Metabolizma nedir? Nasıl çalışır? Metabolizma nasıl hızlandırılır? Neden yavaştır ve az çalışır?

Metabolizma Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma nedir? Nasıl çalışır? Metabolizma nasıl hızlandırılır? Neden yavaştır ve az çalışır?

Metabolizma Nedir? Nasıl Çalışır?

Metabolizmamız ne kadar iyi ve hızlı çalışırsa o kadar hızlı kilo veririz. Metabolizma her insanda farklı çalışır. Genelde erkeklerde daha hızlıdır. Bunun sebebi pek çok şeye bağlı olmakla birlikte, kas yapısının da büyük etkisi vardır.

Kas oranı nedir

Diyet yaparken aynı zamanda spor yaparak vücudumuzdaki yağ oranını düşürüp kas oranını yükselttiğimizde metabolizmamız daha hızlı çalışacaktır.

Metabolizma hastalıklar ve yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Yavaş hızlı metabolizma

Çok sağlıklı beslenen, fazla kalori almayan, hatta hareketli olan insanlar da kilo problemi yaşayabilirler. Çünkü metabolizmaları yavaştır. Bir doktora başvurarak metabolizmayı yavaşlatan sebepler araştırılmalı ve buna göre yine doktor kontrolünde bi çözüm bulunmalıdır.

Metabolizma gündüz saatlerinde hızlıdır akşam yavaşlar. Yani diyet yaparken, gece saat kaçta yatarsanız yatın en son saat 7-8 gibi yemek yemelisiniz.

Metabolizma hızlandırıcı ilaçlar

Piyasada metabolizma hızlandırıcı pek çok ürün satılmaktadır. Bu ilaçların zararlarından en basitinin kanser ve kalp krizi tehlikesi olduğunu bilmeniz sanırım yeterli olacaktır.

Metabolizmayı hızlandırmak için

Tamamen bitkisel olduğu söylenerek piyasaya sunulan metabolizma hızlandırıcılar ya da yağ yakıcılardan bahsetmekte büyük önem var. Tıpkı zayıflama ilaçları gibi satılan pek çok ürünün içeriğini göremiyoruz. Üzerinde ya da arkasında bilgi var ama ne kadar? Aydınlatıcı değil. Çünkü bu ürünler insanları kandırmaktan ve sağlıklarına zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Tamamen bitkisel bir karışım olsa o zaman o bitkileri bulup yiyelim ve o şekilde kilo verelim öyle değil mi? Bir bitki ne kadar yağ yakabilir ya da metabolizmayı ne kadar fazla hızlandırabilir ki? Bizi zehirlemediği sürece?!

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Çok sağlıklı beslenen, fazla kalori almayan, hatta hareketli olan insanlar da kilo problemi yaşayabilirler. Çünkü metabolizmaları yavaştır. Bir doktora başvurarak metabolizmayı yavaşlatan sebepler araştırılmalı ve buna göre yine doktor kontrolünde bir çözüm bulunmalıdır.

Metabolizma nasıl hızlandırılır? sorusunun cevabı için mutlaka spor yapmak ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketilebilir. Tıpkı zencefil, acı kırmızı biber veya kakao gibi.

Sağlıklı insanda metabolizma nasıldır?

Metabolizma gündüz saatlerinde hızlıdır akşam yavaşlar. Yani diyet yaparken, gece saat kaçta yatarsanız yatın en son saat 7-8 gibi yemek yemelisiniz. Diyet yaparken kesinlikle oruç tutmamalısınız.


Metabolizma Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Hızlandırılır?


Yapılan bir araştırmaya göre : Korku filmi izlemek kalp atışlarını hızlandırarak daha güçlü hale gelmesini sağlıyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler