Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir ve vitamin eksikliği nasıl anlaşılır? Tükettiğimiz gıdalardan ve güneş ışığından gerekli vitamin ve mineralleri alamıyoruz...

Vitamin Eksikliği Belirtileri

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir ve vitamin eksikliği nasıl anlaşılır? Tükettiğimiz gıdalardan ve güneş ışığından gerekli vitamin ve mineralleri alamıyoruz...

Vücudumuzun verimli bir şekilde çalışabilmesi için vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır. Hatta sadece fiziksel ve biyolojik olarak değil, vitamin ve minerallere psikolojik sağlığımız için de gereksinim duyarız.

Herhangi bir iç organımızda iltihabik bir durum yoksa, gün boyu yediğimiz içtiğimiz gıdalardan sağlığımız için gerekli olan vitamin ve mineralleri almamız mümkün olabilir.

Fakat D vitaminini nasıl ki güneş ışınları aracılığıyla salgılıyorsak ve ozon tabakasındaki hasar artık eskisi kadar bu ışınlardan faydalanmamızı engelliyorsa; katkı maddeli ve gdolu gıdalar da ihtiyacımız olan vitaminleri ve mineralleri almamızı önlüyor. Vücudumuz da eksik olan bu vitamin ve minerallere bazı gözle görülür tepkiler veriyor. Peki nedir bunlar?

Vitamin eksikliği nasıl anlaşılır?

Eğer vücudunuzda veya psikolojinizde bu belirtiler varsa bir an önce tahlil yaptırmalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Saç dökülmesi ve saç derisinde pullanma, kansızlık ve vitamin eksikliği belirtilerinden biridir.

saç dökülmesi

Sarı göz vitamin eksikliği belirtilerinden biridir. Göz sağlığı ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

saç dökülmesi

Dudakta neden uçuk çıkar? Aslında sadece dudakta değil, cilt üzerinde herhangi bir yerde de uçuk çıkabilir ve bu da çoğunlukla C vitamini eksikliği belirtisidir.

dudakta uçuk

Diş rengi, diş çürüğü, diş kanaması neden olur? Dil ne renk olmalı? Bu soruların cevabı da bizi vitamin eksikliği belirtilerine götürür.

diş ve dil rengi

Magnezyum, kalsiyum gibi vitamin eksiklikleri ciddi şekilde kas ağrıları, eklem ağrıları ve kollara bacaklara kramp girmesine neden olur.

eklem ağrısı kramp

Vücudunuzda bu ve benzeri belirtiler varsa bir an önce kan tahlili yaptırarak, eksik olan vitamin ve mineralleri belirlemeli ve ona göre takviye almalısınız. Tahlil yaptırmadan kullanacağınız vitamin haplarında, ihtiyacınız olmayan vitaminler bulunabilir bu da yine sağlığınızı bozabilir.


Vitamin Eksikliği Belirtileri


Çay veya kahve içerken içine hindistancevizi yağı ya da tereyağı ekleyin. Hem kahvenin zararını azaltır hem de enerji verir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler