Siyah mor havuç neye iyi gelir? Nasıl yenir tüketilir? Faydaları neler? Şalgam nasıl yapılır? İçindeki vitaminler ve mineraller nedir?

Siyah Mor Havuç Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir? Faydaları

Siyah mor havuç neye iyi gelir? Nasıl yenir tüketilir? Faydaları neler? Şalgam nasıl yapılır? İçindeki vitaminler ve mineraller nedir?

Siyah (mor) havucun turuncu havuçtan farkı daha fazla antioksidan olmasıdır. Mor havuç besin değeri yüksek ve faydaları oldukça fazla. Neye iyi gelir nasıl tüketilir bakalım. siyah mor havuç faydaları neye iyi gelir
Rengini antisiyoninlerden alır ki bu da harika bir antioksidan olmasını sağlar. Mor renkli sebzeler ve meyvelerin böyle genel bir özelliği vardır. tıpkı pancar, lolorosso, böğürtlen gibi.

Siyah mor havuç faydaları

17. yüzyıldan öncesine kadar havuç zaten mor renkteydi diye bir bilgi var. Yıllar boyunca Hollanda çiftçileri melezleme yöntemiyle turuncu rengini almasını sağlamıştır. Siyah mor havuç faydaları ile yüzyıllar boyunca dikkat çekmiştir.
  • İltihap gidericidir
  • Güçlü bir antioksidandır
  • Göz sağlığı için birebir
  • Kanser düşmanıdır
  • Sindirim sistemini iyileştirir
  • Kilo vermeye yardımcı olur

Vitamin ve mineral deposu olan siyah mor havuç neye iyi gelir dediğimizde özellikle göz sağlığı dikkat çeker ancak kolit ve IBD hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkilidir.

Faydalarıından bir diğeri de metabolik sendromu düzenlemesidir. Ki bu durumda kan şekeri yüksek, kolesterol ve tansiyon yüksektir. Bel çevresinde yağlanma görülmektedir.

Karın göbek yağlanmasına göre hangi hastalıklar sizi bekliyor öğrenin

Siyah mor havuç nasıl tüketilir?

Siyah mor havucun besin değeri ve içindeki vitaminler mineraller dikkat çekiyor. Özellikle lif, potasyum, C vitamini, A vitamini, manganez ve B vitaminlerinden zengin. Peki nasıl tüketilir?

En basit tüketim şekli salataların içine doğramak veya rendelemek. Zeytinyağı tuz ve karabiber gibi baharatlar ekleyerek kısık ateşte pişirebilirsiniz. Fırında havuç cipsi yapabilirsiniz.

Çorbalara ve pek çok yemeğe ekleyebileceğiniz mor havuç nasıl yenir dediğimizde en basit yöntem olarak smoothie aklımıza gelir. Blenderda diğer sebze ve meyvelerle çekebilirsiniz.

Şalgam nasıl yapılır?

Şalgam nasıl yapılır diyenler için de tabii ki mor havuç ana malzemedir. Tarifi de kolay. Sindirim sistemini güçlendiren, koruyan demir ve vitamin deposudur.

Yarım su bardağı nohut ve 1 su bardağı bulguru ince bir tülbentle sarın. Havuçları kabuklarıyla uzunlamasına doğrayın, 1 adet pancarı soyup doğrayın ve hepsini yaklaşık 8 litrelik cam bidonun içine koyun. şalgam nasıl yapılır tarifi
İçine az önce hazırladığınız nohut ve bulguru tülbent ile birlikte ekleyin, 1 yemek kaşığı toz şeker ekleyin, 1 çay kaşığı limon tuzu, yarım bardak kaya tuzu, 4-5 diş kadar sarımsak ekleyin ve ağzına kadar su doldurup kapatın.

Karanlık ve serin bir ortamda yaklaşık 15 gün kadar bekletin, aralarda kapağını açıp tekrar kapatabilir ve havasını alabilirsiniz. Daha sonra süzüp afiyetle için.


Siyah Mor Havuç Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilir? Faydaları


Haftada kaç gün banyo yapılmalı? Saç ve cilt sağlığı açısından haftada 2 kez banyo yapmak idealdir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler