Psikolojiye iyi gelen, psikoloji düzelten yiyecekler hangileri? Depresyondan koruyan besinler. Yiyeceklerin psikolojik etkileri.

Psikolojiye İyi Gelen Psikolojiyi Düzelten Yiyecekler

Psikolojiye iyi gelen, psikoloji düzelten yiyecekler hangileri? Depresyondan koruyan besinler. Yiyeceklerin psikolojik etkileri.

Psikolojiye iyi gelen yiyecekler

Bugün yiyeceklerin psikolojik etkileri ile ilgili bir yazı hazırlamak istedim size. Hangileri psikolojiyi düzelten yiyecekler? Acaba depresyondan koruyan besinler neler? Veya depresyonu tetikleyen yiyecekler neler?

Hemen hemen tüm sebze, meyve ve çerezlerin doğal yapılarında, insan psikolojisine ve fizyolojik sağlığına iyi gelen maddeler olduğu biliniyor. Fakat henüz keşfedilmemiş veya belli sebeplerden dolayı açıklanmayan pek çok karışım, sebze ve meyve de var. Özellikle Amerika'da doğal sağlıklı yaşam adına pek çok araştırma yapılıyor ve hızla gelişmekte olan kanser gibi hastalıklardan korunabilmek amacıyla insanlar artık kimyasallardan uzaklaşıp doğal gıdalardan medet umuyor.

Psikolojiyi düzelten yiyecekler

Eğer iştahsızlık hissediyorsanız, C vitamini deposu olan kivi iştahınızı açmakta çok yardımcı olur. Aynı zamanda c vitamini içeren portakal, havuç, yeşil biber ve maydanoz da depresyondan koruyan besinler arasındadır. Günde bir bardak kuşburnu çayı için. Taze kök zencefil ve ananas psikolojiyi düzelten yiyeceklerdendir.

depresyona psikolojiye iyi gelen yiyecekler

Depresyondan koruyan besinler

Kendinizi halsiz, depresif ve yorgun hissediyorsanız, stresli bir dönem geçiriyorsanız yaban mersini, avokado kaju ve limon gibi depresyondan koruyan besinler tüketmelisiniz. Antidepresan zararlı mı yazımı mutlaka okuyun.

Yiyeceklerin psikolojik etkileri

Psikolojik olarak çökmüş, kendinize olan güveninizi yitirmiş bir ruh halindeyseniz mutlaka balık tüketin. Sadece balıkta bulunan fosfor, kendinize olan güveninizi sağlamlaştıracak. Aynı zamanda kuru baklagil de öneriliyor. Günde bir veya iki bardak da stres giderici çay içebilirsiniz.

Yiyeceklerin psikolojik etkileri

Yiyeceklerin psikolojik etkileri açık br şekilde fark edilebilir. Tükettiğiniz gıdaların psikolojinizi nasıl etkilediğini kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Şekerli ve unlu gıdalar tükettiğinizde kendinizi çok daha yorgun ve isteksiz hissedersiniz. Çünkü bunlar depresyonu tetikleyen yiyeceklerdir.

Sinirli kişiler ne yemeli?

Sinirli olduğunuz dönemlerde bol miktarda mor marul, maydanoz, adaçayı, yeşilçay, fındık ve ceviz tüketmeli, aynı zamanda kırmızı et, kahve ve sigaradan mutlaka uzak durmalısınız.

psikoloji düzelten yiyecekler

Hayal kırıklığına iyi gelen yiyecekler

Kereviz ve enginar hayal kırıklığına iyi geliyor. Hangi içecek neye iyi gelir? yazımda da içecekleri anlattım. Orada da psikolojiye iyi gelen içecekler ve içeceklerin faydaları yer alıyor.


Psikolojiye İyi Gelen Psikolojiyi Düzelten Yiyecekler


Haftada kaç gün banyo yapılmalı? Saç ve cilt sağlığı açısından haftada 2 kez banyo yapmak idealdir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler