Manken diyeti olarak bilinen anoreksiya nervoza nedir? Belirtileri nelerdir? Anoreksiyadan kurtulmak istiyorum diyenler için tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Manken diyeti olarak bilinen anoreksiya nervoza nedir? Belirtileri nelerdir? Anoreksiyadan kurtulmak istiyorum diyenler için tedavisi nasıl yapılır?

Anoreksiya nervoza nedir?

Manken diyeti olarak bilinen anoreksiya nervoza nedir? Belirtileri nelerdir? Anoreksiyadan kurtulmak istiyorum diyenler için tedavisi nasıl yapılır? Yıllar önce Prenses Diana ile duyduğumuz sonra Selin Toktay'ın başına gelen talihsiz hastalık anoreksiya nervoza nedir?

Anoreksiyanın zararları

Anoreksiya nervoza diğer adıyla bulimia nervoza hastalığı ve manken hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır. Şişman olduğunu düşünen (genellikle kilo problemi olmayan ya da sadece bir kaç kilo fazlası olan) kişilerin, kendilerini şişman hissetmeleriyle başlar. Kişiler sıfır beden olmak ve hatta daha da zayıflamak isterler. Yediklerini yuttuktan sonra kusarak çıkartırlar. Böylece kilo almayacaklarını düşünürler.

Anoreksiyanın zararları neler?

Anoreksiya nervoza ile tüm bağışıklık sistemi, metabolizma, sindirim sistemi ve organlar iflas eder. Sağlık bozulur ve sonucu ölümdür. Zayıflamak uğruna böyle bilinçsizce hareket edenlerin sayısı ne yazık ki az değil. Başta denemek amacıyla başlayıp daha sonra bunu bir alışkanlık haline getirerek ve bunu fark etmeyerek ölüme sürüklenen yüzlerce örnek vardır.

Anoreksiyanın yol açtığı sorunlar

Hatice Danabaş mankenlere özendi. Yaptığı yanlış diyetle anoreksiya nervosa hastalığına yakalandı ve 56 kilodan 20 kiloya düştü. Anoreksiyanın yol açtığı sorunların bazılarını kendisinin yaptığı bu açıklama da görebiliyoruz.

İlk zamanlar çevremdekiler, zayıflayınca daha güzel olduğumu söylemeye başladılar. Bu benim hoşuma gitti. Artık mantık şuydu: 'Zayıflayınca güzel olunuyor.' O zaman daha çok kilo vermeliydim. Bütün günüm artık yediklerimin kalorilerini hesaplamakla geçiyordu. 38 kiloya düşmüştüm. Buna rağmen kendimi hala kilolu görüyordum, bana göre kocaman bir göbeğim vardı ve bir türlü kaybolmuyordu. Midem sürekli ağrıyordu, oturamıyordum. Kemiklerim bana batıyordu. O halimle her gün bir saat de yürüyüşe çıkıyordum. Hızlı tempoda yürüyerek, bana göre fazla olan kilolarımı eritmeye çalışıyordum.

Manken Hastalığı Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza psikolojik nedenleri

Kilosunun normal olduğunu düşünen ancak yemek yiyemediğinin de farkında olan 20 kilo ağırlığındaki Hatice Danabaş: Bundan beş sene önce 56 kiloydum, iş arkadaşlarım kilomla dalga geçtiler. Ben de zayıflamaya karar verdim, mankenlere de özeniyordum. Yemek yedikleri halde nasıl kilo almadıklarını merak ediyordum. Ben de yediklerimi çıkarmaya başladım. Şu an 20 kiloyum ve kilomdan memnunum. Fakat tedavi olmak istiyorum, ama maddi imkansızlıklar sebebiyle de hastaneye yatamıyorum.

Anoreksiya nervoza psikolojik nedenleri üzerine dayanan bir hastalık. Çevrenin kişinin kilosuyla dalga geçmesi, toplumsal baskı en önemli sebepler. Medyanın gençleri yanlış yönlendirmesi ve özendirmesi çok önemli bir faktör. Bir dönem moda olan şeylere özenen gençler çok yanlış kararlar alabiliyor. Bu moda bir dönem kemiklerin gözükmesi kadar zayıf olmakken, bir dönem incecik bir bel ölçüsü ve kocaman bir kalçaya sahip olmak olabiliyor.

Anoreksiya hastalığına uzman bakışı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esat Göktepe: Anoreksiya nadir bir hastalık, fakat hafife alınmamalı. Bir moda şeklinde kendisini gösteriyor, herkes belli bir kalıba girmek istiyor. Bu hastalığa yakalandığının farkında olmayan birçok insan olabilir. Ortaya çıkışında bilinçsizlik söz konusudur. Hastalığın gidişine baktığımızda üçte bir oranında ölüm riski olduğunu biliyoruz fakat tedavisi mümkün.

yiyip kusma hastalığı

Yiyip kusma hastalığı

Yiyip kusma hastalığı olarak da bilinen anoreksiya nervozanın yol açtığı fiziksel ve ruhsal sorunlar kişinin çevresi tarafından fark edilip bir an önce bir psikolog ve sağlıklı beslenme uzmanına birlikte başvurulmalıdır. Anoreksiyanın psikolojik nedenleri ortaya çıkartılmalı ve terapi ile beslenme programı eş zamanlı olarak devam etmelidir.

Anoreksiya nervoza belirtileri

Kişinin yemek yememesi veya yese dahi hızla kilo vermeye başlaması en önemli anoreksiya nervoza belirtileriarasındadır. Kişinin cildinde kuruluk oluşabilir, göz altı morlukları, saç dökülmesi, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Yanlış diyet anoreksiya nervoza

Herhangi bir diyete başlamadan önce mutlaka sorulması gereken soru : Gerçekten şişman mıyım?. Yanlış diyet anoreksiya nervoza ve bunun gibi pek çok hastalığa yol açabilir. En önemli şey metabolizmayı güçlendirip koruyarak, sağlıklı kiloda kalmaktır.

Sağlıklı diyetlerle, hayati tehlike yaşamadan kilo verebilirsiniz. Örneğin yaklaşık 40 kilo veren Adele'in yaptığı sirtfood diyeti veya 140 kilodan 50 kiloya düşen Laura Micetich'in yaptığı çok kilo vermek istiyorum diyenlerin tercih edebileceği diyet gibi.


Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Şeker kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler