Poria Mantarı nedir? Neye hangi hastalıklara iyi gelir? Ne işe yarar? Çin ve Japon tıbbının vazgeçilmezi bağışıklık sistemini güçlendiriyor faydaları çok fazla.

Poria Mantarı Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Poria Mantarı nedir? Neye hangi hastalıklara iyi gelir? Ne işe yarar? Çin ve Japon tıbbının vazgeçilmezi bağışıklık sistemini güçlendiriyor faydaları çok fazla.

Poria mantarı (Poria cocos) geleneksel Çin tıbbında 2000 yıldan fazla süredir kullanılan bir mantar çeşidi. Meyankökünden sonra Çin kültürünün vazgeçilmez nimetlerinden biri.
Kimyasal bileşenleri arasında triterpen, karboksilik asit, polisakkaritler, steroidler, amino asitler ve histidin bulunuyor. Ayrıca karnabahar, karabiber ve kara lahanada da olan kolin içeriyor. Poria mantarı ne işe yarar faydaları
Kanser önleyici, iltihap giderici, antioksidan ve virüs önleyici etkisi sayesinde poria mantarı hem taze olarak hem de tablet ve ekstraktı ile özellikle uzak doğu ülkelerinde şifalı mantarlar arasında çok popüler.
Daha önce mantarın faydalarından bahsetmiştim. O kadar çok çeşidi var ve hepsi de birbirinden yararlı ki.
Ne kadar tüketilmeli? Günde ortalama 3 gr ile 45 gr arası ideal olarak kabul ediliyor. Hamile ve emzirenler de kullanabiliyor. Çin kültüründe düşükleri önlemek için uzun yıllardır tercih ediliyor.

Poria mantarı neye iyi gelir? Faydaları neler?

Poria mantarı bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve aynı zamanda böbrek fonksiyonlarını düzenleyen, kolesterol ve iltihabı azaltan, kanser önleyici etkiye sahip.

Elbette poria mantarı neye iyi gelir dediğimizde bu kadarla kalmıyor. Şimdi bakalım hangi hastalıklara iyi gelir ve faydaları neler.
 • Amnezi (hafıza kaybı)
 • Anksiyete
 • Yorgunluk
 • Gerginlik
 • Asabiyet
 • Sersemlik
 • Ödem
 • İnsomnia
 • Dalak iltihabı
 • Mide sorunları
 • İshal
 • Tümörler
 • Öksürük

Aynı zaman doğal antidepresan ve bağışıklık baskılayıcı olarak da kullanılır. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması ve hastalıklarında da etkilidir. Mikrobiyom üzerinde de olumlu etkileri vardır, sağlıklı mide bağırsak florasının oluşmasında ve korunmasında önemli bir tol alır.
Poria mantarı neye iyi gelir
Bugüne kadar bilinen ve sık karşılaşılan herhangi bir yan etkisi yoktur. Poria cocos saprofit bir mantar türüdür. Geleneksel Çin ve Japon tıbbında önemli bir yeri vardır. Özellikle idrar söktürücü, yatıştırıcı ve arındırıcı etkisi ile dikkat çeker.

Fu Ling, WolfiPoria Extensa ve Çin Kökü diye de bilinen isimleri vardır. Kokusu yoktur, tadı hafif tatlıdır. Pişirilerek veya toz olarak, ekstrakt olarak kullanılır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Hem hastalıklarla savaşmakta hem de onlardan korunmakta önemli yeri olan bazı gıdaları hayatımıza sokmak alabileceğimiz en basit önlemlerden biri. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler dediğimizde akla ilk gelenler arasında bunlar yer alıyor :
Kışın sofralarınıza hem lezzet sağlayacak hem de bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yer alan soğan çorbası da iyi bir alternatif olacaktır.

Salata yapmak istediğinizde içinde koyacağınız bir miktar roka ve sarımsak da elbette bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


Poria Mantarı Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor


Trabzon hurması yoğurtlara, yulaflara, smoothielere, tatlılara eklenebilir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler