Soğan ne işe yarar? Akneden kansere kadar soğanın pek çok faydaları var. Soğan neye iyi gelir? Soğandaki vitaminler ve mineraller hangileridir?

Soğanın Faydaları Neler? Soğan Ne İşe Yarar?

Soğan ne işe yarar? Akneden kansere kadar soğanın pek çok faydaları var. Soğan neye iyi gelir? Soğandaki vitaminler ve mineraller hangileridir?

Soğanın faydaları nelerdir?

Soğanda bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunuyor. Kalp ve prostat bozukluğu, pankreas tembelliği (şekerliler), sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda sağlar. Soğan bol idrar söktürür ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı atar. Soğan, vücuttaki fazla tuzu da dışarı atar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırır ve kanda şeker seviyesini düşürür.

soğanın faydaları

Soğanın bağırsaklara ve kansere etkisi

Yapılan bir araştırmada, fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğü ve o ülke halkının uzun yaşadığı belirtilmiştir. Soğan, karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizler ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önler, bağırsak kurtlarını döker.

Soğanı çiğ olarak tüketmek çok faydalıdır fakat soğan çorbası yaparak da bu harika doğal ilaçtan faydalanabilirsiniz.

Renk renk soğan vardır. Beyaz soğan, kırmızı soğan, arpacık soğan, sarı soğan. Hangi soğan hangi yemekte kullanılır yazımızdan bu soğanlarla neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Soğan ve ağız kokusu

Bizler genelde ağzımız soğan kokmasın diye yemeklerle çiğ soğan tüketmekten kaçınırız ama üzerine yiyeceğimiz bir taze nane veya maydonoz bu kokuyu giderecektir. Soğan patateslerden ayrı, kuru, soğuk bir yere tutulmalı, çünkü soğan ve patates birbirini etkiler ve soğan, patateslerden salınan nemle yumuşar.

Ödemden kurtulmak ister misiniz? Dukan birası tarifi ????????????

Soğandaki vitaminler ve mineraller hangileridir?

C vitamini, B9 vitamini, B6 vitamini ve potasyum soğandaki vitaminler ve minerallerin başında gelir. Ayrıca soğanda antosiyaninler, kuersetin, sülfür ve tiyosülfat bulunmaktadır.

Soğanda şeker var mı? Evet. 100 gram soğanda 4,2 gram oranında şeker vardır. En çok şeker kuru soğan olarak bildiğimiz, yemeklik soğanda bulunur.

Soğanın yüze faydaları A, C ve E vitamini açısından zengin olan soğan cildi parlatır. Yaşlanma, kırışıklık ve leke karşıtıdır. Akne tedavisi için oldukça uygundur. Ciltteki lekeleri giderir. Yüzdeki benleri temizler.

soğan neye iyi gelir faydası nedir

Kırmızı soğanın faydaları düşük kalorili yüksek vitaminlidir. Antioksidandır ve kalp sağlığı için çok faydalıdır. Şekeri dengeler, kemik hacmini artırır. Tıpkı murt meyvesi gibi antibakteriyeldir.

Aç karnına soğan yemek çoğunlukla kilo vermek isteyenlerin uygulamayı düşündüğü bir yöntemdir. Fakat bunun yerine soğanı kabuğuyla kaynatıp içine bir miktar yeşil çay veya limon ya da bal ekleyip içerseniz daha faydalı ve zararsız olur.

Kuru soğan faydaları lif, folik asit ve B vitamini açısından zengin olan kuru soğan doğal sülfür kaynağıdır. Bu da hücrelerin hasar görmesini engeller.


Soğanın Faydaları Neler? Soğan Ne İşe Yarar?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler