Farklı ülkelerdeki kahvaltı alışkanlıklarına bir bakalım. Acaba diğer ülkeler kahvaltıda ne yiyor? Aç karnına kahve içen de var kruvasan ya da lapa yiyen de...

Ülkeler Kahvaltıda Ne Yiyor | Ülkelerin Kahvaltı Alışkanlıkları

Farklı ülkelerdeki kahvaltı alışkanlıklarına bir bakalım. Acaba diğer ülkeler kahvaltıda ne yiyor? Aç karnına kahve içen de var kruvasan ya da lapa yiyen de...

Kimi kahvaltıyı atlar veya bir kahveyle geçiştirmeyi tercih eder, kimi ise günün ilk öğününü bir keyif törenine dönüştürür. Sindirim sisteminin çalışması için bu öğünün şart olduğunu söyleyenler de var, "sabahları kendimi aç hissetmiyorum" diyerek bu öğünü atlayanlar da.

Çoğu ülkenin yemek alışkanlıkları farklı olduğu gibi kahvaltı alışkanlıkları da farklı. Tıpkı ülkemizde şehir şehir değişebildiği gibi ve bazı şehirlerde kahvaltıda ciğer yenilirken, bazı şehirlerde domates peynir ekmek tercih edildiği gibi.

Ülkelerin kahvaltı alışkanlıkları

Bakalım hangi ülkelerde kahvaltıda neler tercih ediliyor.

italyan kahvaltısı

İtalyada kahvaltıyı kahve ve kruvasan ile yapıyorlar.

çin kahvaltısı

Ülkeler kahvaltıda ne yiyor? Mesela Çin'de soya sütü ile youtiao adındaki bir hamur işi ile kahvaltı yapılıyor.

kore kahvaltısı

Koreliler kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde hemen hemen aynı tür yemekleri yiyorlar.

vietnam kahvaltısı

Vietnam'da ızgara domuz eti, buğulanmış yumurta ve biraz kırık pirinç tercih ediliyor.

ingiliz kahvaltısı

Tam bir İngiliz kahvaltısı yumurta, kızarmış ekmek, fasulye, sosis ve puding var. Biliyorsunuz 5 çayları meşhurdur. Bu da sabah ve gündüz sağlam yiyip akşama doğru yemeyi içmeyi azalttıklarının bir kanıtı. Gayet sağlıklı.

ispanya kahvaltısı

İspanyol kahvaltısı özellikle Endülüs bölgesinde zeytinyağı ve tuz koyulan ekmek ile yapılır.

Kahvaltıda ne yenir?

Tüm bu kültürler arasında elbette çok fazla çeşit var. Bizim için de geçerli. Klasik, geleneksel sofralar da hazırlayabiliriz yani kahvaltıda ne yenir dediğimizde seçenek zevkimize göre değişir. Fakat sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı dediğimizde iş değişir.

Sağlıklı bir ilk öğün tabağında şöyle bir içerik hazırlayabiliriz : 1 adet avokado, biraz maydanoz, roka, nane, maydanoz, marul. Bunların yanına 1 adet yumurta, 2-3 adet çiğ ceviz, fındık veya badem.

Şimdi devam edelim bakalım dünyada ilk öğünde neler tercih ediliyor.

Bu şekilde bir tabak hem çok doyurucu hem çok sağlıklı hem de sindirim sistemini çalıştıran bir içeriğe sahiptir. İsteğe göre tabii ki havuç, salatalık ve zeytin de eklenebilir.

türk kahvaltısı

Türk kahvaltısı ne kadar zengin öyle değil mi? Ev yapımı reçeller, ekmek, zeytin, taze sebzeler ve çay yer alıyor.

singapur kahvaltısı

Ülkelerin kahvaltı alışkanlıkları çok sağlıklı da olabiliyor mesela Singapur'da lapa çorbası üzerine yeşil sebzeler konularak güne başlanıyor.

iran kahvaltısı

İranlılar güne buğday, mercimek, et ve baharattan yapılmış zengin bir güveç ile başlıyor.

pakistan kahvaltısı

Pakistan kahvaltısı Halwa puri adındaki menünün içerisinde irmik tatlısı, baharatlı bir nohut yemeği ve kızarmış ekmekten oluşur.

mısır kahvaltısı

Mısır kahvaltısında ful medames adındaki bir yemek yenir. Yemeğin içerisinde fasulye, maydanoz, zeytinyağıyla hazırlanmış domatesler ve soğanlar bulunur.

meksika kahvaltısı

Meksika kahvaltısı Chilaquiles adındaki yeşil veya kırmızı sos ile bastırılmış peynir ve yumurta kullanılarak yapılmış bir yemekle yapılır.

fas kahvaltısı

Fas kahvaltısı çok bol derecede kalsiyum içerir. Mutlaka yumurta, ekmek ve çokça sütlü ürün yer alır.

brezilya kahvaltısı

Brezilya kahvaltısının olmazsa olmazları arasında Fransız ekmeği, kahve ve biraz taze meyvedir.

Aç karnına kahve içmek

Eğer uyandığınızda hiçbir şey yemek istemiyorsanız ve bunun yerine aç karnına kahve içmek istiyorsanız hatta bunu bir alışkanlık haline getirdiyseniz size bazı kötü haberlerim var.

Uyandığımızda zaten kortizol seviyemiz yüksektir. Bu zaman diliminde kahve içmek hormonların dengelenmesini ve üretilmesini duraklatır. Şeker seviyesini düşürür. Çarpıntı yapabilir.

Aç karnına kahve içmek zayıflatır mı? Sindirim sistemini çalıştırabilir bu yüzden tercih edilebilir fakat sağlıklı bir tercih değildir. Eğer sindirim sistemimizin çalışması için veya zayıflamak için bir şey yemeye veya içmeye ihtiyaç duyuyorsak, vücudumuzda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. En mantıklısı bu sorunu çözmek olacaktır.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler içecekler ve çorbalar

Sabah acıkmıyorum illa bir şeyler yemek zorunda mıyım? Hayır. Güne su içerek de başlayabilirsiniz. Dünyada çoğu kişi artık intermittent fasting yapıyor.

16 8 açlık diyetini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Oldukça da sağlıklı. Bu diyeti yapanlar uyandıklarında çoğunlukla bir şey yemiyorlar. Bunun bir zararı da yok.


Ülkeler Kahvaltıda Ne Yiyor | Ülkelerin Kahvaltı Alışkanlıkları


Aşırı fruktoz alımı (fakat glikoz alımı değil) öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler