Türk usulu soğan çorbası ve Fransız soğan çorbası olarak iki şekilde tarifi var. Soğan çorbasında hangi soğan kullanılır ve faydaları nelerdir? Tarifine bakalım

Soğan Çorbası Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Türk usulu soğan çorbası ve Fransız soğan çorbası olarak iki şekilde tarifi var. Soğan çorbasında hangi soğan kullanılır ve faydaları nelerdir? Tarifine bakalım

Türk usulu soğan çorbası ve Fransız soğan çorbası olarak iki şekilde yapılabilir. Soğan çorbasında hangi soğan kullanılır ve soğan çorbasının faydaları nelerdir? Bu yazımda soğan çorbasının yapılışı ve tarifini anlatacağım.

Sağlıklı çorba tarifi

Hazır ve paketlenmiş çorbalar yerine mutlaka evde kendimiz çorba yapmalıyız. Böylece içine ne koyduğumuzu biliriz, güvendiğimiz malzemelerle sağlıklı çorba tarifimizi hazırlamış oluruz.

Daha önce soğanın faydalarını yazmıştım, soğan çorbası da sağlıklı ve lezzetli çorbalardan biri. Üstelik yaz kış kolaylıkla malzeme bulabilebileceğimiz bir tarif.

soğan çorbası nasıl yapılır

Önce soğan çorbasının faydalarına bakalım daha sonra Türk usulu soğan çorbası tarifi ve Fransız soğan çorbası yapılışına geçelim.

Soğan çorbasının faydaları

Soğan çorbasını her mevsimde tüketebilirsiniz. Bakın faydaları neler.

 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Kalp sağlığını korur
 • Antioksidandır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kansere karşı koruyucudur
 • Kemik sağlığını korur
 • Antibakteriyeldir

Soğan çorbasının faydaları arasında şeker seviyesini dengelemesi ve sindirim sistemini düzenlemesi de yer alır. Soğan çorbası zayıflatır mı? Evet özellikle sindirim sistemi sağlığını koruduğu ve şeker seviyesini dengelediği için kilo vermeye yardımcı olur. Soğan çok iyi bir lif ve prebiyotik kaynağıdır.

Türk usulu soğan çorbası tarifi

Malzemeler çok kolay ve bu tarif soğan çorbasını daha sağlıklı bir şekilde pişirmenizi sağlar.

 • 5 adet soğan
 • 3 diş sarımsak
 • 2 adet defne yaprağı
 • 3 cm kök zencefil
 • 1 yemek kaşığı sade yağ
 • 3 bardak tavuk suyu veya kemik suyu

Soğan çorbasında hangi soğan kullanılır? Türk usulu soğan çorbası için sarı tatlı soğan kullanılır. Fransız usulu soğan çorbası için beyaz, sarı veya kırmızı soğan kullanabilirsiniz. Ki zaten iki çorba arasındaki önemli farklardan biri kullanılan soğandır.

Soğan çorbası yapılışı

Tavaya sade yağı koyun. İçine ince dilimler halinde kesilmiş soğanları, sarımsağı ve defne yaprağını ekleyip ocağın altını açın. Yaklaşık 15 dakika kadar malzemeleri kavurup, içindeki defne yaprağını alın. Zencefil ve tavuk suyu veya kemik suyunu ekleyin, üzerine 2 bardak içme suyu, kaya tuzu ve karabiberi ekleyin. Ağzını kapatın, kısık ateşte 15-20 dakika pişirdikten sonra soğan çorbanız hazır!

soğan çorbası tarifi

Soğan çorbası hem ülkemizde hem İngiliz usulu hem de Fransız usulu pişirildikten sonra içine bir dilim ekmek ve peynir eklenerek servis ediliyor. Hatta çorba güveçe alınarak, üzerine serpilmiş olan peynir ile bir kaç dakika fırınlanıyor. Ama isteğe göre peynirsiz de yapabilirsiniz.

Fransız soğan çorbası nasıl yapılır?

Bu çorbayı Fransız usulu yapmak istediğimizde kullanacağımız soğanlar beyaz, sarı veya kırmızı olabilir. İlk bölüm yine aynı. Tavaya soğan, sarımsak ve defne yaprağı ve ek olarak taze kekik ile 1 tatlı kaşığı toz şeker koyuluyor. İçine un ekleniyor ve kavruluyor.

Fransız soğan çorbası nasıl yapılır tarif

Fransız soğan çorbası nasıl yapılır dediğimizde işin içine elbette şarap da giriyor. Unla kavurduğumuz soğana yarım bardak şarap ekleniyor. Ve tabii ki üstünü kaplamak için peynir. Fransız soğan çorbasına hangi peynir eklenir? derseniz gravyer peyniri ve/veya parmesan peyniri ile yapılıyor.

Çorba servis edilirken bir dilim ekmek içine atılıyor. Ve bu ekmekle çorbanın üzerine peynir rendeleniyor.

Sağlıklı fransız soğan çorbası yapmak için unu glutensiz seçebilirsiniz, peyniri de keçi peyniri olarak kullanabilirsiniz.


Soğan Çorbası Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?


Asla pişman olmayın! Eğer sonucu iyiyse, mükemmel. Sonucu kötüyse, bu bir tecrübedir. // Victoria Holt

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler