Midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki.

Rezenenin Faydaları

Midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki.

Rezenenin faydaları

Romalılar tarafından oldukça fazla kullanılan rezenenin, savaşçılara güç verdiğine inanılırmış. Halk arasında da özellikle, midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki. Sindirim problemi yaşayanların sıkça tercih ettiği bir bitki olan rezenenin, aynı zamanda burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor. Ülkemizde doğal olarak yetişen rezenenin kökeni Akdeniz ve Batı Asya'ya dayanıyor. Bu değerli bitkinin kökü, tohumu ve filizleri çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Örneğin kökü ve yaprakları yemeklere eklenebilir veya çayı kolaylıkla hazırlanabilir.

rezenenin faydaları

Rezenedeki vitamin ve mineraller

Rezene tam bir C vitamini deposudur. Aynı zamanda lif, potasyum, manganez, folik asit, molibden, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve B3 vitamini içerir.

Rezenenin kullanımı

Rezeneyi soğanla birlikte doğrayarak, salatalarınızda kullanabilirsiniz. Sandeviçlerinizde de rezeneyi ince dilimler halinde keserek yiyebilirsiniz. Yoğurt ve nane yapraklarıyla birlikte rezeneyi de doğrayabilirsiniz. Somon balığının yanında rezene tam bir vazgeçilmezdir!


Rezenenin Faydaları : Rezenenin faydaları rezenedeki vitamin ve mineraller lif potasyum manganez molibden fosfor kalsiyum magnezyum demir b3 vitamini rezenenin kullanımı


6 adet 500ml’lik su şişelerini evinizde veya ofisinizde sürekli olarak giriğiniz odalar/yerlere koyun. Böylece gördüğünüz zaman içersiniz ve suyunuz sürekli elinizin altında olur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler