Sodyumun Tuzun Vücudumuza Faydası Nedir? Sodyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Hiponatremi Neden Olur?

Sodyum Eksikliğinin Belirtileri | Hiponatremi

Sodyumun Tuzun Vücudumuza Faydası Nedir? Sodyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Hiponatremi Neden Olur?

Sodyumun Tuzun Vücudumuza Faydası Nedir?

Sodyum vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Vücudumuzdaki sıvı dengesinin sağlanması, kan basıncının ve sinir sisteminin düzenli ve doğru şekilde çalışmasını sağlar. Kandaki sodyum eksikliğine hiponatremi denir.

Sodyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte kandaki tuz eksikliğinin belirtileri yani sodyum eksikliğinin belirtileri veya hiponatremi eksikliğinin belirtileri genel olarak baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, kaslarda spazm ve kasılmalar şeklindedir.

İleri derecede sodyum eksikliği komaya girmeye sebep olabilir ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Sodyum Eksikliği Neden Olur?

Vücuttaki tuz eksikliği çok fazla su tüketmekten olabilir. Özellikle ağır egzersiz ve spor esnasında içilen fazla su hiponatremiye yol açabilir. Spor yaparken farkında olmadan, günlük içilmesi gereken 1,5-3 litre sudan daha fazla su içiyor olabilirsiniz ve sodyum açısından düşük bir beslenme biçimi uyguluyor olabilirsiniz.

Böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği de vücutta tuzun tutulmasına engel olabilir. Ayrıca çok fazla terleme, kusma veya ishal durumlarında da vücuttaki tuz dengesi bozulur. Anoreksiya hastalarında da vücuttaki tuz dengesi bozulmaktadır.

tuz sodyum eksikliği hiponatremi


Sodyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Belirtiler kişiden kişiye değişim gösterdiğinden, sodyum eksikliğini anlamak için en iyi yol kan tahlili yaptırmak ve kandaki sodyum oranını kontrol etmektir. Ancak bu şekilde tam olarak emin olabilirsiniz. Doktorunuz idrar tahlili de isteyebilir.


Sodyum Eksikliğinin Belirtileri | Hiponatremi


Hem ağzınız tatlansın hem de besin değeri yüksek, enerji veren bir şey yemiş olun : Hurma!

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler