Hızlı kilo vermek zararlı mı? Manken rejimi anoreksiya nervoza nedir?

Anoreksiya Nervoza

Hızlı kilo vermek zararlı mı? Manken rejimi anoreksiya nervoza nedir?

Yanlış rejim yapmanın sonu ölüm

Yıllar önce Prenses Diana ile duyduğumuz sonra Selin Toktay'ın başına gelen talihsiz hastalık anoreksiya nrevoza ya bir göz atalım. Anoreksiya Nervoza Manken Hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır. Şişman olduğunu düşünen (genellikle kilo problemi olmayan ya da sadece bir kaç kilo fazlası olan) kişilerin, kendilerini şişman hissetmeleriyle başlar. Yediklerini yuttuktan sonra kusarak çıkartırlar. Böylece kilo almayacaklarını düşünürler.

Anoreksiya Nervoza ile tüm bağışıklık sistemi, metabolizma, sindirim sistemi ve organlar iflas eder. Sağlık bozulur ve sonucu ölümdür. Zayıflamak uğruna böyle bilinçsizce hareket edenlerin sayısı ne yazık ki az değil.

Fazla kilosu yoktu

Hatice Danabaş mankenlere özendi. Yaptığı yanlış diyetle anoreksiya nervosa hastalığına yakalandı ve 56 kilodan 20 kiloya düştü. "İlk zamanlar çevremdekiler, zayıflayınca daha güzel olduğumu söylemeye başladılar. Bu benim hoşuma gitti. Artık mantık şuydu: 'Zayıflayınca güzel olunuyor.' O zaman daha çok kilo vermeliydim. Bütün günüm artık yediklerimin kalorilerini hesaplamakla geçiyordu. 38 kiloya düşmüştüm. Buna rağmen kendimi hala kilolu görüyordum, bana göre kocaman bir göbeğim vardı ve bir türlü kaybolmuyordu. Midem sürekli ağrıyordu, oturamıyordum. Kemiklerim bana batıyordu. O halimle her gün bir saat de yürüyüşe çıkıyordum. Hızlı tempoda yürüyerek, bana göre fazla olan kilolarımı eritmeye çalışıyordum."

Manken Hastalığı Anoreksiya Nervoza

Hatice psikolojik destek de almak zorunda

Kilosunun normal olduğunu düşünen ancak yemek yiyemediğinin de farkında olan 20 kilo ağırlığındaki Hatice Danabaş: "Bundan beş sene önce 56 kiloydum, iş arkadaşlarım kilomla dalga geçtiler. Ben de zayıflamaya karar verdim, mankenlere de özeniyordum. Yemek yedikleri halde nasıl kilo almadıklarını merak ediyordum. Ben de yediklerimi çıkarmaya başladım. Şu an 20 kiloyum ve kilomdan memnunum. Fakat tedavi olmak istiyorum, ama maddi imkansızlıklar sebebiyle de hastaneye yatamıyorum."

Anoreksiya hastalığına uzman bakışı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esat Göktepe: "Anoreksiya nadir bir hastalık, fakat hafife alınmamalı. Bir moda şeklinde kendisini gösteriyor, herkes belli bir kalıba girmek istiyor. Bu hastalığa yakalandığının farkında olmayan birçok insan olabilir. Ortaya çıkışında bilinçsizlik söz konusudur. Hastalığın gidişine baktığımızda üçte bir oranında ölüm riski olduğunu biliyoruz fakat tedavisi mümkün."


Anoreksiya Nervoza : Anoreksiya hastalığına uzman bakışı hatice danabaş manken diyeti anoreksiya Nervoza yediklerini kusmak kusarak çıkartmak


Kitap okuyun! Yarım saat kitap okuduğunuzda kalp atışınız yavaşlar, stres düzeyiniz düşer, kalp krizi riskiniz azalır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler