Aşırı saç dökülmesi neden olur? Nasıl geçer? Beraberinde saç kaşıntısı da var mı? Saç dökülmesine karşı bu kürü yaparak...

Saç Dökülmesine Karşı Kür

Aşırı saç dökülmesi neden olur? Nasıl geçer? Beraberinde saç kaşıntısı da var mı? Saç dökülmesine karşı bu kürü yaparak...

Aşırı saç dökülmesi neden olur? Nasıl geçer? Beraberinde saç kaşıntısı da var mı? Buna bakmak gerek. Saç dökülmesi için pek çok sebep olabilir. Önce saçım neden dökülüyor diye sorduğunuzda buna bir sebep bulmak şart ki ardından saç dökülmesi için uygun çözüm üretebilin.

Aşırı saç dökülmesi neden olur?

Saçın uzama döngüsü veya tepki verme süresi 3 ay civarındadır. Bir anda aşırı saç dökülmesi yaşadıysanız, üç ay önce ne yaşadığınıza bakmakta fayda olabilir. Belki bir anda sıkı bir diyete başladınız veya bir travma yaşadınız. Tüm bunlar saç dökülmesini tetikleyen sebeplerdir.


aşırı saç dökülmesi neden olur

Saç dökülmesi nasıl geçer?

Stres ve travmaların çözülmesi saç dökülmesini durdurabilir. Ayrıca beslenme şeklinde yapılacak olan değişiklikler de saç dökülmesi için önemli bir çözüm olabilir. Kalsiyum, biotin, c vitamini, demir gibi değerlerinizi kontrol ettirmeniz önemlidir. Çünkü vitamin eksikliğiniz olabilir. Hormonal denge sağlandığında ve vitamin mineral dengesi düzenlendiğinde saç dökülmesi geçer.

Rezenenin faydaları arasında vücuttaki hormonları doğal yolla dengelemek de vardır. Tıpkı hambeles murt meyvesi gibi.

Saç derisi kaşıntısı ve dökülme beraberse

Saç kaşıntısı ve dökülme beraberse, aynı zamanda saçlarda incelme başladıysa saçlarınızda mantar veya parazit olabilir. Ki bu da sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Bu durumda saç derisi kaşıntısı için farklı bir kür uygulayabilirsiniz.


saç derisinde kaşıntı


Saç dökülmesine karşı kür

Bu kürü haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz. Saçınızda en fazla 1 saat kadar bekletip, saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz. Daha fazla beklememesine özen göstermelisiniz. Saç dökülmesi için şampuanınızı da değiştirmek ve buna uygun bir şampuan kullanmak isteyebilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı kür tarifi için malzemeler şu şekilde :


  • Kaya tuzu
  • Hindistan cevizi yağı
  • Hint yağı, jojoba yağı, çam terebentin yağı

Yıkanmış ve durulanmış saç derinizi, granül halinde bulunan kaya tuzu ile yaklaşık beş dakika kadar bölge bölge ovuşturun. Bu işlem özellikle saç derisindeki kaşıntı içindir. Ardından saçlarınızı durulayın ve tuzdan arındırın. Daha sonra hindistancevizi yağı ve diğer yağları karıştırarak saç derinize uygulayın ve bone ile saçlarınızı toplayarak bekletin. En fazla 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın ve kurulayın.


saç dökülmesi için kür

Haftada iki kez yapacağınız bu saç dökülmesine karşı kürü ikinci sefer yapacağınız zaman içine çam terebentin eklemeyin. Eğer aşırı saç dökülmesi veya saç derisinde kaşıntı fazla ise çam terebentin yağı yerine iki damla kadar çay ağacı yağı veya elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Sirke saçlarınıza parlaklık da katacaktır.


Saç Dökülmesine Karşı Kür


Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini %60 azaltıyor, kolesterolü dengeliyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler