Vitamin eksikliği neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır ve giderilir? Vitamin ve mineral eksikliği nelere yol açar?

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nasıl Giderilir?

Vitamin eksikliği neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır ve giderilir? Vitamin ve mineral eksikliği nelere yol açar?

Vücudumuzun verimli bir şekilde çalışabilmesi için belli bir dengede olması gerekir. Hatta sadece fiziksel ve biyolojik olarak değil, vitaminler ve minerallere psikolojik sağlığımız için de gereksinim duyarız.

Herhangi bir iç organımızda iltihabik bir durum yoksa, gün boyu yediğimiz içtiğimiz gıdalardan sağlığımız için gerekli olan vitamin ve mineralleri almamız mümkün olabilir.

Fakat D vitaminini nasıl ki güneş ışınları aracılığıyla salgılıyorsak ve ozon tabakasındaki hasar artık eskisi kadar bu ışınlardan faydalanmamızı engelliyorsa; katkı maddeli ve gdolu gıdalar da ihtiyacımız olan vitaminleri ve mineralleri almamızı önlüyor. Vücudumuz da eksik olan bu vitamin ve minerallere bazı gözle görülür tepkiler veriyor. Peki nedir bunlar?

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir?

Vitamin ve mineral eksikliği neden olur artık biliyoruz şimdi en sık rastlanan semptomlara ve daha sonra nelere nelere yol açar kısmına geçelim.

  • Saçlarda ve tırnaklarda kırılma
  • Diş eti kanaması
  • Saç dökülmesi
  • Ciltte kırmızı veya beyaz kütle
  • Huzursuz bacak sendromu
  • Gece körlüğü
  • Dudak kenarında çatlaklar
  • Ayaklarda yanma hissi
  • Yaranın yavaş iyileşmesi
  • Kas ve eklem ağrıları

Sağlıklı beslenmenin faydaları azımsanamaz. Olabildiğince organik sebzeler, meyveler ve yararlı yağlarla oluşturulan menüler tercih edilerek bu semptomların önüne geçilebilir.

Vitamin eksikliği nasıl anlaşılır ve giderilir?

Eğer vücudunuzda veya psikolojinizde bu belirtiler varsa bir an önce tahlil yaptırmalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Çünkü bunlar vitamin eksikliği belirtileri ve bu uyarıları dikkate almak gerekiyor.

Saç dökülmesi ve saç derisinde pullanma; kansızlık ve vitamin eksikliği belirtilerinden biridir.

saç dökülmesi

Gözde oluşan sarılık da bunlardan biri. Göz sağlığı ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

saç dökülmesi

Dudakta neden uçuk çıkar? Aslında sadece dudakta değil, cilt üzerinde herhangi bir yerde de uçuk çıkabilir ve bu da çoğunlukla C vitamini eksikliği belirtisidir.

dudakta uçuk

Diş rengi, diş çürüğü, diş kanaması neden olur? Dil ne renk olmalı? Bu soruların cevabı da bizi bazı şeylerin ters gittiğini düşünmeye götürür.

diş ve dil rengi

Magnezyum, kalsiyum gibi vitamin eksiklikleri ciddi şekilde kas ağrıları, eklem ağrıları ve kollara bacaklara kramp girmesine neden olur.

eklem ağrısı kramp

Vücudunuzda bu ve benzeri belirtiler varsa bir an önce kan tahlili yaptırmalı ve gerekli takviyeleri almalısınız. Tahlil yaptırmadan kullanacağınız vitamin haplarında, ihtiyacınız olmayan içerikler bulunabilir bu da yine sağlığınızı bozabilir.

Bu yüzden hangi vitamin markası daha iyi diye araştırırken karşınıza çıkanlar belki de doktorunuzun size önermeyeceği markalar ve içeriklerde olabilir.


Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nasıl Giderilir?


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler