Şekersiz reyhan şerbeti tarifi içinde pancar da var yani daha da şifalı. Hem metabolizma çalıştıran hem de bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecek.

Şekersiz Pancarlı Reyhan Şerbeti Tarifi

Şekersiz reyhan şerbeti tarifi içinde pancar da var yani daha da şifalı. Hem metabolizma çalıştıran hem de bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecek.

Reyhan şerbeti, geleneksel içeceklerimizden biri buna bir de pancar eklediğimizde ve şekersiz reyhan şerbeti yaptığımızda hem daha şifalı bir hale geliyor hem de tadı harika oluyor.

Reyhanın faydaları neler?

reyhan şerbeti tarifi reyhanın faydaları

Sindirimi kolaylaştıran mis kokulu reyhanın faydaları arasında enflamasyon giderici olma özelliği de var.

 • Depresyona iyi gelir
 • Kanser önleyicidir
 • Mide bağırsak sağlığını korur
 • Kan şekerini düzenler
 • Karaciğeri güçlendirir
 • Antioksidandır
 • Toksinlerin atılmasını kolaylaştırır

Bu kadar faydalı bir bitki zaten tek başına hem lezzetli hem kokusu harika fakat biz bu şerbete biraz da pancar ekleyince daha da şifalı hale getiriyoruz. Böylece şekersiz reyhan şerbeti faydaları daha da artmış oluyor.

Pancarın faydaları neler?

Pancar enerji seviyesini yükseltiyor ve beyin fonksiyonlarını geliştiriyor. Ayrıca pancarın faydaları tansiyonu düzenlemek, bağışıklığı güçlendirmek ve kan dolaşımını düzenlemek. Pancar kanı temizler, kalp sağlığını korur, cildi güzelleştirir, gençleştirir ve kilo vermeye yardımcı olur.

Bizim yapacağımız şekersiz reyhan şerbeti zaten şeker içermeyeceği için kilo vermek isteyenler için uygun bir içecek. Ayrıca fibromiyalji tedavisinde de faydalıdır. Şimdi tarife geçelim.

Şekersiz reyhan şerbeti | Pancarlı ve bol şifalı tarif

Yapılışı da tarifi de oldukça basit. Malzemeler şöyle :

 • 200-300 gr reyhan
 • 2 adet orta boy pancar
 • Nar, kiraz veya üzüm
 • Kök tarçın
 • Kök karanfil

Tencerenin içine 2 litre su koyun. Pancar, reyhan, kök tarçın, karanfil ve seçtiğiniz meyveyi keserek içine atın. Kiraz atacaksanız çekirdeğini çıkartıp, keserek atın. Çilek de atabilirsiniz. O da hem mevsim meyvesi hem de cilde parlaklık veren yiyecekler arasında.

Ayrıca hem şekeri dengeleyen hem de tok tutma özelliği ile dikkat çeken jak meyvesi de bu tarif için iyi bir alternatif olabilir.

pancarlı kirazlı reyhan şerbeti tarifi

Pancarlar yumuşayana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin. Daha sonra ocaktan aldığınız şerbeti kenara koyun, soğusun. İçinden kök karanfili çıkartın ve blenderdan geçirin.

Şekersiz reyhan şerbeti nasıl yapılır

Hiç şeker kullanmadan reyhan şerbeti yaparsanız, şekerin zararından korunmuş ve içeceğinizi çok daha sağlıklı ve faydalı hale getirmiş olursunuz. Daha önce tarifini verdiğim evde şekersiz limonata tarifindeki gibi limon kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz. Şişeye alıp, dolaba koyun. En az 1 saat bekledikten sonra soğuk olarak içebilirsiniz.

şekersiz reyhan şerbeti nasıl yapılır

Şerbet, limonata, çay gibi içeceklerinize şeker koymamaya çalışın. Şeker en tatlı zehirdir diyen Canan Karatay, oldukça haklı. Hemen hemen her şeyi şekerli tükettiğinizde şeker bağımlılığı ortaya çıkar ve bu da uzun vadede özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olarak, pek çok hastalığa yol açar.

Şekersiz reyhan şerbeti tarifini yapın, çok hoşunuza gidecek. Yaptıktan sonra da fotoğrafını Twitterdan paylaşıp @Sagliknotu sayfamızı etiketleyin. Afiyet olsun!


Şekersiz Pancarlı Reyhan Şerbeti Tarifi


Öfkeyi sevgiyle, kötülüğü iyilikle yen. Açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen. // Buddha

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler