Kuşburnu yağı, çayı, pekmezi ve reçeli ile faydaları oldukça fazla şifalı bitkilerden biridir. Kuşburnu neye iyi gelir? Cilde faydaları nelerdir?

Şifalı Bitkiler Kuşburnu Neye İyi Gelir? Faydaları Neler?

Kuşburnu yağı, çayı, pekmezi ve reçeli ile faydaları oldukça fazla şifalı bitkilerden biridir. Kuşburnu neye iyi gelir? Cilde faydaları nelerdir?

Kuşburnu faydaları

Kuşburnu yağı, çayı, pekmezi ve reçeli ile faydaları oldukça fazla şifalı bitkilerden biridir. Neye iyi gelir? Cilde faydaları nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeyim.

Kuşburnu çayı daha çok, eski başbakanımız Tansu Çiller ile gündeme geldi. Tansu Çiller güzelliğini ve zindeliğini kuşburnu çayına borçlu olduğunu söylemişti. Peki kuşburnu çayı ne işe yarar? Şimdi ona bakalım.

kuşburnu faydaları kuşburnu çayı

Kuşburnu çayı ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Öyle ki kuşburnu çayı bir zamanlar Çiller çayı olarak dile dolanmıştı. Peki kuşburnunu bu kadar özel yapan şey nedir? Tabii ki içeriğindeki vitaminler.

Kuşburnunda hangi vitaminler var? 100 gram kuşburnunda 500 ile 1700 miligram C vitamini bulunuyor. Ayrıca A, B1, B2, K, P vitaminleriyle protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, meyve asitleri ve şeker bulunuyor. Çekirdeğinde ise vanilin var.

Kuşburnu faydaları neler? Neye iyi gelir?

Kuşburnu, bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendiriyor, genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı da kullanılıyor. Besleyici ve güçlendirici, hafif müshil, idrar söktürücü özelliğiyle kabızlık ve safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlık sağlayan kuşburnu ayrıca, böbrek üstü bezlerini de çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağlıyor.

Kuşburnu hangi hastalıklara iyi gelir?

Kuşburnu, A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle, gece körlüğü ve diğer göz problemlerinin yanı sıra nane çayı gibi akne gibi bazı cilt bozukluklarını önlüyor, bağışıklığı artırıyor, kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. İçerdiği B1 vitamini, kan oluşumuna yardımcı oluyor, kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını geliştiriyor. Enerji, büyüme ve öğrenme kapasitesi üzerinde olumlu etkileri olan kuşburnu, vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor. İçerdiği C vitamini ise dokuların gelişimi ve tamirini sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

kuşburnu reçeli pekmezi neye iyi gelir

Soğuk algınlığına kuşburnu

Kuşburnu, yara iyileştirici ve kanı temizleyici özelliğinin yanı sıra böbrek ve idrar yolu taşları ve kumlarında, kanlı idrarda, gut hastalığında, soğuk algınlığı ve gripte, bitkinlik durumlarında, rahim kanamasında, mide kramplarında, yanıklarda, yaralarda, yağlı yemeklere karşı duyarlılık durumlarında da kullanılıyor.

Soğuk algınlığına kuşburnu birebir şifa sağlıyor. Doğal faranjit tedavisi için çay olarak tüketebilirsiniz. Kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, vücudun hastalıklara karşı direncini artırma gibi özelliklerinin yanı sıra hemoroit ve ülser gibi hastalıklarda da yararlı oluyor.

Kuşburnunun cilde faydaları

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostu olan kuşburnunu düzenli tüketen, yani günde 2-3 bardak kuşburnu içen kadınların selülit derdi de sona eriyor. Kuşburnunun cilde faydaları şöyle sıralanabilir.

  • Cildi nemlendirir
  • Yaşlanma karşıtıdır yani anti-aging özelliği vardır
  • Cilde parlaklık verir
  • Cilt üzerinde iyileştirici özelliği vardır
  • Antibakteriyeldir
  • Akne iyileştiricidir
  • Leke ve renk farklılıklarında etkilidir
  • Yara izlerinde etkilidir
kuşburnu neye iyi gelir ne işe yarar

Cilt yenilenmesini desteklediği için bu bitki bazı kozmetik bakım ürünlerinde de yer almaktadır. İçindeki yoğun A vitamini sayesinde, cildin elastikiyetini artırır.

Kuşburnu yağı faydaları ve kullanımı

Kuşburnu yağı cildi nemlendirir, parlatır, kolajen yapısını güçlendirir, enflamasyonu azaltır, cildi güneşin zararlarından korur. Kuşburnu yağı kullanımı cilt ve saç için uygundur. Saç bakımınızda maske yaparak saç dökülmesine karşı kür olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca saça da parlaklık verir ve saç derisi yaralarını ve kepeği geçirir.

Kuşburnu yağı faydaları arasında ayrıca cildi yeniler. Bu yüzden hem yüze hem de tüm vücuda uygulanabilir. Çatlak ve selülitlere de iyi gelir.

Kuşburnu reçeli ve kuşburnu pekmezi yapabilir ve bu şifalı bitkiyi her gün tüketebilirsiniz. Hatta yaz aylarında soğuk tüketmek için, çilekli limonata gibi kuşburnu limonatası da yapabilirsiniz.

kuşburnu yağı faydaları kullanımı

Şifalı bitkiler ile sağlık ve güzellik

Tıpkı bu bitki gibi, doğada insan sağlığını koruyan, düzelten pek çok bitki, meyve ve sebze bulunmaktadır. Çünkü insan doğanın bir parçasıdır ve bu yüzden de doğayla bir bütündür. Şifalı bitkiler ile sağlık ve güzellik yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ne kadar az işlenmiş gıda ve kimyasal eklenmiş ürünlerden uzak durursak, sağlığımızı korumamız da o kadar kolay olacaktır.


Şifalı Bitkiler Kuşburnu Neye İyi Gelir? Faydaları Neler?


Kafein içeren gıdalar tansiyonu yükseltir, kalbin ortalamadan iki atış üzerine çıkmasına neden olarak kalp rahatsızlıklarını tetikler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler