Uykusuzluğa sebep olan yiyecekler hangileri? Kafein, tiramin ve dopamin uykuya dalmayı zorlaştırıyor..

Uykusuzluğa Sebep Olan Yiyecekler

Uykusuzluğa sebep olan yiyecekler hangileri? Kafein, tiramin ve dopamin uykuya dalmayı zorlaştırıyor..

İnsomnia | Uykusuzluk

İnsomnia; uykuya zor dalmak, uykusuzluk, uykuyu alamamak gibi durumlardır. Çoğunlukla orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkıyor. Ciddi bir hastalık gibi gözükmese de, kişinin iş ve sosyal yaşamını önemli derecede etkileyebiliyor.

Uykusuzluğun nedenleri

Pek çok şey uykusuzluğa sebep olabilir. Özellikle de yediklerimiz. Yemek kalitemiz uyku düzeninden yaşam kalitesine kadar pek çok şeyi etkiliyor. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız ya da uykuya dalamamak gibi sorunlarınız varsa, "uykumu alamıyorum" diyorsanız, aşağıdaki yiyeceklerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Uykusuzluk

Uykusuzluğa sebep olan yiyecekler

Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler kan dolaşımıyla nörolojik hareketlenmeye sebep olurlar. Bu yüzden geceleri kafeinli içecekler yerine su veya rahatlatıcı bitki çayları içmelisiniz.

Peynirde bulunan tirosin tabii bir aminoasit olup, vücutta epinefrin, dopamin, melanin ve tiroksin sentezinde rol oynar. Dopamin beynin daha aktif olarak çalışmasını sağlar. Bu da uykusuzluğa neden olur.

Gece yenen baharatlı yiyecekler, mide ve bağırsaklara gastrointestinal rahatsızlık verebilir. Midenizde herhangi bir rahatsızlık varsa gece baharatlı yiyecekler tüketmemelisiniz.

İşlenmiş et de tıpkı peynir gibi tirosin içerir ve bu da beynin gece aktif olmasını sebep olur. İşlenmiş etler aynı zamanda mide için de zararlıdır.

Alkol aldığınızda kendinizi her ne kadar rahatlamış ve uykuya hazır gibi hissetseniz de, alkol sonrası ya rahat bir uyku çekemez ya da bir anda aniden uyanabilirsiniz.

Kek, pasta, çikolata gibi şekerli yiyecekler glükoz seviyenizi bir anda yükseltebilir. Bu da size enerji verir ve uykunuzu kaçırır. Özellikle çikolatada çay ve kahvedeki gibi kafein bulunmaktadır. Bunun yanısıra içeriğindeki tiramin ve feniletilamin de gece boyunca oturmanıza neden olabilir.

Yüksek kalorili yiyecekler vücutta daha zor hazmedilir. Bu süreçte çalışmakta olan organlar, kendilerini uyku için hazır hissetmeyecektir.

Yüksek dozda alınan ginseng uykusuzluğa sebep olur. Özellikle kafein veya kafeinli içeceklerle birlikte alındığında etkisi daha da artar.


Uykusuzluğa Sebep Olan Yiyecekler : Uykusuzluğa sebep olan yiyecekler kafein insomnia kan dolaşımı tirosin epinefrin dopamin melanin tiroksin baharatlı yiyecekler alkol işlenmiş et uykumu alamıyorum ginseng feniletilamin


Hiç bir sıcak/soğuk içecek suyun yerini tutmaz, bunu asla unutmayın. O nedenle mutlaka günlük su içme miktarınızı ölçün ve günlük hedefinize ulaşmaya çalışın. Bunun için telefonunuza uygulamalar indirebilir, bir su içme günlüğü de oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler