Ödem şişkinlik neden olur? Tüm vücutta veya karın göbek bölgesinde oluşan şişkinliği ne geçirir? Şişkinliğe iyi gelen yiyecekler içecekler hangileri?

Şişkinliği Ne Geçirir? Şişkinliğe İyi Gelen Yiyecekler

Ödem şişkinlik neden olur? Tüm vücutta veya karın göbek bölgesinde oluşan şişkinliği ne geçirir? Şişkinliğe iyi gelen yiyecekler içecekler hangileri?

Zaman zaman yediklerimize bağlı olarak şişkinlik meydana gelir. Bazen de ödem kalıcıdır. Şişkinlik neden olur? Tüm vücutta veya karın göbek bölgesinde oluşan şişkinliği ne geçirir? Bugünkü konumuz bunlar ve bununla birlikte şişkinliğe iyi gelen yiyecekler içecekler elbette.

Şişkinlik nedir? Neden olur?

Şişkinlik özellikle karın, göbek bölgesinde meydana gelen şişme ve gerilme durumudur. Bazen geğirme, bazen gaz çıkartma, doluluk hissi ve veya ağrı ile birlikte seyreder. Çoğu zaman zararsızdır ve yenilen, içilen gıdanın vücutta gaz oluşturmasına bağlıdır. Fakat bu durum uzun süre devam ederse tehlikeli hale gelebilir.

şişkinliği ne geçirir? şişkinliğe iyi gelen yiyecekler

Gaz neden olur? Pipetle içerken veya sakız çiğnerken veya yemek yerken hava yuttuğumuz zaman, çok hızlı veya çok fazla yediğimiz zaman, kuru fasulye gibi veya lifli sebzeler tükettiğimizde, laktoz intoleransı yüzünden olur.

IBS, IBD, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, çölyak hastalığı ve sibo gibi hastalıklar yüzünden de gaz olur. Geçmeyen karın şişliği ciddi sorunlara yol açabilir. Bu noktada gluten intoleransı mutlaka incelenmelidir.

Şişkinlik neden olur dediğimizde aklımıza gelen diğer durumlar şunlardır : hamilelik, gıda alerjisi, hiyatus hernisi, safra kesesi taşı, h. pylori, gastroparezi, karaciğer hastalıkları, hazımsızlık, mide asidinin az olması, adet döneminde olmak, kabızlık, hazımsızlık.

Şişkinlik yapan yiyecekler genel olarak tuzlu yiyecekler, elma gibi meyveler, çiğ sebzeler, süt ve süt ürünleri (hangi besinlerde doğal probiyotik var?), gluten, şekerli gıdalar ve bazı baklagillerdir. Kale, lahana, brokoli gibi sebzeler rafinoz isimli bir şeker içerirler bu şeker sindirim sistemimizdeki bakteriler tarafından fermente edilene kadar sindirilmezler. Fakat bunları yemeyi bırakmak çözüm değildir, aksine çok faydalı ve tüketilmesi gereken gıdalardır.

Şişkinliği ne geçirir?

Öncelikle, her zaman söylediğim gibi eğer ortada bir sorun varsa bu sorunun neden oluştuğunu bulmak ve bilmek gerekir. Şişkinlik sebepleri incelenmelidir, fonksiyonel tıp buna dayanır. Bu noktadan başlayarak şişkinliği ne geçirir dediğimizde :

  • Sorunun sebebini bulmak
  • Şişkinliğe sebep olan yiyecek ve içecekleri beslenme listesinden çıkartmak
  • Sindirim sisteminin iyi çalışabilmesi için egzersiz yapmak
  • Çok büyük porsiyonlarda yememek
  • Yemeği yavaş ve iyice çiğneyerek tüketmek
  • Rafine tuz değil, kaya tuzu tüketmek
şişkinliği ne geçirir?

Şişkinlik tüm vücuda yayılmış ise, her yerim şiş, tüm vücudumda ödem var veya bütün vücudum şişiyor ne yapmalıyım diyorsanız bu noktada su diyeti yapabilirsiniz.

Ve bir fonksiyonel tıp uzmanlığı olan bir sağlıklı beslenme doktoru ile birlikte çalışmanız gerekir. Gıda alerjisi, gıda intoleransı, sindirim sistemi sorunları incelenmeli çünkü burada tüm vücuda yayılmış olan bir inflamasyon söz konusu olabilir. Bununla birlikte sisli beyin, kabızlık veya ishal, fibromiyalji, migren, anemi, romatoid artrit gibi ciddi semptomlar da görülebilir.

Şişkinliğe iyi gelen yiyecekler ve içecekler hangileri?

Öncelikle şişkinlik ve gaz giderici ilaçlar kullanmamanız gerektiğini çünkü bunların mide asidini azalttığını ve midenin pH dengesini bozduğunu bilmeniz gerekir. Karın şişkinliği doğal yöntemler ile de geçer. Midemiz yandığında, karnımızda ödem şişkinlik olduğunda ağzımıza atıp emdiğimiz bir ilaç çözüm değildir. Uzun vadede çok daha büyük sorunlara yol açacaktır. Daha önce de dediğim gibi, sorunun temel sebebi bulunmalıdır.

Göbek bölgesindeki yağları eriten besinler. karın şişkinliği doğal yöntemler

Bazı yiyecekler ve içecekler şişkinliğe, ödeme iyi gelir. Bunları gün içinde, yemekten önce veya yemekten sonra tüketmeyi deneyebilirsiniz. Şimdi bakalım şişkinliğe iyi gelen yiyecekler ve içecekler hangileri.


Zencefil çayı yapmak çok kolaydır. Kaynamış olan suyun altını kapatıp içine bir miktar taze zencefil koyun, kapağını kapatarak beş dakika civarında bekletin. Bunu yemeklerden önce ve veya sonra bir bardak tüketin. İçine isterseniz limon dilimi de ekleyebilirsiniz. Şeker kullanmayın. Bu tarifle, listedeki diğer şişkinliğe iyi gelen yiyecekler ve şişkinliğe iyi gelen içecekler gibi oldukça verimli sonuçlar alınmaktadır.

şişkinliğe iyi gelen yiyecekler içecekler

Limonun cilde faydaları olduğu gibi tüm vücuda da yararı vardır. Fakat mide asidiniz az mı fazla mı, bunun bilinmesi ve buna göre kullanılması gerekir. Tıpkı elma sirkesi gibi.

İçecekler konusunda, daha önce yazdığım hangi içecek neye iyi gelir yazımı da okumanızı öneririm. Şişkinliği alan bitki çayları ile birlikte, bu içeceklerden de faydalanabilirsiniz.


Şişkinliği Ne Geçirir? Şişkinliğe İyi Gelen Yiyecekler


Magnezyum eksikliği, yüksek kan basıncı, düzensiz kan şekeri ve baş ağrılarına yol açar.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler