Siyah sarımsak (black garlic) güçlü bir antioksidan ve dna onarıcıdır. Neye iyi gelir? Saça ve cilde yararları ile de dikkat çeken siyah sarımsağın faydaları.

Siyah Sarımsak Neye İyi Gelir? Faydaları Neler?

Siyah sarımsak (black garlic) güçlü bir antioksidan ve dna onarıcıdır. Neye iyi gelir? Saça ve cilde yararları ile de dikkat çeken siyah sarımsağın faydaları.

Siyah sarımsak (black garlic) özellikle kan şekerinin dengelenmesinde önemli rolü olan iltihap azaltıcı bir antioksidandır. Saça ve cilde faydaları ile de dikkat çeken siyah sarımsağın tadı daha hafif, tatlı ve kokusuzdur.

Fermente değil karamelize edilmiştir. Bu işlemden sonra antioksidan etkisi artar ve diyabetik komplikasyonları önleme kapasitesi yükselir. Siyah sarımsak neye iyi gelir faydaları
Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir.

Black garlic serbest radikallerle savaşan ve pek çok hastalığın sebebi olan oksidatif dna hasarını önleyen harika bir antioksidandır.

Beyaz sarımsak mı siyah sarımsak mı daha faydalı? Siyah olan iki kat daha fazla antioksidandır ve içinde çok daha fazla alisin vardır. Vücuttaki protein oluşumunu destekleyen amino asitler açısından da oldukça zengindir.

Siyah sarımsak faydaları neler?

Siyah sarımsak (black garlic) güçlü bir antioksidan ve dna onarıcıdır. Bunların yanı sıra hem saça hem cilde faydaları ile de dikkat çeker. Siyah sarımsak neye iyi gelir bakalım.
 • İltihap gidericidir
 • Kalbi korur
 • Yaşlanmayı önler
 • Kolesterolü düşürür
 • Diabetik komplikasyonları önler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kanser riskini azaltır
 • Karaciğer hasarını önler
 • Beyin sağlığını güçlendirir
 • Yüksek oranda antioksidandır

Siyah sarımsak nasıl kullanılır? Sebze ve salataların üzerine doğranır. Yumuşak bir yapısı olduğu için soslarla da kolayca kullanılır. Tavuk veya balık pişirmeden önce üzerine sos olarak da sürebilirsiniz.

Siyah sarımsak neye iyi gelir?

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Siyah sarımsak (black garlic) olgunlaştırılmış sarımsaktır ve bu sayede hem antioksidan özelliği hem de besin değerleri beyaz olana göre daha artmıştır.

Bu yüzden siyah sarımsak neye iyi gelir dediğimizde ilk akla gelen gençleştirme ve onarma etkisidir. Dolaşım sistemi, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonları üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

Siyah havuç faydaları

Siyah sarımsaktaki vitaminler ve mineraller : C vitamini, B vitaminleri (B1, B2, B3 , B6), kalsiyum, folik asit, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko. Siyah sarımsak saça cilde faydaları

60-90 derece arasında ve %70-90 nem ile fermente edilir. Siyah sarımsak kilo verdirir mi? Obezite önleyici özelliği vardır. Zayıflatır mı evet çünkü insülin seviyesini de dengeler. 15 gramında 40 kalori vardır. 1 diş ortalama 13 kaloridir ve 16 mg kalsiyum içerir.

Daha önce sütün zararlarından bahsetmiştim. Bunu söylediğimde kalsiyumu nereden alacağız sorusu en sık gelen sorulardan biri. Paketlenmiş sütte zaten kalsiyum yok ve siyah sarımsak bunun için harika bir doğal kaynak.

Siyah sarımsağın yan etkileri veya zararları var mı? Sülfür içerdiği için aç karnına tüketirseniz ishale yol açabilir. Günde 2-3 diş tüketildiğinde herhangi bir sorun rapor edilmemiştir. Supplement olarak tüketmek isterseniz günlük dozaj 600-1200 mg arasında normal kabul edilmektedir.

Siyah sarımsak yağı saça faydaları ile dikkat çekiyor

Sadece karaciğer, kalp ve beynimize değil aynı zamanda siyah sarımsak yağı cilde ve saça faydaları ile de dikkat çekiyor. Gençleştirici özelliği olduğunu daha önce belirtmiştim. Bununla birlikte güçlü bir antioksidan olması ve iltihap giderici, bakteri öldürücü olması da önemli bir etken.
 • Yeni saçların çıkmasına yardımcı olur
 • Saç dökülmesini azaltır
 • Saç kırıklarını onarır ve önler
 • Kolajen desteği sağlar
 • Cildi güçlendirir
 • Kepeği önler

Sarımsak şampuanı saç uzatmak isteyenlerin birinci tercihi oluyor. Bunun dışında saç uzatmak için bal ile karıştırıp diplerden uçlara kadar uygulayın, şeffaf folyo ile sarıp ortalama 1 saat kadar bekletin ve durulayın. Dökülmeyi önlemek için hindistan cevizi yağı ile karıştırıp aynı şekilde uygulayın. Yeni saçların çıkmasını desteklemek için zencefil ile uygulayın.

Saç için doğal sarımsak kürü hazırlamak isterseniz bir kavanozun içine sarımsağı küçük küçük keserek koyun. Ardından zeytinyağı veya hindistan cevizi yağını ekleyin. Ağzını kapatıp gölge ve serin bir yerde 1 hafta kadar bekletin. Daha sonra süzerek saça, saç derisine ve cildinize uygulayabilirsiniz.


Siyah Sarımsak Neye İyi Gelir? Faydaları Neler?


Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini %60 azaltıyor, kolesterolü dengeliyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler