Su içmenin beyin sağlığından kalp sağlığına, cilt güzelliğinden obeziteyi önlemeye kadar faydaları var. Su içmek neden önemli neye iyi gelir ne işe yarar?

Su İçmenin Faydaları Neler? Su İçmek Neden Önemli?

Su içmenin beyin sağlığından kalp sağlığına, cilt güzelliğinden obeziteyi önlemeye kadar faydaları var. Su içmek neden önemli neye iyi gelir ne işe yarar?

Bazı insanlar su içmeden duramaz, bazılarıysa susuzluktan ölseler akıllarına bir bardak dahi su içmek gelmez. Günde en az 5 bardak su içmenin pek çok faydası olduğunu duymuşsunuzdur.

Günlük ne kadar su içilmeli dediğimizde bu miktar yetişkin bireyler için ortalama 3 litredir. Su içmeyi sevmiyorum ne yapabilirim diyenler için bu öneriler işe yarayabilir.

Su şişesinin içine az bir miktarda meyve, bitki koyabilirsiniz. En az 1 saat bekleterek tüketebilirsiniz. Böylece doğal yolla içeceğinizi tatlandırmış olursunuz.

Çoğunlukla vakit geçirdiğiniz yerde bir litrelik şişe bulundurun. Bu şişeyi bitirmek için kendinize zaman koyun ve o sürede bitirmeye çalışın. Elinizin altında olduğunda daha kolay tüketirsiniz.

Su içmenin faydalarını aklınızda bulundurun, böylece yararlarını düşünüp kendinizi motive edebilirsiniz.

Su içmenin faydaları neler?

Her sabah düzenli olarak su içen birinin metabolizması, su içmeyenlere göre %25 daha hızlı çalışır.

su metabolizma

İnsan beyninin %75i sudur. Bunun için su içtiğinizde beyninize yakıt doldurmuş olursunuz. Böylece beyniniz çok daha iyi çalışır.

su beyin

Su içtiğiniz süre içerisinde fazla yiyeceğe ihtiyaç duymazsınız. Böylece obezite riskini azaltmış olursunuz.

obeziteye su

Su içen kişi kolay hasta olmaz ve ilaca ihtiyaç duymaz. Böylece vücuduna kimyasalları almak yerine sağlıklı şekilde su alır.

hastalık su

Günde 5 bardak su içen birinin kalp krizine yakalanma ihtimali %40 oranında düşer. Bu da suyun en önemli faydalarından biri.

kalp sağlığı su

Suyun faydaları arasında şüphesiz ki cilde iyi gelmesi yer alıyor. Pırıl pırıl, ışıl ışıl bir cildiniz olsun istiyorsanız, mutlaka su içmeniz gerekiyor.

cilt sağlığı su

Eğer zorlanıyorsanız, eliniz bir türlü şişeye gitmiyorsa, su içmeyi hatırlatan uygulama app da kullanabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz

Nasıl ki bir arabanın hareket edebilmesi ve bozulmaması için benzin ve gerekli bakımlarının yapılması gerekiyorsa bu insan için de geçerli. Yeterli miktarda sıvı tüketmeyen veya anemi hastası olan kişilerde de zaman içinde pek çok sorun ortaya çıkacaktır. İnsanın benzini de kan ve sudur.

Gün içinde tüketilen çay, kahve, meyve suyu gibi sıvılar suyun yerini almazlar. Bu yüzden sade şekilde günde ortalama 3 litre sıvı tüketmek gerekiyor.

su içmek neye iyi gelir

Su içmek neye iyi gelir sorusunun cevabı özetle "her şeye" dir. Mesela besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır. Ama bunun yanı sıra pek çok yararı daha var. Konuyla alakalı olarak su diyeti nasıl yapılır yazım da ilginizi çekebilir.

  • Hafızayı güçlendirir
  • Depresyona iyi gelir
  • Tatlı krizlerini önler
  • Baş ağrısı, migren ve fibromiyalji ağrılarını hafifletir
  • Kabızlığa iyi gelen içeceklerin başındadır
  • Böbrek taşı oluşumunu önler
  • İdrar yolu enfeksiyonunu önler
  • Kırışıklıkları önler, yaşlanmayı geciktirir
  • Vücut ısısını ve tansiyonu dengeler

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmazdır. Beslenmeyle birlikte mutlaka kontrol altında tutulması gerekir. Vücuttaki toksinlerin ve zararlı atıklardan kurtulmak için, sirkülasyonun sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için sıvı tüketimine gereken önem verilmelidir.


Su İçmenin Faydaları Neler? Su İçmek Neden Önemli?


Zencefil ve zerdeçal iki muhteşem koruyucudur. Gripten kansere kadar çoğu hastalığın önlenmesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve iltihap gidermede vazgeçilmezlerdendir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler