Safra kesesi taşı nasıl oluşur? İyi gelen besinler hangileridir? Engelleyen şeyler nelerdir?

Safra Kesesine İyi Gelen Besinler

Safra kesesi taşı nasıl oluşur? İyi gelen besinler hangileridir? Engelleyen şeyler nelerdir?

Safra kesesi taşı nasıl oluşur?

Safra kesesindeki taş kolesterol veya safra tuzu yüzünden oluşur. Taş oluştuğunda safra kanalını tıkar ve ağrı, sarılık, ciddi enfeksiyonlar ve pankreas iltihabına sebep olabilir.


Safra kesesi taşı, sindirim sisteminde sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. 50 yaş üzeri, fazla kilosu olanların %15 inde görülür. Her iki cinste de görülen bir hastalıktır fakat kadınlarda daha sık rastlanır.

Safra kesesine iyi gelen besinler hangileridir?

Az yağlı ve bol lifli besinler, hem kilo vermenizi hem de safra kesesinde taş oluşmasını engeller. Taze meyveler, sebzeler ve baklagiller sofranızda her zaman bulunmalı. Kırmızı et, soslar ve margarinden uzak durmalısınız. Çünkü çok yağlı ve az lifli bir beslenme şekli, safra asidinin karaciğerde emilimini engeller ve böylece safra taşı oluşur. Safra kesesinde taşı olanlar yağda kızartılmış yiyecekler ve süt ürünleri tüketmemelidir.

Safra kesesi taşını engelleyen şeyler nelerdir?

Aşırı kilo, safra kesesi taşı oluşumunu kolaylaştırır. Kilonuzla boyunuz aynı olmalı. 1.65 boyundaysanız, kilonuz 65 olmalı. Fakat yanlış bir diyetle hızlı kilo verirseniz bu da safra kesesinin kimyasını bozar. Kilonuzu, sağlıklı bir şekilde korumalı ve uzun süreli diyetler yapmalısınız.

Sayfa kesesi taşı

Düzenli olarak egzersiz yapmak kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Bu da safra kesesinde taş oluşmasını önler. Ayrıca egzersiz yapmak obezite ve diabet riskini de düşürür. Her gün yapacağınız minimum 30 dakikalık bir fiziksel aktivitenin faydası olacaktır.


Kolesterol düşürücü ilaçlardan ve ağızdan alınan östrojen haplarından uzak durmalısınız. Çünkü bu ilaçlar da safra kesesi taşına sebep olabilir. Doktorunuzla farklı bir tedavi biçimi deneyebilirsiniz.


Safra Kesesine İyi Gelen Besinler : Safra kesesi taşı nasıl oluşur safra tuzu safra kanalı sarılık pankreas iltihabı safra kesesine iyi gelen besinler sindirim sistemi uzun süreli diyet safra kesesi taşını engelleyen şeyler


Şarkı söyleyin! Şarkı söylemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler