Tatlı patateste hangi vitaminler var? Tatlı patates nasıl pişirilir, nasıl yenir ve faydaları nelerdir?

Tatlı Patates Nasıl Yenir? Tatlı Patatesin Faydaları Neler?

Tatlı patateste hangi vitaminler var? Tatlı patates nasıl pişirilir, nasıl yenir ve faydaları nelerdir?

Tatlı patatesin ana vatanı Orta Amerika. Aslında düşünüldüğü gibi patatesle yakın akraba değildir. Tatlı patatesin kalorisi çok düşüktür ve bir tür doğal şekerdir. Çünkü tadı oldukça tatlıdır. 100 gramda 58.8 kalori vardır.

Tatlı patatesin faydaları neler?

Tatlı patatesin besin değerine ve içeriğindeki vitaminlere bakalım biraz. Ne kadar çok faydası olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Tatlı patateste hangi vitaminler var? Günlük A Vitamini ihtiyacının %35'ini karşılar. Kekreyemiş gibi müthiş bir A Vitamini deposudur. Lif açısından zengindir, böylece tokluk hissi verir. Diğer tatlılar ve tatlı yiyecekler gibi kan şekerini yükseltmez. Ayrıca tam bir antioksidandır, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında yer alır.

tatlı patates faydaları

Tatlı patateste muzdan daha fazla potasyum vardır. Yeterli miktarda potasyum alınmaması kramplara ve kasılmalara yol açar. Bu harika lezzet ayrıca sindirim sistemine de iyi gelen bir yiyecektir.

Magnezyum ve yüksek seviyede B6 vitamini de bulunmaktadır. Ayrıca demir ve D Vitamini de içerir. Tam bir vitamin deposu ve tadı da harika!

Tatlı patates nasıl yenir? Nasıl pişirilir?

Çoğunlukla haşlanarak yenir. Kumpir gibi fırında da pişirebilirsiniz. Yani ortasından, enlemesine uzun ve derin bir yarık açıp fırına koyabilirsiniz.

Tatlı patatesi etin yanında, tavuğun yanında da tüketebilirsiniz. Dilerseniz bir atıştırmalık olarak da çok ince ve küçük dilimler halinde kesip baharatlayabilir ve fırında cips gibi de pişirebilirsiniz. Bu da güzel bir tatlı patates tarifidir. Hatta yanına aynı şekilde bal kabağı da hazırlayabilirsiniz.

Patates kızartması sever misiniz? Kim sevmez ki. Peki sağlıklı bir şekilde bu harika atıştırmalığı nasıl yapabiliriz? İşte bu da tatlı patates nasıl yenir sorusunun cevaplarından biri. Parmak dilim şekline getirip baharatlayıp, fırında pişirebilirsiniz.

Beyin fonksiyonlarını düzenleyen, göz sağlığına iyi gelen, sindirim sistemini güçlendiren, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız dediğimizde aklımıza gelen bu harika yiyeceği mutfaklarımızdan eksik etmemekte fayda var.


Tatlı Patates Nasıl Yenir? Tatlı Patatesin Faydaları Neler?


Şeker kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler