Resveratrol nelerde bulunur? Nedir neye iyi gelir? Faydaları yan etkileri ne kadar süre nasıl kullanılır, günlük doz miktarı, kadınlar üzerindeki etkileri.

Resveratrol Neye İyi Gelir? Nelerde Bulunur? Faydaları

Resveratrol nelerde bulunur? Nedir neye iyi gelir? Faydaları yan etkileri ne kadar süre nasıl kullanılır, günlük doz miktarı, kadınlar üzerindeki etkileri.

Resveratrol nedir? Nelerde bulunur? Neye iyi gelir faydaları neler? Ne kadar süre kullanılmalı ve günlük doz miktarı ne olmalı? Bu yazıda tüm bu soruları yanıtlayacağız.

Resveratrol nelerde bulunur? Doğal olarak kırmızı şarap, kırmızı veya mor üzüm, siyah çikolata ve berry olarak geçen bazı meyvelerde bulunur.

Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen kalp hastalıkları, alzheimer, kanser, diyabet gibi hastalıklarda etkilidir. Resveratrol nelerde var neye iyi gelir faydaları
French paradox olarak bilinen ve Fransızlarda sıkça görülen bir hastalık üzerinde de etkilidir. Bu hastalık çok fazla peynir gibi süt ürünleri tüketildiği için ortaya çıkmaktadır.

Resveratrol neye iyi gelir denildiğinde akla ilk gelen şey hücre DNA sını koruması olur. Çok iyi bir antioksidandır. Tatlı patates, pancar, roka, rezene, nar gibi antioksidan olan besinler, serbest radikallere karşı hücre hasarını önler.

Resveratrol neye iyi gelir? Faydaları nedir?

Kalp ve kan dolaşımı üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanında resveratrol neye iyi gelir faydaları neler liste haline bakalım.
 • Kalp sağlığını korur
 • Kan şekerini dengeler
 • Kanser düşmanıdır
 • Alzheimer üzerinde etkilidir
 • Karaciğer yağlanmasına iyi gelir
 • Üreme hormonlarını olumlu yönde etkiler
 • İltihap (inflamasyon) azaltıcıdır
 • Mikrobiyom dengesini ve safra üretimini destekler
 • Kemik sağlığını korur
 • Kasların gelişmesini destekler
 • Az işitme sorunu üzerinde etkilidir
 • Doğal ağrı kesicidir

Anti-aging özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Mantar, bakteri ve virüs önleyicidir.
Kalsitriol bağlama kapasitesini artırarak retinoid reseptörlerini aktive eder ve böylece D vitamini üretimini destekler.

20 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, akne sorunu olan kişiler 2 ayda belirgin şekilde olumlu etkiler göstermiştir. %70 civarında akne sorunu ortadan kalkarken, aynı zamanda tüm cilt üzerinde de %50 iyileşme gözlemlenmiştir.

Resveratrol günlük doz ve yan etkileri

Aspirin ve benzeri kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerin, hemen hemen diğer tüm takviye, bazı yiyecek ve içecekler için doktorlarına danışmaları gerekir.

Resveratrol günlük doz için belirlenmiş net bir miktar olmamasıyla birlikte, üç ay boyunca 250-1000 mg arasında kullanan bir grup üzerinde alerjik nezle ve diyabet semptomlarında dikkat çekici bir iyileşme gözlemlenmiştir.

Kimler kullanmamalı? Kan inceltici ilaç kullananlar, kanser olan kadınlar, hamile ve emzirenler. Kansızlık yaşayanlar doktorlarına danışarak kullanabilirler.

Resveratrol yan etkileri açısından dikkat çeken bir içerik değildir. Ancak bazı kişilerde iştah kapanması, mide ağrısı, ishal, koyu renk idrar ve nezle gibi hafif yan etkiler görülebilmektedir.


Resveratrol Neye İyi Gelir? Nelerde Bulunur? Faydaları


Beslenme bozuklukları sadece hormonal değil psikolojik sebeplere de dayanabilir. Sağlıklı beslenme sürecinde hem bir diyetisyen hem de bir psikologdan destek almanız önemlidir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler