Tatlı patateste hangi vitaminler var? Tatlı patates nasıl pişirilir, nasıl yenir ve faydaları nelerdir?

Tatlı Patates Nasıl Yenir? Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Tatlı patateste hangi vitaminler var? Tatlı patates nasıl pişirilir, nasıl yenir ve faydaları nelerdir?

Tatlı Patates

Tatlı patatesin anavatanı Orta Amerika. Aslında düşünüldüğü gibi patatesle yakın akraba değildir. Tatlı patatesin kalorisi çok düşüktür ve bir tür doğal şekerdir. Çünkü tadı oldukça tatlıdır.

Tatlı patatesin faydaları nelerdir?

Tatlı patatesin besin değerine ve içeriğindeki vitaminlere bakalım biraz. Ne kadar çok faydası olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Tatlı patateste hangi vitaminler var? Tatlı patates günlük A Vitamini ihtiyacının %35ini karşılar, müthiş bir A Vitamini deposudur. Lif açısından zengindir, böylece tokluk hissi verir. Diğer tatlılar ve tatlı yiyecekler gibi kan şekerini yükseltmez. Ayrıca tam bir antioksidandır, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında yer alır.

Tatlı patateste muzdan daha fazla potasyum vardır. Yeterli miktarda potasyum alınmaması kramplara ve kasılmalara yol açar. Tatlı patates ayrıca sindirim sistemine de iyi gelen bir yiyecektir.

Tatlı patateste magnezyum ve yüksek seviyede B6 vitamini de bulunmaktadır. Ayrıca demir ve D Vitamini de içerir. Tam bir vitamin deposu ve tadı da harika!

tatlı patates


Tatlı patates nasıl yenir? Nasıl pişirilir?

Tatlı patates çoğunlukla, normal patates gibi haşlanarak yenir. Kumpir gibi fırında da pişirebilirsiniz. Yani ortasından, enlemesine uzun ve derin bir yarık açıp fırına koyabilirsiniz.

Tatlı patatesi etin yanında, tavuğun yanında da tüketebilirsiniz. Dilerseniz tatlı bir atıştırmalık olarak da çok ince ve küçük dilimler halinde kesip baharatlayabilir ve fırında cips gibi de pişirebilirsiniz. Bu da güzel bir tatlı patates tarifidir. Hatta yanına aynı şekilde bal kabağı da hazırlayabilirsiniz.


Tatlı Patates Nasıl Yenir? Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?


İlk önce kendine ne olacağını sor; sonra ne yapmak gerekiyorsa yap. // Epiktetos

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler