Su kefiri nedir? Süt ürünleri tüketmeyenler için laktozsuz su kefiri nasıl yapılır? Nereden alınır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Nasıl Yapılır? Nereden Alınır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Su kefiri nedir? Süt ürünleri tüketmeyenler için laktozsuz su kefiri nasıl yapılır? Nereden alınır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Özellikle laktoz intoleransı olanlar sütle yapılan kefiri tüketmek yerine artık su kefiri kullanıyor. Su kefirinde farklı bakteriler bulunuyor ve doğal probiyotik prebiyotik arayanlar için yine süt kefiri gibi faydalı.

Su kefiri, su kefiri mayası ile fermente ediliyor ve meyvelerle tatlandırılıyor. Süt kefirinden farklı olarak bitkisel kaynaklı bir kefir olan su kefiri, süt ve süt ürünleri kullanamayan veya kullanmak istemeyenler için alternatif bir probiyotik içecektir. Su kefiri nedir

Su kefirinin faydaları ve zararları nelerdir?

Su kefiri içeriğindeki probiyotikler sayesinde sindirim sistemini ve bağışıklığı güçlendiriyor. Aynı zamanda su kefiriyle birlikte artık paketlerde satılan meyve suları da raflardan ineceğe benziyor. Zira paketlenmiş bir meyve suyu yerine içinde bol miktarda sağlık dostu probiyotik içeren bir kefir içmeyi herkes çok daha fazla tercih ediyor.

Su kefirinin zararı var mı? Faydaları olduğu gibi zararları da olabilir ve kişiden kişiye göre değişebilir. Su kefiri kullananlar bazen şişkinlik, mide bulantısı ve kabızlık şikayetinde bulunmuşlar fakat bu çok küçük bir oran.

Su kefiri nasıl yapılır?

Su kefiri faydaları zararları nelerdir

Su kefirini evde hazırlamak çok kolay. Su kefiri 1800lü yıllardan beri kullanılıyor aslında. Bazı ülkelerde hala çok popüler. Su kefirinin yapılışı da oldukça basit. Cam kavanozun içine 1 litre su ve 70 gram şeker koyarak karıştırın. Bu karışıma 40-50 gram su kefiri tanesi, limon dilimleri ve kuru meyveleri ekleyin.

Kavanozun ağzını pamuklu bir bezle kapatıp lastikleyin. 48 saat sonra kavanozun içindekileri süzün ve dolaba kaldırın. Dışarıda bekletmeyin. Su kefiriniz hazır, afiyet olsun!

Su diyeti faydaları

Su kefiri yaparken suya eklenen şeker çok düşük bir miktardır ve mayaların beslenmesi için gereklidir. Glisemik indeksi çok düşüktür.

Su kefiri nereden alınır?

Su kefiri nasıl yapılır

Su kefirini kendiniz evinizde çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Tek satın almanız gereken doğal su kefiri mayasıdır. Güvenilir, temiz bir yerden bir kez maya aldığınızda 1 litrelik içeceğinizi tekrar fermente ederek kullanabilirsiniz.


Su Kefiri Nedir? Nasıl Yapılır? Nereden Alınır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?


1 adet olgun Trabzon hurmasını tüketmek, tatlı ihtiyacınızı en sağlıklı şekilde giderebilir. Çünkü olgun olanlanların jölemsi, pudingimsi bir kıvamı vardır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler