Potasyum Nedir? Nelerde Var? Eksikliği ve yüksekliği belirtileri Neler? Hangi besinlerde yiyeceklerde potasyum var?

Potasyum Nelerde Var? Faydaları Nedir?

Potasyum Nedir? Nelerde Var? Eksikliği ve yüksekliği belirtileri Neler? Hangi besinlerde yiyeceklerde potasyum var?

Potasyum nedir? Vücuttaki sıvı dengesini, kas yapısını ve sinir sinyallerini düzenler.

Bir elektrolit olarak sınıflandırılır çünkü suya duyarlıdır ve çözündüğünde pozitif iyonlar meydana getirir. Bu da vücuttaki elektriği yönetir. Potasyum nedir faydaları nelerde var

En çok potasyum içeren besinler : Pancar yaprağı, tatlı patates, barbunya, patates, noni meyvesi, kültür mantarı ve avokadodur.

Potasyum düşüklüğü çoğunlukla bir anda oluşan kronik kusma veya ishal sonucu meydana gelir. Potasyum yüksekliği ise fazla supplement kullanıldığında meydana gelir.

Kanda potasyum yüksekliği durumunda böbrek hastalıklarından şüphelenilir. Çünkü kişi idrar yoluyla atılım yapamamaktadır.

Yüksek tansiyon hastaları, felçli hastalar ve böbrek yetmezliği yaşayan hastaların takviye olarak kullanmaması ve günlük olarak da çok fazla potasyum tüketmemesi önerilir.

Günlük potasyum ihtiyacı : 0-6 aylık için 400 mg, 7-12 aylık için 860 mg, 1-3 yaş 2000 mg, 4-8 2300 mg, 9-13 2500 mg, 14-18 3000 mg, 18 yaş üzeri için 3400 mg kadınlarda ise 2600 mg dir.

Potasyum faydaları nedir?

Potasyumun görevleri neler bahsettik, şimdi de faydaları nedir bakalım.
  • Tansiyonu düzenler
  • Felç riskini azaltır
  • Kalp sağlığını korur
  • Kas ve kemik hacmini korur
  • Böbrek sağlığı için faydalıdır

Kemik mineral yoğunluğunu artırmasıyla dikkat çeken potasyum nelerde var? Kuru kayısı, kavun, ıspanak, brokoli, mercimek, kuru erik, sakızkabağı, patates, barbunya, portakal suyu ve muz.

Potasyum eksikliği ve yüksekliği

Potasyum eksikliği düşük seviyelerdeyken kabızlık, halsizlik, kaslarda güçsüzlük ve keyifsizlik hissi yaşatırken ileri seviyede glukoz intoleransı, sık idrara çıkma, nefes darlığı, kalp ritminde bozukluk, kramplar ve kafa karışıklığına yol açar.

Potasyum yüksekliği belirtileri ise çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı olarak kendini gösterir. Günlük miktar besinlerden alınabilir. Doktorunuz önermediği sürece takviye kullanılmaması gerekir.


Potasyum Nelerde Var? Faydaları Nedir?


6 adet 500ml’lik su şişelerini evinizde veya ofisinizde sürekli olarak giriğiniz odalar/yerlere koyun. Böylece gördüğünüz zaman içersiniz ve suyunuz sürekli elinizin altında olur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler