Tatlandırıcıların zararları nelerdir? Nelerde yapay tatlandırıcılar var?

Yapay Tatlandırıcılar

Tatlandırıcıların zararları nelerdir? Nelerde yapay tatlandırıcılar var?

Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcı olan aspartamın kansere neden olduğuna dair deliller bulundu. Ve bu aspartam içeren ürünler yasaklandı.

Farelerde Tümör

İtalya'da yapılan bir araştırmada, düzenli olarak aspartam verilen farelerde tümörlerin ortaya çıktığı gözlemlendi. Aspartamın içinde bir metil ester ve iki aminoasit (fenilalanin ve aspartik asit) bulunuyor.

Tatlandırıcıların Zararları

Tatlandırıcı üreten şirketler, bu maddelerin gıda ve içeceklerde doğal olarak bulunduğunu belirtirken, bunların aspartam halinde tüketilmesinin insan sağlığına zararlı olduğunu gizliyor.

Nelerde yapay tatlandırıcılar var?

Meşrubatlar
Meyveli içecekler
Sakızlar
Meyveli yoğurtlar
Dondurulmuş tatlılar
Sofralık tatlandırıcılar
İlaçlar
Çocuk şurupları ve antibiyotikler
Düşük kalorili gıdalar
Sporcu içecekleri
Çikolatalar
Nane şekerleri
Dondurmalar
Kahvaltılık gevrekler
Konserve meyveler

Aspartam nasıl kanser yapıyor?

Aspartamın içinde bulunan fenilalanin ve aspartik asit, midedeki enzimler tarafından ayrıştırılıyor. Serbest kalan fenilalanin, metabolizma tarafından diketopiperazine adı verilen bir kanserojen maddeye dönüştürülüyor.

Aspartik asit de, excitotoxin adlı toksik maddeye dönüşüyor. Bu madde, sinir hücrelerinin zarar görmesine veya ölmesine yol açıyor. Aspartamın içindeki üçüncü madde olan metil ester ise en zararlısı. Vücut, metil esteri, iyi bilinen bir zehir olan metanole dönüştürüyor.

Aspartam nedir?

Besin değeri olmayan, enerji içermeyen tatlandıcılardır. (Sakkarin, aspartam, asesulfam potasyum (asesulfam-K), siklamat, alitam, sukraloz) Avrupa, yılda 2 bin ton aspartik asit ve fenilalanin aminoasitlerinden oluşan bir tatlandırıcıyı yani aspartamı tüketiyor. Çay şekerine göre 200 kat daha tatlı bir madde. Tüm dünyada yılda 9 bin ton üretiliyor. 2004'te 146 milyon ton olan dünya şeker tüketiminin bir kısmını karşılayan tatlandırıcılar aslında gıda sektöründe önemli bir açığı kapatıyor. Tatlandırıcıların ana maddesini oluşturan aspartamın zehir olduğu iddiası da dilden dile dolaşıyor.


Yapay Tatlandırıcılar : Yapay tatlandırıcılar excitotoxin tatlandırıcı siklamat alitam sukraloz aspartam kanser metil ester aminoasit gıda içecek sağlık


Yüzüne kapatılan kapılar ile kararlılığın, arkandan kapatılan kapılar ile de cesaretin test edilir. // Tayfun Topaloğlu

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler