Ton balığının faydaları nelerdir? Tuna, orkinos, uskumru olarak da bilinen ton balığı neye iyi gelir? Nasıl tüketilir?

Ton Balığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ton balığının faydaları nelerdir? Tuna, orkinos, uskumru olarak da bilinen ton balığı neye iyi gelir? Nasıl tüketilir?

Ton balığı

Tuna, uskumru ailesinden gelen bir balıktır. Sekiz çeşit ton balığı vardır: Beyaz ton balığı orkinos, sarı ton balığı, Kocagöz, Longtail, Kuzey mavi yüzgeçli ton balığı, Pasifik mavi yüzgeçli ton balığı ve Güney mavi yüzgeçli orkinos.

ton balığının faydaları

En popüler olan ve sıkça tüketilenler Beyaz ton balığı ve mavi yüzgeçli ton balığıdır. Ton balığı hem taze olarak hem de konserve kutularda tüketilebilir. Bu balığın sadece %1i Amerikan pazarında taze olarak satılmaktadır. Ton balığı, bazı dünya mutfakları için çok önemli bir yere sahiptir. Amerikan mutfağında konserve ton balığı sandviçlerle, salata ve turşuyla birlikte yenilmekteyken Japon mutfağında ton balığı saşimi olarak servis edilir veya suşi olarak nori yosunu ile birlikte kullanılır. Hem taze hem de konserve ton balığında oldukça yüksek vitamin, protein ve omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır.

Ton balığının faydaları nelerdir?

Ton balığında bulunan omega 3 yağ asitleri, kalp ve damar sağlığının korunması açısından çok önemli er teşkil etmektedir. Vücuttaki HDL (iyi kolesterol) ün artmasını sağlar. Ki yüksek HDL damar tıkanıklığına sebep vermektedir.

Ton balığı kanın pıhtılaşmasını engeller ve böylelikle kan akışını arttırır. Bu durum felç riskini azaltır. Bunun için haftada 1 ile 3 porsiyon arası ton balığı yemek gerekir.

ton balığı tuna balığı

Tuna balığında oldukça fazla protein ve az miktarda sodyum vardır. Bu yüzden kan basıncının normal seviyede seyretmesini sağlar.

Omega 3 yağ asitleri göz sağlığı için de önemlidir. Göz kuruluğuna en iyi gelen yiyecektir ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan göz hastalıklarında önemli yeri vardır.

Göğüs kanseri, kolon kanseri ve böbrek kanserinin en büyük düşmanı tuna balığında bulunan iyi yağların başında gelen omega 3 yağ asitleridir. Araştırmalar, ton balığının lösemiyi engellediğini de ortaya çıkartmıştır.

Beyne sağlıklı kan akışının sağlanması ve beyindeki elektrik sinyallerinin güçlendirilmesinde önemli yeri olan omega 3, alzheimer hastalığı riskini de azaltmaktadır.

Ton balığındaki en önemli vitaminlerden biri selenyumdur. Selenyum duygudurum ve iştah seviyesinin kontrolü için önemlidir. Selenyum eksikliği mutsuzluğa, depresyona ve kaygıya sebep olur.

Selenyum ve omega 3 yağ asitlerinin birlikteliğinden sağlıklı bir karaciğer meydana gelmektedir. Bu bileşim vücuttan toksinleri atar ve antioksidan etkisi vardır.

Konserve ton balığının zararları var mı?

Taze veya dondurulmuş tuna balığına nazaran konserve olanında daha az cıva vardır. Ancak yine de iyi bir marka kullanmak ve çok fazla tüketmemekte fayda vardır. Çünkü konserve ürünlerin hepsinin içinde koruyucu bulunmaktadır. Korucuyu maddeler, o ürünün faydasını etkiler ve hatta bu katkı maddeleri ürünü faydalı halden zararlı hale getirebilir.

En sağlıklı balık, mevsiminde tutulmuş olta balığıdır. Hem kendi sağlığımız için hem de çevreyi korumak için denizlerimizi çok temiz tutmalıyız ve bu bilinci etrafımızdaki herkese sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız.

Ton balığı nasıl yenir?

Ton balığını pek çok şekilde, tercihinize göre yiyebilirsiniz. Bunlardan en sık kullanılanları şunlardır :

  • Ton balıklı salata
  • Ton balıklı pizza
  • Ton balıklı makarna

Sadece ekmeğin üzerine bir miktar ton balığı ve yeşil soğan koyularak da tüketilebilir. Fakat en çok ton balıklı salata olarak yaygındır.

ton balığı salatası

Ton balığı salatası nasıl yapılır? Özellikle yeşil soğan ve kırmızı soğan ile hazırlanan bir salatanın içine ton balığı ekleyebilirsiniz. Üzerini pikan cevizi, badem gibi çerezlerle süsleyebilirsiniz.

Eğer tam bir deniz ürünleri salatası yapmak isterseniz, içine yengeç, karides, diğer balık parçaları da ekleyebilirsiniz. Limon, karabiber ve sızma zeytinyağı ile sos yapmayı unutmayın.


Ton Balığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler