz pişirir gibi pişirebilirsiniz. Salça veya kıyma / et pek sevmez. Patates püresi gibi de hazırlayabilirsiniz. Bir süre kaynatıp blender ile çekerek, içine baharat ekleyip servis edebilirsiniz.

Haşladıktan sonra püre yapmak istemezseniz, bir süre soğumaya bırakıp salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Küçük parçalar halinde veya rendeleyerek salata yapabilirsiniz. Bu şekilde çiğ haliyle de kullanabilirsiniz.

Tok tutan sebzeler

Özellikle diyet yaparken tok tutan sebzeler çok işimize yarar. Yer elması da onlardan biridir. Çünkü 150 gramında 2.4 gr lif ve 0 yağ vardır. 14 gr şeker, 21 mg kalsiyum ve 6 mg c vitamini vardır.

Diyet yaparken veya bağışıklık sistemi hastalıklarında zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı tüketmek önemlidir. Bu bu tür durumlarda bu sebzeyi zeytinyağı ile birlikte tüketmekte fayda vardır.

Tok tutan sebzeler arasında önemli yeri olan yer elması aynı zamanda 644 mg potasyum içerdiği için tıpkı mantar gibi kalp krizi riskini azaltır ve yüksek kolesterole iyi gelen yiyecekler arasına girer.


Yer Elması Faydaları | Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir?


Kuşkonmaz, brokoli ve tahılda bol miktarda folik asit bulunur. Folik asit, yeni hücre oluşumunu destekler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler