Sıfır beden olmanın zararlı nedir? Gebe kalma ihtimali ve yumurta kalitesi 0 bedenle düşüyor.

Sıfır Beden

Sıfır beden olmanın zararlı nedir? Gebe kalma ihtimali ve yumurta kalitesi 0 bedenle düşüyor.

Sıfır beden

Özellikle genç kızlar sıfır beden olmaya özeniyorlar ama bunun pek çok zararı olduğu gibi, yumurtlama açısından da dönüşü olmayan sonuçlara sebep oluyor. Bu durum yüzünden adet düzeni bozulabiliyor ve yumurtlama fonksiyonları zarar görüyor. Bu konuyla ilgili bir habere dikkatinizi çekmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Sıfır beden ve sağlıklı kadın

2009 yılında 2. Güncel Üreme Endokrinolojisi, Yardımcı Üreme Teknikleri Kongresi ve 1. Üreme Tıbbı Derneği Kongresi'nde, yurtiçinden katılan uzmanların yanı sıra Almanya'dan Kanada'ya, Belçika'dan İspanya'ya kadar adı dünyaca tanınmış 21 yabancı konuşmacı vardı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Erol Tavmergen, bütün teknik ilerlemelere rağmen yardımcı üreme tekniklerinde halen sınırlamalar olduğunu en önemli sınırlamanın kadın yaşı olduğunu söyledi. Tavmergen, "35 yaşın üzerindeki kadınlarda yumurta kalitesinde yumurtlama sayısında fonksiyonel anlamda hangi yöntemi kullanırsak kullanalım gebe kalma oranı düşüyor. Daha erken yaşlarda başvurularda daha doyurucu sonuçlara ulaşıyoruz" diye konuştu.

sıfır beden

Tüp bebek uygulaması

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rafael Levi ise, devlet desteğinin tüp bebek uygulamalarında azaltılacağını ifade ederek, "23 yaşından genç olanlara 'bu desteği vermeyelim' deniliyor, üst yaş sınırının 40'dan 39'a indirilmesi düşünülüyor. Eskiden alt yaş sınırı yokken şimdi 23 yaş sınırı getirilmek isteniyor. Devlet 3 denemeye kadar karşılıyorken bunu 2'ye indiriyorlar. İlacın yüzde 80'ini devlet karşılayıp, yüzde 20'sini katkı payı olarak vatandaş ödüyordu. Bunun da değişeceğini düşünüyoruz. Bu uygulamalar güçlük yaratacak. Tüp bebekte 4. denemeyi de göze almak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Gebe kalmada ve kısırlıkta kilo kontrolünün de önemli bir rolü olduğunu dile getiren Levi, "Aşırı kilo ve zayıflık da etken bir faktör. Genç kızlarımız sıfır beden olmaya özeniyorlar fakat bu yumurtlama açısından zararlı. Adet düzeni bozulabilir. Yumurtlama fonksiyonları zarar görebilir. Hanımları sıfır bedene özendirmemek gerekiyor" dedi.

Sıfır beden olmaya çalışmak sizi hem mutsuz hem sağlıksız kılabilir.

İdeal kilo nedir? sayfasından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Sıfır Beden : Sıfır beden adet düzensizliği doğum kadınlar sıfır beden kadınlar sıfır beden olanlarda doğum reg düzensizliği sağlık tüp bebek gebelik


Genelde sinirli, gergin, stresli, negatif düşünen biriyseniz büyük ihtimalle bağırsak floranız bozuktur. Mutlaka bir dışkı testi yaptırın ve sebze ağırlıklı beslenin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler