Protein diyeti kilo verdirir mi? Nedir nasıl yapılır? Protein diyeti zararlı mı? Neler yenir neler yenmez? Baş ağrısı ağız kokusu yapar mı?

Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Neler Yenir?

Protein diyeti kilo verdirir mi? Nedir nasıl yapılır? Protein diyeti zararlı mı? Neler yenir neler yenmez? Baş ağrısı ağız kokusu yapar mı?

Protein diyeti olarak geçen diyetler grubunda Atkins diyeti veya düşük karbonhidrat yüksek protein diyeti ya da ketojenik diyet ve carnivore yani karnovir diyetini örnek gösterebiliriz. Hatta bu listeye zone diyetini de eklemeliyiz.


Protein diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Protein diyetinde karbonhidrat, işlenmiş şeker, tahıl gibi gıdalar tüketilmez. Bunların yerine kaliteli et ürünleri, bazı çerezler, yumurta ve süt ürünleri tüketilir.


protein diyeti nedir


Kadınlar günde en az 50 gr protein almalıdır.Erkekler de 60 gr. Protein diyetinde elbette bunlardan çok daha fazla miktarda protein alınır.


Karbonhidratı kestiğinizde vücut su da kaybeder ve daha çok yağ yakmaya başlar. Bu yüzden de protein diyetinde, normalde içtiğiniz sudan daha fazlasını içmeniz gerekir. Çünkü protein diyeti yaparken baş ağrısı, gerginlik, ağız kokusu ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz.


Protein diyeti zararlı mı?

Protein diyetinin zararları var mı? diye soracak olursanız. Protein diyetleri her ne kadar protein diyeti olarak isimlendiriliyor olsalar da mutlaka proteinlerle birlikte sebze ve meyve de tüketmek gerekir. Çünkü vücudun lif ve vitamin mineral açısından zayıf kalması pek çok hastalığa yol açar.


Protein diyeti yaparken, proteini de çeşitlendirmek gerekir. Yani haftada 2 gün balık, 2 gün tavuk, 3 gün kırmızı et yemek gibi.


protein diyetinde ne yenir


Protein diyeti yapmalı mıyım? Kilo verdirir mi?

Protein diyeti kilo verdirir fakat uzun vadede sağlıklı değildir. Kilo verebileceğiniz sağlıklı diyetler içinde sebzeler, meyveler, tahıllar ve proteinler içeren bir diyettir.


Yani kilo vermek için hangi diyeti yapmalıyım? diye sorduğunuzda karbonhidrattan zayıf, protein ve liften zengin bir diyet uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde hem çok daha az acıkırsınız hem de kilo vermeniz kolaylaşır.


Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Neler Yenir?


Elde edilen verilere göre şeker kalbin pompalama mekanizmasını etkilemekte ve kalpte arıza riskini artırmaktadır. Şeker temel olarak kalp krizinden sorumlu kötü kolesterolü ve trigliseridleri (bir çeşit yağ asidi) artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler