Sahurda tok tutan besinler neler? Ramazanda kilo vermek için nasıl yemek gerekir? Ramazanda nasıl kilo verilir?

Ramazanda Kilo Vermek İçin Nasıl Yemek Gerekir?

Sahurda tok tutan besinler neler? Ramazanda kilo vermek için nasıl yemek gerekir? Ramazanda nasıl kilo verilir?

Ramazanda bazı kişiler kilo verir bazıları ise tam tersine kilo alır. Peki ramazanda kilo vermek için nasıl beslenmek gerekiyor? Sahurda ve iftarda nasıl yemek lazım? Sahurda tok tutan besinler neler? Bu yazımızda bu soruların cevabına bakacağız.

Ramazanda kilo almak vermek

Uzun süreli açlık aslında onarıcı bir etkiye sahiptir ve kilo vermeye de yardımcı olur. Tıpkı 21 gün diyeti gibi. Yani oruç tutarken aslında ramazan boyunca normalde kilo vermek gerekir. Peki ne oluyor da bazıları ramazanda kilo alıyor? Veya kilo veremiyor?

Yanlış beslenme yüzünden kilo alınıyor veya kabızlık, ishal gibi sorunlar yaşanıyor. İftarda bir kaç çeşit yemek, meze, karbonhidrattan zengin tabaklar, hemen üstüne tatlılar, meyveler yeniliyor. Sahurda da ya yine benzeri bir sofra veya çok az, bir lokma bir şey yiyerek tekrar uykuya dalınıyor.

Ramazanda kilo vermek için

Intermittent fasting yani aralıklı oruç tüm dünyada çok uzun yıllardır uygulanan bir alışkanlık. Onarıcı ve yenileyici etkisiyle pek çok kişinin günden güne artan tercihi. Ramazanda kilo vermek için aralıklı oruç teknikleri kullanılmalı.

Evde zayıflamak için ne yapmalıyım? Ne yemeliyim? Egzersizler ve diyet listesi

Yani Ramazanda kilo vermek için iftarda hamur işi ve karbonhidrattan zayıf, sağlıklı yağlar, proteinler ve sebzelerden zengin yemek yemek gerekiyor. Aynı şekilde sahurda da.

Tatlı, meyve, hamur işi, karbonhidratlar iftar ve sahur sofralarında ne kadar az yer alırsa, oruç tutulan süre boyunca kilo vermek ve aç hissetmemek mümkün olur. Bu şekilde metabolizma daha sağlıklı çalışacaktır.

Sahurda tok tutan besinler nelerdir?

Bir adet avokado, biraz taze nane, maydanoz, bir parça sebze yemeği veya yumurta sahurda tok tutan besinlerdendir. Bu şekilde bir sahur yediğiniz zaman ve bir kaç bardak su içtiğinizde, gün boyu açlık ve susuzluk hissiniz de azalır. Sahurda meyve veya tatlı tüketilmemelidir.

Ramazanda kilo vermek için nasıl yemek gerekir?

Sağlıklı yağlardan zengin, proteinden zengin, vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmek önemlidir. Ramazanda kilo vermek için nasıl yemek gerekir hamur işinden zayıf, zararlı yağlardan zayıf, kızartmalar yerine haşlamalar buğulamalarla hazırlanmış yemekler yemek gerekir.

Bol sebze tüketilmelidir. Meyve tüketilecekse, yemekten bir kaç saat sonra en fazla sahura kadar tüketilmelidir.

İftarda su tüketimine de dikkat etmek gerekiyor

Tüm gün hem bir şey yemediniz hem de su içmediniz ancak yemekle birlikte iftarda su tüketimine de dikkat etmek gerekiyor. Yemeye başlamadan önce ve yemek sonrası 2-3 saate dağılacak şekilde, yudum yudum tüketmekte fayda var.

Hazımsızlığı önlemek açısından bu detay da çok önemli. Hatta yemek öncesi bir küçük bardağa limon suyu sıkıp, karabiber ezip ekleyin aynı şeyi organik elma sirkesiyle de yapabilirsiniz. Ve bu karışımı da yemekten önce tüketin.

Ramazanda nasıl kilo verilir diye soranlar için buradaki önerilere uymak önemlidir.


Ramazanda Kilo Vermek İçin Nasıl Yemek Gerekir?


Kuşkonmaz, brokoli ve tahılda bol miktarda folik asit bulunur. Folik asit, yeni hücre oluşumunu destekler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler