Ton balığının faydaları nelerdir? Tuna, orkinos, uskumru olarak da bilinen ton balığı hakkında bilgiler ve sağlığa katkıları.

Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton balığının faydaları nelerdir? Tuna, orkinos, uskumru olarak da bilinen ton balığı hakkında bilgiler ve sağlığa katkıları.

Ton balığı

Tuna, uskumru ailesinden gelen bir balıktır. Sekiz çeşit ton balığı vardır: Beyaz ton balığı orkinos, sarı ton balığı, Kocagöz, Longtail, Kuzey mavi yüzgeçli ton balığı, Pasifik mavi yüzgeçli ton balığı ve Güney mavi yüzgeçli orkinos. En popüler olan ve sıkça tüketilenler Beyaz ton balığı ve mavi yüzgeçli ton balığıdır. Ton balığı hem taze olarak hem de konserve kutularda tüketilebilir. Bu balığın sadece %1i Amerikan pazarında taze olarak satılmaktadır. Ton balığı, bazı dünya mutfakları için çok önemli bir yere sahiptir. Amerikan mutfağında konserve ton balığı sandviçlerle, salata ve turşuyla birlikte yenilmekteyken Japon mutfağında ton balığı saşimi olarak servsi edilir veya suşi olarak kullanılır. Hem taze hem de konserve ton balığında oldukça yüksek vitamin, protein ve omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır.

Ton balığının faydaları nelerdir?

Ton balığında bulunan omega 3 yağ asitleri, kalp ve damar sağlığının korunması açısındna çok önemli er teşkil etmektedir. Vücuttaki HDL (iyi kolesterol) ün artmasını sağlar. Ki yüksek HDL damar tıkanıklığına sebep vermektedir.

Ton balığı kanın pıhtılaşmasını engeller ve böylelikle kan akışını arttırır. Bu durum felç riskini azaltır. Bunun için haftada 1 ile 3 porsiyon arası ton balığı yemek gerekir.

ton balığı tuna balığı

Tuna balığında oldukça fazla proetein ve az miktarda sodyum vardır. Bu yüzden kan basıncının normal seviyede seyretmesini sağlar.

Omega 3 yağ asitleri göz sağlığı için de önemlidir. Göz kuruluğuna en iyi gelen yiyecektir ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan göz hastalıklarında önemli yeri vardır.

Göğüs kanseri, kolon kanseri ve böbrek kanserinin en büyük düşmanı tuna balığında bulunan omega 3 yağ asitleridir. Araştırmalar, ton balığının lösemiyi engellediğini de ortaya çıkartmıştır.

Beyne sağlıklı kan akışının sağlanması ve beyindeki elektrik sinyallerinin güçlendirilmesinde önemli yeri olan omega 3, alzheimer hastalığı riskini de azaltmaktadır.

Ton balığındaki en önemli vitaminlerden biri selenyumdur. Selenyum duygudurum ve iştah seviyesinin kontrolü için önemlidir. Selenyum eksikliği mutsuzluğa, depresyona ve kaygıya sebep olur.

Selenyum ve omega 3 yağ asitlerinin birlikteliğinden sağlıklı bir karaciğer meydana gelmektedir. Bu bileşim vücuttan toksinleri atar ve antioksidan etkisi vardır.


Ton Balığının Faydaları Nelerdir? : Ton balığı uskumru orkinos omega 3 yağ asitleri ton balığı çeşitleri tuna balığı ton balığının faydaları nelerdir kanın pıhtılaşmasını engeller beyindeki elektrik sinyallerinin güçlendirilmesi selenyum toksinler sodyum göz kuruluğuna en iyi gelen yiyecek


Hem ağzınız tatlansın hem de besin değeri yüksek, enerji veren bir şey yemiş olun : Hurma!

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler