Kuşburnunun faydaları vitaminleri nelerdir? Çiller çayı şifalı bitkiler kan yapıcı idrar söktürücü tansiyon düzenleyici.

Şifalı Bitkiler Kuşburnu

Kuşburnunun faydaları vitaminleri nelerdir? Çiller çayı şifalı bitkiler kan yapıcı idrar söktürücü tansiyon düzenleyici.

Kuşburnunun faydaları

Kuşburnu çayı daha çok, eski başbakanımız Tansu Çiller ile gündeme geldi. Tansu Çiller güzelliğini ve zindeliğini kuşburnu çayına borçlu olduğunu söylemişti.

Çiller çayı

Öyle ki kuşburnu çayı bir zamanlar Çiller çayı olarak dile dolanmıştı. Peki kuşburnunu bu kadar özel yapan şey nedir? Tabi ki içeriğindeki vitaminler. 100 gram kuşburnunda 500 ile 1700 miligram C vitamini bulunuyor. Kuşburnunda ayrıca A, B1, B2, K, P vitaminleriyle protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, meyve asitleri ve şeker bulunuyor. Çekirdeğinde ise vanilin var.

Kuşburnu savunma sistemini güçlendiriyor

Kuşburnu, bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendiriyor, genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı da kullanılıyor. Besleyici ve güçlendirici, hafif müshil, idrar söktürücü özelliğiyle kabızlık ve safrakesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlık sağlayan kuşburnu ayrıca, böbreküstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağlıyor.

kuşburnu faydaları kuşburnu çayı

Doğal tansiyon düzenleyici

Kuşburnu, yara iyileştirici ve kanı temizleyici özelliğinin yanı sıra böbrek ve idrar yolu taşları ve kumlarında, kanlı idrarda, gut hastalığında, soğuk algınlığı ve gripte, bitkinlik durumlarında, rahim kanamasında, mide kramplarında, yanıklarda, yaralarda, yağlı yemeklere karşı duyarlılık durumlarında da kullanılıyor. Kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, vücudun hastalıklara karşı direncini artırma gibi özelliklerinin yanı sıra hemoroit ve ülser gibi hastalıklarda da yararlı oluyor. Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostu olan kuşburnunu düzenli tüketen yani günde 2-3 bardak kuşburnu içen kadınların selülit derdi de sona eriyor.

Kansere karşı etkili

Kuşburnu, A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle, gece körlüğü ve diğer göz problemlerinin yanı sıra akne gibi bazı cilt bozukluklarını önlüyor, bağışıklığı artırıyor, kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. İçerdiği B1 vitamini, kan oluşumuna yardımcı oluyor, kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını geliştiriyor. Enerji, büyüme ve öğrenme kapasitesi üzerinde olumlu etkileri olan kuşburnu, vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor. İçerdiği C vitamini ise dokuların gelişimi ve tamirini sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


Şifalı Bitkiler Kuşburnu : Kuşburnunun faydaları çiller çayı dokuların gelişimi ve tamiri kuşburnu savunma sistemini güçlendiriyor akne cilt bozuklukları doğal tansiyon düzenleyici


Sinirlendiğinizde yumruklayacağınız bir boks topu ya da büyük bir yastığınız olsun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler