Reflü geçer ve hatta reflu tamamen yok olabilen bir semptomdur. Sizde de bu reflü belirtileri varsa reflü diyeti çok iyi gelir.

Reflü Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Reflü geçer ve hatta reflu tamamen yok olabilen bir semptomdur. Sizde de bu reflü belirtileri varsa reflü diyeti çok iyi gelir.

Son zamanlarda neredeyse on kişiden beşinde altısında ortaya çıkmaya başladı reflü. Peki reflü neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer ve reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir? Bu yazımızda bunlara bakalım.


reflü belirtileri nasıl geçer diyet

Reflü neden olur?

Reflüye sebep olan bazı önemli durumlar ve alışkanlıklar vardır bunları listeleyecek olursak


  • Gluten tüketimi
  • Büyük porsiyonlarda yemekler tüketmek
  • Yemek yedikten sonra yatmak veya uzanmak
  • Şekerli ve sütlü gıdalar tüketmek
  • Atıştırmalıklar tüketmek
  • Alkol, kahve, çay, sigara tüketimi (sıkça)
  • Hamilelik ve aspirin, kas gevşetici, antidepresan gibi bazı ilaçların kullanımı

Reflu belirtileri nelerdir?

En sık görülen reflü belirtisi boğaza kadar gelen yanma hissi ve mideden ağıza ekşi veya acı bir sıvı gelmesidir.

Bunlar dışında gaz çıkartmak, geğirmek, mide bulantısı, kuru öksürük, ses kısıklığı, ağız kokusu, uzun süren hıçkırıklar ve hırıltılı solunum reflu belirtileri arasındadır.


reflü nasıl geçer

Reflüye ne iyi gelir? Reflü diyeti nasıl yapılır

Reflü tedavisi için reflü ilacı kullanmak yerine reflüye iyi gelen yiyecekler ile kendinize uygun bir reflü diyeti oluşturmanız çok daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Peki reflüye ne iyi gelir? Öncelikle sağlıksız yağları hayatınızdan çıkartmak çoğunlukla hindistancevizi yağı, organik sızma zeytinyağı, ghee yağı gibi sağlıklı yağlarla yiyeceklerinizi pişirmeye başlamalısınız. Bunun dışında glutensiz beslenme, süt ve süt ürünlerini hayatınızdan çıkartmanız ve özellikle şeker ve şekerli hiç bir şey tüketmemeniz reflü diyeti için önemlidir.


reflü diyeti fırın karnabahar

Süt ve süt ürünlerinden bahsederken bunun içine yoğurt ve kefir de dahildir. En çok gelen sorulardan biri bu olduğu içim bunu da özellikle belirtmek istedim. Hiç bir süt ve süt ürünü kullanılmamalı, buna kefir de dahil. Diyetin bir sonraki aşamasında su kefiri kullanılabilir.

Açlık orucu aralıklı oruç reflü tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca gün ışığına çıkmak, haftada mutlaka yaz kış demeden iki üç gün yürüyüş yapmak gerekir.

Reflüye iyi gelen yiyecekler

Şeker, gluten, kızartmalar, paket ürünler reflü diyetinde tamamen çıkartılmalıdır. Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında haşlanmış, fırınlanmış veya buğulanmış sebzeler, organik sızma zeytinyağı, taze yeşillikler, soğan, sarımsak yer almaktadır. Reflü diyetinde sirke, kefir, yoğurt kullanılmamalıdır. Günde ortalama 2 listre su içilmelidir.

Alfa ketoglutarik asit kullanılabilir.


reflü yiyecekler brokoli

Reflü nasıl geçer?

Reflü geçmez veya ameliyat olman gerekir diyenleri dinlemek yerine bir de burada anlattığımız reflü diyetini uygulayın. Bu diyetle iyileşen pek çok kişi gördüğümüzü belirtmemde fayda var. Reflü geçer ve hatta reflu tamamen yok olabilen bir semptomdur. Eğer sizde de reflü belirtileri varsa bir an önce bur yazıda bahsettiğimiz sağlıklı beslenme şekline geçmeniz gerekir.


Reflü Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler