Rooibos çayı nedir? Neye hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları neler? Nasıl kullanılır ve demlenir? Kilo verdirir mi?

Rooibos Çayı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Neler?

Rooibos çayı nedir? Neye hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları neler? Nasıl kullanılır ve demlenir? Kilo verdirir mi?

Rooibos tea kırmızı çay ve kızıl çay olarak da bilinir. Nedir neye, hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları neler bakalım.

Siyah ve yeşil çaya alternatif olarak, dünyanın pek çok ülkelerinde daha fazla tercih ediliyor. Kafeinsiz olması, antioksidan olması ve lezzetli tadı ön plana çıkıyor. Rooibos çayı neye iyi gelir faydaları
Rooibos çayı nedir? Güney afrika bölgesinde yetişen ve ismi Aspalathus linearis olan bitkiden elde ediliyor. Demlendiği zaman kırmızı renge dönüşüyor ki bu yüzden bazı yerlerde kırmızı çay, kırmızı çalı çayı veya kızıl çay olarak geçiyor.

Geleneksel rooibos fermente edilerek kırmızı renge Dönüştürülüyor ancak ham olanı yeşil ve daha pahalı. Peki tadı nasıl? Tatlı ve topraksı. Kalorisi nedir? Sıfır. Bu yüzden kilo verdirir mi sorusunun cevabı da evet, bununla ilgili detayları birazdan anlatacağım.

Rooibos çayı neye iyi gelir? Faydaları neler?

Rooibos çayı neye iyi gelir dediğimizde içindeki vitaminler ve mineraller dikkat çekmekte. %3.2 civarında tanenler, aspalathin aspalalinin, glukopiranozit, kuersetin, fenolik asit, lignanlar, kumarin ve C vitamini içeriyor.

Bu harika içeriği ile iltihap giderici ve kanser önleyici antioksidan etkiye sahip. Rooibos çayının faydaları neler şimdi liste olarak bakalım.
  • Kalp sağlığına iyi gelir
  • Antioksidandır
  • Kafeinsizdir
  • Diyabet tedavisinde etkilidir
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Alerji ve ağrı dindiricidir
  • Cilt sağlığına iyi gelir
  • Sindirim sistemini destekler
  • Böbrek sağlığına iyi gelir
  • Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur

Bitkiye has olan aspalatin (aspalathin) serbest radikallere karşı bir kalkan oluşturarak kanser, kalp hastalıkları, cilt enfeksiyonları, diyabet gibi pek çok semptomun önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Zararları ve yan etkileri var mı? Yüksek miktarda tüketilirse karaciğer enzimlerini etkileyebilir. Kolesterol düşürücü ilaçlar ile birlikte kullanımı tavsiye edilmemektedir. Hiperglisemi ve dislipemi hastaları doktorlarına danışarak kullanmalıdır.

Akne, egzama, sedef hastalığı, kırışıklıklar, kepek ve saç dökülmesi üzerinde de etkilidir. Meyvemsi tadı ve antioksidan etkisi ile aynı zamanda leptin seviyesini artırarak zayıflamak isteyenlere de doğal çözüm sunar.

Rooibos çayı nasıl demlenir?

Rooibos çayı nasıl kullanılır? Cilt sorunları için direkt olarak bölgeye uygulayabiliriz veya içebiliriz. Nasıl demlenir? French press ile demleyebilirsiniz. Çay gibi de demleyebilirsiniz.

French press ile demlemek için suyu kettleda kaynatın, french pressin içine koyun. Daha sonra çayı da ekleyin (isterseniz bir dilim limon ekleyebilirsiniz) ve ortalama 5 dakika kadar bekleyin. Rooibos çayı nasıl demlenir ne zaman içilmeli
Rooibos çayı ne kadar ve ne zaman içilmeli? Günde en fazla 3 bardak içilmesi önerilmektedir. İçinde kafein olmadığı için günün tüm saatlerinde içebilirsiniz.

Bu şekilde demledikten sonra ılımasını bekleyip, cildinizdeki sorunlu bölgelere pamuk ile uygulayabilirsiniz. Saçlara parlaklık veren, saç uzamasını ve yeni saç çıkmasını da sağlayan rooibos tea, şampuanın içine veya durulama suyuna da eklenebilir. Veya sprey şişesine de ekleyerek kullanabilirsiniz.

Hem akneye iyi gelen çaylar arasındadır hem de gençleştiren, cildi güzelleştiren ve kemik sağlığından kalp sağlığına kadar faydaları ile dikkat çeken bir çaydır.


Rooibos Çayı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Neler?


Aşırı fruktoz alımı (fakat glikoz alımı değil) öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler