Üzümün faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği zararları var mı? Siyah ve beyaz üzüm faydası nedir?

Üzümün Faydaları Nelerdir? Beyaz Üzüm Siyah Üzüm Çekirdeği Faydası Nedir?

Üzümün faydaları nelerdir? Üzüm çekirdeği zararları var mı? Siyah ve beyaz üzüm faydası nedir?

Üzümün faydaları nelerdir?

Üzümün faydalarının neredeyse henüz yarısı biliniyor. Üzümü özellikle çekirdekleriyle birlikte yemek gerekiyor. Çünkü üzüm çekirdeğinde bulunan OPC kompleksi yani Oligomeric Proanthocyanid hemen hemen hiç bir başka meyvede bulunmayan antioksidan özelliğine sahip. Öğlen yemeği ile akşam yemeği arasındaki öğününüzde 200-300 gram üzüm tüketmeniz durumunda, günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atabilirsiniz. Kronik yorgunluk için ise haftada iki gün taze üzüm suyu tüketmek gözle görülür bir çözüm sağlıyor.

Üzüm kalp dostu

Kalpteki ritm bozukluklarına iyi gelen üzümün, günde bir bağ tüketilmesi durumunda kanıtlanmış faydası bulunuyor. Aynı zamanda ritm bozukluğunu tedavi edici özelliği de bulunuyor.

üzümün faydası nedir?

LDL kolesterol için üzüm

LDL yani kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde üzümün etkisi çok büyük. Üzümün kabuklarında bulunan reservatrol hem damar sertliğini önlüyor hem de kötü kolesterolü düşürüyor.

Sindirim sistemini kolaylaştıran meyve üzüm

Üzümün içeriğinde bulunan sialogogue salya artırıcı bir asit türüdür. Salyadaki pityalin enzimi sindirimi kolaylaştıran ve hızlandıran bir enzimdir. Bu parçalayıcı enzimlerle üzümün içindeki asit birleştiğinde sindirim sistemini çalıştırır. Bu da üzümün faydalarından biridir.

üzümün faydaları nelerdir?

Beyaz üzümün siyah üzümün faydaları

Beyaz ve tatlı üzümün bilinen faydalarından biri de cinsel gücü artırdığıdır. Aynı zamanda bağırsak hastalıkları ve kolite iyi gelen üzüm, kuru üzüm olarak tüketildiğinde de etkilidir. Kara üzümün faydaları arasında kalp, dalak, mide, karaciğer ve beyin hastalıklarına verdiği şifa vardır. Aynı zamanda siyah üzüm nefes darlığına da iyi gelir.

Üzüm çekirdeği ve cevizin zararları

Vücudunuzun herhangi bir yerinde iltihap ya da açık bir yara varsa, üzüm çekirdeği ve ceviz yemekten kaçınmalısınız. Çünkü üzüm çekirdeği ve cevizin bilinen zararlarından birisi de yaraların iyileştirmesinde geciktirici bir etkiye sahip olmasıdır.


Üzümün Faydaları Nelerdir? Beyaz Üzüm Siyah Üzüm Çekirdeği Faydası Nedir?


1 adet olgun Trabzon hurmasını tüketmek, tatlı ihtiyacınızı en sağlıklı şekilde giderebilir. Çünkü olgun olanlanların jölemsi, pudingimsi bir kıvamı vardır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler