Rezene neye iyi gelir? Sadece bitki olarak değil rezene tohumu ve rezene çayı olarak da rezenenin faydaları oldukça fazla. Başka ne işe yarar? Zararları var mı?

Rezenenin Faydaları Nedir? Rezene Çayı Ne İşe Yarar?

Rezene neye iyi gelir? Sadece bitki olarak değil rezene tohumu ve rezene çayı olarak da rezenenin faydaları oldukça fazla. Başka ne işe yarar? Zararları var mı?

Rezenenin faydaları nedir?

Rezene neye iyi gelir? Sadece bitki olarak değil rezene tohumu ve rezene çayı olarak da rezenenin faydaları oldukça fazla. Başka ne işe yarar? Zararları var mı? Bu yazımızda bunlara bakacağız.

Romalılar tarafından oldukça fazla kullanılan rezenenin, savaşçılara güç verdiğine inanılırmış. Halk arasında da özellikle, midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki. Sindirim problemi yaşayanların sıkça tercih ettiği bir bitki olan rezenenin, aynı zamanda burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

Ülkemizde doğal olarak yetişen rezenenin kökeni Akdeniz ve Batı Asya'ya dayanıyor. Bu değerli bitkinin kökü, tohumu ve filizleri çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Örneğin kökü ve yaprakları yemeklere eklenebilir veya rezene çayı kolaylıkla hazırlanabilir.

rezenenin faydaları

Rezenedeki vitamin ve mineraller

Rezene tam bir C vitamini deposudur. Aynı zamanda lif, potasyum, manganez, folik asit, molibden, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve B3 vitamini içerir.

Rezene nasıl tüketilir?

Rezeneyi soğanla birlikte doğrayarak, salatalarınızda kullanabilirsiniz. Sandeviçlerinizde de rezeneyi ince dilimler halinde keserek yiyebilirsiniz. Yoğurt ve nane yapraklarıyla birlikte rezeneyi de doğrayabilirsiniz. Somon balığının yanında rezene tam bir vazgeçilmezdir!

rezene faydaları zararları ne işe yarar

Ayrıca çay olarak da tüketilir. Peki rezene çayı nasıl hazırlanır?

 • Su kaynadıktan sonra rezene tohumu içine atılır
 • 5-10 dakika kaynamış olan suda bekletilerek demlenir
 • Daha sonra süzülerek servis edilir

Gerek olursa rezene çayı, daha sonra tekrar ateşte ısıtılarak içilir.

rezene çayı nasıl hazırlanır nasıl içilir tüketilir

Rezene çayının faydaları neler?

Pek çok faydası vardır bunları madde madde sayalım.

 • İdrar söktürücüdür
 • Gaz ve şişkinliğe iyi gelir
 • Mide ağrısına iyi gelir
 • Regl ağrılarını hafifletir
 • Düzenli içilen rezene çayı kilo verdirir
 • Antioksidan ve antimikobiyaldir
 • Solunum düzensizliğine iyi gelir
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Kalp ve göz sağlığına iyi gelir

Oregon Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre C vitamininin göz sağlığında önemli bir yeri bulunuyor. Rezene çayı hem bolca C vitamini içeriyor hem de maküler dejenerasyon engelleyerek katarak oluşumunu önlüyor. Gözdeki sarı noktalar ve göz sağlığı hakkında daha önce bir yazı yazmıştım.

rezene neye yarar faydaları nedir

Rezenenin faydaları arasında en önemlilerden biri de hormonları dengeliyor olması. Özellikle polikistik over ve tiroid sorunu yaşayanlara öneriliyor.

Rezenenin zararları neler?

Eğer havuç, kereviz ve misk otu gibi gıdalara alerjiniz varsa rezeneye de alerjiniz olabilir. Rezeneli krem kullandıktan sonra güneş ışığına maruz kalırsanız, cilt üzerinde tahribat oluşturabilir. Hamilelik ve emzirme sürecinde kullanılmamalı. Eğer östrojen seviyenizin yükselmemesi konusunda doktorunuzdan bir uyarı aldıysanız rezene kullanmamalısınız. Doğum kontrol ilaçları ve antidepresanlarla birlikte kullanmak da zararlıdır.


Rezenenin Faydaları Nedir? Rezene Çayı Ne İşe Yarar?


Çay veya kahve içerken içine hindistancevizi yağı ya da tereyağı ekleyin. Hem kahvenin zararını azaltır hem de enerji verir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler