Önemli olan sağlıklı beslenerek, çeşitli gıdalardan tüketerek formda kalmaktır. Glisemik indeksi düşük besinler nelerdir?

Sağlıklı Beslenme

Önemli olan sağlıklı beslenerek, çeşitli gıdalardan tüketerek formda kalmaktır. Glisemik indeksi düşük besinler nelerdir?

Sağlıklı beslenme

Yemek yemeyerek, öğün atlayarak veya diğer sağlıksız yöntemlerle ulaşılan inceliğin hiç bir değeri yoktur, tersine tehlikeleri vardır. Önemli olan sağlıklı beslenerek, çeşitli gıdalardan tüketerek formda kalmaktır.

Zayıflık güzellik değildir

Çok basit bir şey düşünelim.. On tane kadını yan yana dizelim ve karşılarına bir erkek getirelim... İlk beğendiği kişinin hangisi olduğu sorusuna erkeklerin %97'si en zayıf olanı seçerek cevap vermiyor. Fakat kadınlar, "en zayıf olan en güzeldir" veya "sadece zayıf olan güzeldir" düşüncesiyle sürekli diyettedirler.

Yaşam boyu diyet

Dönem dönem herkesin vermesi ya da alması gereken kiloları olması normaldir. Vücudumuzun bir sistemi ve savunma mekanizması olduğunu unutmamak gerekir. Diyeti dönem dönem değil tüm yaşam boyunca uygulamak en sağlıklı olandır. Kan şekerini korumak çok önemlidir. Buzdolabını karıştırmamızın ya da gün ortasında akşam yemeğinin hayalini kurmamızın sorumlusu kan şekeri dengesinin bozulmasıdır.

Diyet beslenme biçimi

Önemli olan sağlığınıza zarar vermeden işin altından kalkabilmek. Sağlığınıza zarar vermek derken; cildinizin bozulması, saçlarınızın dökülmesi, tırnaklarınızın güçsüzleşmesi gibi basit sorunlardan, çok daha tehlikeli sorunlara kadar uzanan bir listeyi kastediyoruz. Sağlıklı ve normal sayılacak bir kiloda olmak için basit kurallara bağlı kalmak yeterli.

Kan şekeri

Nişantaşı Diyet ve Fstetik Merkezi diyetisyenlerinden Feryal Erverdi, kilo alıp verme konusundaki bilgileril şu şekilde açıklıyor: "Kan şekeri besinlerden gelir. İnsülın vücuttaki şekerin depolanmasını, taşınmasını ve kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Vücutta insülin ve kan şekerinin dengeli olması açlık hissinin ortaya çıkmasını engeller. Deliler gibi buzdolabını karıştırmamızın ya da gün ortasında akşam yemeğinin hayalini kurmamızın sorumlusu bu dengenin bozulmasıdır. Bir de glisemik indeks denilen bir değer daha vardır ki; o da besinlerdeki karbonhidrat miktarını gösterir. Yemek yememizden yaklaşık üç saat sonra kan şekeri ve insulin arasındaki denge bozulur ve canımız tekrar yemek yemek ister. Bu durumu engellemek için yapılması gereken tek şey glisemik indeksi düşük olan besinleri tercih etmektir.."

Glisemik indeksi düşük besinler nelerdir?

Kepekli makarna, esmer pirinç gibi doyurucu ve pek de iştah açıcı olmayan besinler glisemik indeksi düşük besinlere girer. Öğün atladığınızda öğünler arasında yoğurt, meyve ya da ufak bir salata gibi hafif besinler atıştırmadığınızda, bunun acısı bir sonraki öğünden çıkar. Siz her ne kadar fark etmeseniz ve iradenize hakim olabileceğinizi düşünseniz de vücudunuz bunu unutmaz ve ihtiyacınızdan fazlasını yersiniz.


Sağlıklı Beslenme : Sağlıklı beslenme diyet beslenme biçimi kilo sorunu glisemik indeks diyet glisemik indeksi düşük besinler nelerdir kan şekeri diyet beslenme biçimi


Kalp sağlığınız için kuru fasulye ve sarımsak yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler