Uykusuzluk baş ağrısı yapar mı? Çok uyumak baş ağrısı yapar mı? Baş ağrısını ve yorgunluğu geçiren yiyecekler nelerdir?

Uykusuzluk ve Baş Ağrısını Geçiren Yiyecekler

Uykusuzluk baş ağrısı yapar mı? Çok uyumak baş ağrısı yapar mı? Baş ağrısını ve yorgunluğu geçiren yiyecekler nelerdir?

Uykusuzluk baş ağrısı yapar mı? Çok uyumak baş ağrısı yapar mı? Peki hem uykusuzluk hem baş ağrısı hem de yorgunluk hissediyorsanız ve enerjiniz düşükse kendinizi sürekli bitkin halde buluyorsanız yapmanız gereken şey nedir?

Bir türlü odaklanamıyorsanız, konsantrasyon bozuklukları da yaşıyorsanız, beyin sisi yaşıyorsanız, gluten alerjisi olabilir ya da anemi. Ki pek çok kadında sıklıkla görülen bir durumdur.

Baş ağrısını geçiren yiyecekler

Baş ağrısının sebebi pek çok şey olabilir. Ama özellikle az su tüketiyorsanız, yani günde en az bir litre su içmiyorsanız ve beslenmenize dikkat etmiyorsanız baş ağrısı yaşamanız normal.

Magnezyum

Baş ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk gibi belirtileri sık sık yaşıyorsanız magnezyum açısından zengin olan yiyecekleri tüketmiyor olabilirsiniz. Magnezyumun faydaları küçümsenemez. Çünkü magnezyum, yediklerimizi enerjiye dönüştürmek için gereklidir. Bu işlem yapılamadığında yorgunluk, stres, uykusuzluk ve baş ağrısı yaşanır.

Şimdi liste olarak baş ağrısını geçiren yiyecekler nelermiş bakalım. Bunlar ayrıca uykusuzluk, yorgunluk ve baş ağrısı için geçerli.


Bu listeye ek olarak şimdi de uykusuzluğa iyi gelen vitaminler listesine bakalım.

Uykusuzluğa iyi gelen vitaminler ve yiyecekler

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler ve vitaminler hangileri şimdi de bunlara bakalım.

  • Demir
  • B vitamini
  • E vitamini
  • Magnezyum
  • Kalsiyum
  • D vitamini
  • Melatonin

Yeşil çay, pelin otu çayı, papatya çayı ayrıca melisa çayı uyku ve anksiyete sorunu yaşayanların sıkça tükettiği çaylardandır. Uyku saatinden yaklaşık bir saat önce tüketirseniz ve akşam yemeğini sebze ağırlıklı yaparsanız, yani aç karnına yatarsanız çok daha kolay bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Hangi içecek neye iyi gelir isimli yazımdan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

uykusuzluğa iyi gelen vitaminler yiyecekler içecekler

Uykusuzluğa sebep olan yiyeceklerden uzak durmalı, akşam saatlerinde kahve tüketmemelisiniz.

Ayrıca sağlıklı uyku için gerekenler listesine serin odada uyumayı da eklemeliyiz. Sert bir yatak, serin bir oda ve yüksek olmayan bir yastık kullanımı uyku kalitesini artırmanın yollarıdır. Bunları kolayca sağlayabilirsiniz.

Eğer stres ve anksiyete yaşıyorsanız psikolojiye iyi gelen yiyecekler listesini günlük beslenme planınızla değiştirmeniz de fayda sağlayacaktır.


Uykusuzluk ve Baş Ağrısını Geçiren Yiyecekler


Kalp sağlığınız için kuru fasulye ve sarımsak yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler