Sütün içinde bulunan vitaminler hangileri? Sütte en çok hangi vitamin ve mineraller var? Protein kalsiyum ve b vitamini miktarı...

Sütte Hangi Vitaminler Ve Mineraller Vardır?

Sütün içinde bulunan vitaminler hangileri? Sütte en çok hangi vitamin ve mineraller var? Protein kalsiyum ve b vitamini miktarı...

Sütte en çok hangi vitamin bulunur?

Vitaminlerin vücuda pek çok etkisi vardır. Metabolizmanın çalışması, oksijen dağılımı ve arınma gibi. Sütte bulunan vitaminler arasında B vitamini kompleksi olarak bilinen tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), niyasin (B3 vitamini), pantotenik asit (B5 vitamini), piridoksin (B6 vitamini) ve kobalamin (B12 vitamini) bulunuyor. Bunların dışında ayrıca C vitamini ve folik asit de var.

Sütte hangi vitaminler var

Fakat market raflarında satılan ve oraya gelmeden önce onlarca işlemden geçen, koruyucu ve katkı maddeleriyle paketlenen sütlerde bu vitaminlerin ne kadar var olduğu tartışılmaktadır. Özellikle 2020 itibariyle bu konuda pek çok araştırma yapılmakta ve bu yönde sonuçlar alınmakta.

Sütte en çok hangi vitaminler var?

Süt tam bir B vitamini deposudur. Sütte en çok B1 vitamini, B2 vitamini ve B12 vitamini var. Düşük oranda niyasin, pantotenik asit, B6 vitamini, C vitamini ve folik asit içerir.

Ayrıca sütün içinde bulunan vitaminler arasında A vitamini, D vitamini, K vitamini ve E vitamini de yer alır.

Sütteki vitaminler

Sütte hangi mineraller vardır?

Süt ve süt ürünleri hangi vitaminleri ve mineralleri içeriyor? Mineraller vücut enzimi için önemlidir. Vücuttaki su dengesini, kemik yapısını ve oksijen transferini sağlar. Sütte bulunan mineraller arasında bol miktarda kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko vardır. Aynı zamanda düşük miktarda bakır, demir, manganez ve sodyum bulunur.

Sütteki protein miktarı ise 100 gram için 3,4 gramdır. Bu miktar tıpkı 100 gramda 125 mg olan sütteki kalsiyum miktarı gibi, ürünün oluşturulma, saklanma, paketlenme, aldığı katkı maddeleri ve koruma maddeleri açısından değişkenlik gösterir.

Sütü mümkün olduğunca günlük olarak tüketmek gerekir ve günlük süt satın alınıp içilmelidir. Vitamin ve minerallerini kaybetmemiş olan süt faydalıdır. Süt ne kadar çok işlenmişle, ne kadar çok uzun ömürlü olması için işleme tabi tutulmuşsa zenginliğini ve faydasını o kadar kaybeder.

Sütte hangi vitaminler mineraller var

İnsan vücuduna uygun olan süt, bilindiğinin aksine inek sütü değil keçi sütüdür. Çünkü inek sütündeki büyüme hormonunun bir inek yavrusuna uygun miktarda olduğu ve bu miktarın insan için zararlı olduğu da yine yapılan araştırmalarda ortaya çıkmaya devam ediyor.

Olmazsa olmaz içecekler arasında mı?

Çoğu kişinin test ettirmediği laktoz intoleransı riskiyle birlikte, bağışıklık sistemi hastalıklarında tetikleyici olarak görülen bu içecek, erkek çocuklarda meme büyümesine ve ilerki yaşarda parkinson hastalığının ortaya çıkmasına katkı sağladığının düşünülmesi ile birlikte; çok da gerekli mi, olmazsa olmaz içecekler arasında mı sorusunu da akla getiriyor.

Daha önce yayınladığım sütün faydaları isimli yazıda süt içmek faydalı mı zararlı mı anlatmıştım. Süt artık eskisi kadar masum değil. Eğer süt içmeyi seviyorsanız keçi sütü içmenizi, yoğurdunuzu da keçi sütüyle yapmanızı tavsiye ederim.

Sütün içindeki vitaminler elbette faydalı fakat bu vitamin ve mineraller sadece sütte yok. Yani bir insan hayatı boyunca süt içmese, süt ve süt ürünleri tüketmese bunun yerine doğal sebzeler, meyveler, probiyotik ve prebiyotikler tüketse sağlığından hiçbir şey kaybetmez.


Sütte Hangi Vitaminler Ve Mineraller Vardır?


Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini %60 azaltıyor, kolesterolü dengeliyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler