Günde tek öğün yemek dünyada çok kişinin özellikle kilo vermek ve inflamasyonu azaltmak için uyguladığı diyet türü beslenme şekli. Omad diyeti nasıl yapılır?

Günde Tek Öğün Diyeti Nasıl Yapılır? Omad Diyeti Nedir?

Günde tek öğün yemek dünyada çok kişinin özellikle kilo vermek ve inflamasyonu azaltmak için uyguladığı diyet türü beslenme şekli. Omad diyeti nasıl yapılır?

Günde tek öğün yemek dünyada pek çok kişinin özellikle kilo vermek ve inflamasyonu azaltmak için uyguladığı bir diyet türü beslenme şeklidir. Omad diyeti olarak da bilinir. Nasıl yapılır? Zararları ve faydaları neler?

Günde tek öğün diyeti 16 8 diyeti gibi bir çeşit intermittent fasting yani açlık diyeti türüdür.

tek öğün beslenme omad diyeti

Ülkemizde çoğunlukla tek öğün diyeti kaç kilo verdirir gibi zayıflama odaklı sorular akla gelse de, dünyada bu tür beslenme şekilleri daha çok sağlık sorunlarını düzeltmek amacıyla yapılır. Tabii ki kilo da verdirir, kişiden kişiye değişmekle birlikte ayda ortalama 10 kilo verebilirsiniz. Ancak bu konuda birazdan değineceğim noktalar önemlidir.

Günde tek öğün diyeti omad nedir?

Tıpkı aralıklı açlık gibi bir beslenme şeklidir ancak sadece 1 öğün yemek yenir. Bu 1 öğün gün ortasında tüketilmelidir. Yani sabah veya akşam ya da gece değil. Ve listeye göre istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz.

Omad diyeti nedir? "One meal a day" kısaltılarak omad denilmiştir. Ortalama bir saat içinde tüm yeme işlemi bittiği için "1 saatlik pencere" olarak da isimlendirilir.

Günde tek öğün diyeti nedir? Bu beslenme türü kalori açığı oluşturarak kilo vermeyi destekler. 1 saat istediğini ye, geri kalan 23 saat yeme. Bir nevi oruç tutmak.

Şimdi tek öğün beslenmenin faydaları neler ve nasıl yapılır birlikte bakalım daha sonra kimler omad yapmamalı bu konuya geçelim.

Günde tek öğün diyeti nasıl yapılır?

Konuyla ilgili olarak merak edilen bazı önemli şeyler var. Günde tek öğün diyeti nasıl yapılır dediğimizde dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, yemeğin öğlen saatlerinde tüketilmesi gerektiği geliyor.

Bu öğünden sonra geri kalan 23 saat boyunca hiç bir şey tüketmemek gerekiyor. Su, çay, kahve gibi içecekler tüketilebilir. Ancak meyve suyu gibi içecekeler tüketilmemelidir.

tek öğün diyeti nasıl yapılır

Bu tür diyetlere "time restricted diet" yani kısıtlı zaman diyeti deniyor. Tüm aralıklı oruç veya açlık diyeti olarak bilinen beslenme şekilleri bu grup altında yer alıyor. İlk olarak yüzlerce yıl önce, akşam yemeğinin kaldırılması ile başladı.

Gün içinde aralıklı olarak tüketerek aldığımız ortalama 3000 kaloriyi tek öğünde tüketiriz ve bu kilo vermekle birlikte daha pek çok yarar sağlar.

Günde tek öğün omad diyeti faydaları ve zararları

İlk olarak kimler tek öğün diyeti yapmamalı sorusunun cevabıyla başlamakta fayda var. Kadınlar için uygun değildir. Özellikle adet görenler, hamileler, emzirenler, anneler. Bu beslenme şekli erkekler için uygundur.

Tek öğün beslenmenin faydaları arasında uzun vadede enerji seviyesini yükseltmek de yer alıyor. Ancak psikolojik olarak da çoğu kadına zor geldiği için bu açıdan da uygun değil.

Peki bir kadın olarak açlık diyeti yapmak istersek ne yapmalıyız? Kadınlarda çoğunlukla karın göbek bölgesinde şişlik şikayetiyle diyete başlanıyor. Bunun için beslenme listesine şişkinliği geçiren yiyecekler eklenebilir ve akşam yemeği erken saatte ve az miktarda tüketilebilir.

Şimdi günde tek öğün omad diyeti faydaları neler birlikte bakalım.

  • Kalp krizi riskini azaltıyor
  • İnflamasyonu azaltıyor
  • Anti-aging etkisi var
  • Şeker ve insülin dengesini sağlıyor
  • Kilo vermeye yardımcı oluyor
  • Kolesterolü düşürüyor
  • Testesteronu artırıyor

Erkeklerde testesteron düştüğü zaman duygusal inişler çıkışlar yaşanmaya başlar. Testesteronu düşüren en önemli etkenlerden biri de fazla kilolardır. Bu durumda vücuttaki yağlar öströjene dönüşür ve kişide değişken duygusal ruh halleri ortaya çıkmaya başlar.

hızlı kilo vermek

Peki tek öğün beslenmenin zararları neler? Kadınlarda adet düzensizliğine sebep olur. Kadınlar için uygun değildir. Bazı araştırmalarda iyi kolesterolü düşürdüğü saptanmıştır. Tip 2 diyabetliler için de uygun bir beslenme şekli değildir. Çünkü kan şekeri ve insülindeki değişimler bu hastalar için ii değildir. Onlar için karatay diyeti daha uygun olacaktır.

Bulantı, sersemlik, baş dönmesi, kabızlık ve düşük enerji gibi yan etkileri ve zararları olabilir. Yeme bozukluğu yaşayan kişiler için de uygun değildir. Ayrıca "tek öğünde istediğini ye" serbestliği ile kişiler sağlıklı bir öğün oluşturmak yerine besin değeri açısından zayıf bir tabak hazırlayabilir ve bu da vitamin mineral eksikliklerine yol açabilir.

Ben nasıl hızlı kilo vereceğim?

Yapılan en büyük hatalardan biri de ben nasıl hızlı kilo vereceğim diye panik içine girmektir. Kilo almak için uzun bir süre gerekir. Örneğin 2 kiloyu yaklaşık 1 ayda aldınız ancak bu 2 kiloyu 1 haftada verebilirsiniz. Yani ortada panik yapılacak bir şey yok aslında. Sadece beslenme ve yaşam şeklinizde kalıcı ve sağlıklı değişimler yapmanız yeterlidir.

Bu sürece başlamadan önce diyete psikolojik hazırlık önemlidir. Kilo vermek istiyorsanız ve bunun bir an önce olmasını istiyor ben nasıl hızlı kilo vereceğim diye düşünüyorsanız ayrıca mükemmel kilo yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.


Günde Tek Öğün Diyeti Nasıl Yapılır? Omad Diyeti Nedir?


Bir çocuğun, bir hayvanın, annenizin, sevgilinizin saçlarına dokunun. 10 dakikalık bir dokunuş kan basıncınızı azaltır ve stres oranınızı oldukça düşürür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler