Uyku kilo aldırır mı? Fazla uyumanın zararları neler? Kaç saat uyumalıyız? Az uyumak kilo aldırır mı? Düzensiz uyku kilo yapar mı? Bu yazımızın konusu bu.

Uyku Kilo Aldırır Mı? Kaç Saat Uyumalıyız? Düzensiz Uyku

Uyku kilo aldırır mı? Fazla uyumanın zararları neler? Kaç saat uyumalıyız? Az uyumak kilo aldırır mı? Düzensiz uyku kilo yapar mı? Bu yazımızın konusu bu.

Kaç saat uyumalıyız?

Uyku kilo aldırır mı? Fazla uyumanın zararları neler? Kaç saat uyumalıyız? Az uyumak kilo aldırır mı? Düzensiz uyku kilo yapar mı? Bu yazımızda bütün bu soruların cevaplarına bakacağız.

Biliyorsunuz uyku saatleri yaşa göre ve metabolizmaya göre değişiklik gösteriyor. Bir bebek günde 12 saat kadar uyuyabilirken, orta yaşlarda bu rakam ideal olarak 8-9 saat ve daha ilerki yaşlarda da 5-6 hatta 4 saate kadar düşebiliyor.

uyku kilo aldırır mı kaç saat uyumalıyız

Uyku problemleri, iki türlü. Olması gerektiğinden fazla uyumak veya az uyumak. Az uyumak kilo aldırır mı? Her ikisi de elbette zararlı ve bir uzman yardımı alınması gereken konular. Ama bizim konumuz diyet ve zayıflamak olduğu için uyku kilo aldırır mı sorusuyla ilgili yapılan bir araştırmayı paylaşıyorum.

Akşam saatlerinde uykusuzluğa sebep olan yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Bunların yerine melisa çayı veya kiraz suyu ya da kiraz sapı çayı tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Düzensiz uyku kilo yapar mı? Uyku kilo aldırır mı?

1.5 saatlik paketler halinde uyuruz. Bu uykunun uzunluğundan ziyade kalitesi önemlidir. Düşük kalitedeki uyku; kilo artışına, diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Kanada'nın Vancouver kentinde Kuzey Amerika Obezite Birliği tarafından düzenlenen yıllık toplantıda, uyku eksikliği ya da uyku ritminin bozulmasının vücutta kimyasal değişiklikler meydana getirdiği açıklanmıştı.

fazla uyumanın zararları

Fazla uyumanın zararları neler?

Yaklaşık 800 kişi üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre; uykusuzluk yemek yeme alışkanlıklarını değiştiriyor ve bu da, kilo alımına neden oluyor. İdeal uyku saati yedi ile dokuz saat arası. Gecede 7-8 saat uyumak, bu tip hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini düşürebiliyor.

Fazla uyumanın zararlarından biri de kalp rahatsızlıklarına sebep olması. Ayrıca fazla uyumak ağrılara ve enflamasyona sebep olabiliyor.

Gereğinden fazla uyku uyumanın en önemli nedenlerinden biri de psikolojik rahatsızlıklar ve depresyon. Yaşınıza göre fazla ya da az uyuyorsanız, mutlaka bir psikoloğa başvurarak, bu sorunu çözmelisiniz.

Uyku kilo aldırıyor

Fazla uyumak vücuttaki iltihabı artırdığından ve depresyona sebep olduğundan uyku kilo aldırıyor ve vücutta ödem oluşmasına sebep oluyor. Bunun için beslenmenize kantaron ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı yaşamın üç temel kuralı

Sağlıklı bir birey olmak istiyorsak, uyku düzeni, beslenme düzeni ve egzersiz düzeni olarak sağlıklı yaşamın üç temel kuralına dikkat etmemiz gerekiyor. Karanlık havada yani gece saatlerinde uyumalı, aydınlık havada uyanmalıyız. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorum diyorsanız, başınızı yastığa koyduğunuz anda uyuyamıyor ve en az yarım saat dönüyorsanız hayatınızdaki stres seviyesini kontrol edebilir ve glutensiz beslenme biçimini deneyebilirsiniz.

kaç saat uyumalıyız uyku kilo yapar mı

Hayatınıza sporu soktuğunuzda vücudunuz hem toksinlerden arınır hem de uyumak için yeteri kadar yorulur. Uyku düzeni sağlamak için uyku sorununa doğal çözüm isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.


Uyku Kilo Aldırır Mı? Kaç Saat Uyumalıyız? Düzensiz Uyku


Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın. // Konfüçyüs

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler