Uyku saatleri yaşa göre değişiklik gösteriyor. Uykusuzluk yemek yeme alışkanlıklarını değiştiriyor ve bu da kilo alımına neden oluyor.

Uyku Kilo Aldırır Mı?

Uyku saatleri yaşa göre değişiklik gösteriyor. Uykusuzluk yemek yeme alışkanlıklarını değiştiriyor ve bu da kilo alımına neden oluyor.

Uyumanın yaşı var

Biliyorsunuz uyku saatleri yaşa göre değişiklik gösteriyor. Bir bebek günde 12 saat kadar uyuyabilirken, orta yaşlarda bu rakam ideal olarak 8-9 saat ve daha ilerki yaşlarda da 5-6 hatta 4 saate kadar düşebiliyor. Uyku problemleri, iki türlü. Olması gerektiğinden fazla uyumak ve az uyumak. Her ikisi de elbette zararlı ve bir uzman yardımı alınması gereken konular. Ama bizim konumuz diyet ve zayıflamak olduğu için fazla uyumanın kilo aldırdığıyla ilgili yapılan bir araştırmayı paylaşıyorum.

Metabolizma hızlandırıcılar

Düşük kalitedeki uyku; kilo artışına, diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Kanada'nın Vancouver kentinde Kuzey Amerika Obezite Birliği tarafından düzenlenen yıllık toplantıda, uyku eksikliği ya da uyku ritminin bozulmasının vücutta kimyasal değişiklikler meydana getirdiği açıklanmıştı.

uyku uyumak

Uykusuzluk yemek alışkanlığını etkiliyor

Yaklaşık 800 kişi üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre; uykusuzluk yemek yeme alışkanlıklarını değiştiriyor ve bu da kilo alımına neden oluyor. İdeal uyku saati yedi ile sekiz saat arası. Gecede 7-8 saat uyumak, bu tip hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini düşürebiliyor.

Gereğinden fazla uyku uyumanın en önemli nedenlerinden biri de psikolojik rahatsızlıklar ve depresyon. Yaşınıza göre fazla ya da az uyuyorsanız, mutlaka bir psikoloğa başvurarak, bu sorunu çözmelisiniz.


Uyku Kilo Aldırır Mı? : Diyet zayıflama uyku diyabet hipertansiyon uykusuzluk ideal uyku ortalama uyku yeme alışkanlığı uyku diyet


Kansere karşı en koruyucu meyvelerden biri çekirdekli kara üzümdür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler