Şeker kullanımızı arttırdıkça şeker bağımlılığınızın da artacağını unutmayın.

Şeker Bağımlılığı

Şeker kullanımızı arttırdıkça şeker bağımlılığınızın da artacağını unutmayın.

Şeker bağımlılığı

Şeker, hemen hemen her besinde bulunur. Bu yüzden, alışverişe çıktığınız zaman, alacağınızın ürünün mutlaka içeriğini okuyarak, şeker, tuz ve yağ oranını kontrol edin. Unutmayın, diyet yaparken alışveriş çok önemlidir. Mutlaka bir liste hazırlayarak alışverişe çıkın ve o listenin dışında hiç bir şey almayın.

Yanlış şeker alışkanlığı

Çocukluğunuzdan itibaren, size ödül olarak sunulan şekerlemeler, pastalar ve çikolatalar daha sonra oluşacak şeker bağımlılığınızın hazırlayıcılarıdır. Böyle bir lezzete alıştığınız ve çok sevdiğinizde beyniniz artık vazgeçmek istemeyecektir. Bu yüzden damağınızın aradığı o tadı vermek için şekerlemeler, çikolatalar yerine bir parça taze veya kuru meyve yemeyi deneyin. Çocuklarınıza da bu şekilde bir alışkanlık sağlayın.

Yeme alışkanlığı bebeklikten başlıyor ve yerleşiyor. Ailenizde genetik olarak şeker hastalığı varsa, bu konuya özellikle dikkat edin.

şekerleme

Şeker kullanımınızı arttırdıkça şeker bağımlılığınızın da artacağını unutmayın. Ve bunun aksine tabi ki şu anda var olan bir şeker bağımlılığınız varsa, bunu nasıl sonlandıracağınızı da biliyorsunuz. Vücudumuzun ihtiyacı olan şeker bütün meyvelerde var. Bir an önce bu doğal şeker kaynağını kullanmaya başlayın.

Şeker bağımlılığının belirtileri

Alışık olduğunuz derecede şeker almadığınız bir öğünden sonra; baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, yorgunluk, düşünce karışıklığı, depresiflik gibi belirtilerle karşılaşıyorsanız şeker bağımlılığınız tehlikeli bir düzeye ulaşmış demektir. Sinirli, aç, yorgun, yalnız ve çöküntü dönemleriniz şeker tüketiminizin çoğaldığı tehlikeli anlardır. Bu zayıf zamanlarınızı iyi kollayın. Yorgunsanız uyumayı, sinirliyseniz sakinleşmeyi, depresif iseniz kalabalığa ve sosyal ortama karışmayı deneyin.

Şeker ihtiyacınız en çok hangi saatte veya dönemde ise o saat veya dönem gelmeden meyve yeme alışkanlığı edinin. Meyveden ziyade meyve suyundan hoşlanıyorsanız sıkılmış taze meyve suyu kullanabilirsiniz. Ama meyvenin suyundan ziyade kendisini yemeniz daha faydalıdır. Çünkü meyveler bol miktarda posa içerir ve posa kan şekerinizi daha yavaş yükseltir ve çabuk acıkmanızı engeller.


Şeker Bağımlılığı : Diyette şeker kilo ver diyet yap diyet şeker kilo şeker zayıflama şeker kuru meyve şeker bağımlılığı baş dönmesi baş ağrısı bulantı yorgunluk düşünce karışıklığı depresiflik


Yapılan son araştırmalara göre; sosyal bir çevreye sahip olan kişiler daha az hastalanıyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler