Sodyumun tuzun vücuda faydası nedir? Sodyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hiponatremi neden olur? Nasıl geçer? Ne yemeli veya yememeli?

Sodyum Eksikliği Belirtileri | Hiponatremi

Sodyumun tuzun vücuda faydası nedir? Sodyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hiponatremi neden olur? Nasıl geçer? Ne yemeli veya yememeli?

Sodyumun tuzun vücuda faydası nedir? Sodyum vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Vücudumuzdaki sıvı dengesinin sağlanması, kan basıncının ve sinir sisteminin düzenli ve doğru şekilde çalışmasını sağlar. Kandaki sodyum eksikliğine hiponatremi denir.

Sodyum

Sodyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte kandaki tuz eksikliğinin belirtileri yani sodyum eksikliğinin belirtileri veya hiponatremi eksikliğinin belirtileri genel olarak baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, sisli beyin, yorgunluk, kaslarda spazm ve kasılmalar şeklindedir.

İleri derecede sodyum eksikliği komaya girmeye sebep olabilir ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Sodyum eksikliği neden olur?

Vücuttaki tuz eksikliği çok fazla su tüketmekten olabilir. Su içmenin faydaları elbette çoktur fakat özellikle ağır egzersiz ve spor esnasında içilen fazla su hiponatremiye yol açabilir. Spor yaparken farkında olmadan, günlük içilmesi gereken 1,5-3 litre sudan daha fazla su içiyor olabilirsiniz ve sodyum açısından düşük bir beslenme biçimi uyguluyor olabilirsiniz.

Böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği de vücutta tuzun tutulmasına engel olabilir. Ayrıca çok fazla terleme, kusma veya ishal durumlarında da vücuttaki tuz dengesi bozulur. Anoreksiya hastalarında da vücuttaki tuz dengesi bozulmaktadır.

tuz sodyum eksikliği hiponatremi

Sodyum eksikliği nasıl anlaşılır?

Belirtiler kişiden kişiye değişim gösterdiğinden, sodyum eksikliğini anlamak için en iyi yol kan tahlili yaptırmak ve kandaki sodyum oranını kontrol etmektir. Ancak bu şekilde tam olarak emin olabilirsiniz. Doktorunuz idrar tahlili de isteyebilir.

Yükseltmek için doktorunuz IV sodyum solusyonu önerebilir ve böylece değerler yavaşça yükseltilebilir. Ayrıca baş ağrısı ve mide bulantısı gibi semptomları azaltmak için de yine ilaç tedavisi uygulanabilir.

Bol bol tuz yesem geçer mi diye düşünenler için tuz kilo aldırır mı yazımda detaylıca bahsettiğim üzere rafine sofra tuzu değil kaya tuzu, himalaya tuzu ve iyotlu deniz tuzu dönüşümlü olarak kullanılmalıdır.

Kanda düşük sodyum çıkmışsa; taze sebzeler, meyveler, yumurta, çiğ çerezler, süt ve süt ürünleri gibi düşük sodyumlu yiyecekler tüketilmemelidir. Veya bunlarla birlikte kaya tuzu da tüketilmelidir.

Ne yememek gerekir? Pizza, şekerli içecekler, beyaz ekmek, kızarmış yiyecekler, kurabiyeler, cipsler beslenme listesinden mutlaka çıkartılmalıdır.


Sodyum Eksikliği Belirtileri | Hiponatremi


Asla pişman olmayın! Eğer sonucu iyiyse, mükemmel. Sonucu kötüyse, bu bir tecrübedir. // Victoria Holt

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler