Pırasa antioksidandır mineraller ve vitaminler açısından zengin bir sebzedir. Pırasanın faydaları çoktur. C ve K vitaminleri açısından zengindir.

Pırasanın Faydaları

Pırasa antioksidandır mineraller ve vitaminler açısından zengin bir sebzedir. Pırasanın faydaları çoktur. C ve K vitaminleri açısından zengindir.

Pırasanın faydaları nelerdir?

Soğan familyasından olan pırasa, oldukça düşük kalorili bir sebzedir. 100 gram pırasada sadece 32 kalori bulunur ve bu yüzden de diyet menülerinin vazgeçilmezidir.

Pırasanın yararları nelerdir?

Pırasa hem bir antioksidan hem de mineraller ve vitaminler açısından zengin bir sebzedir. Yeşil yaprakları, günlük lif ihtiyacının neredeyse %7'sini karşılar. Ayrıca tıpkı sarımsak gibi antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyici etkiye de sahiptir. Pırasa kolesterolü düşürür ve nitrik oksitin serbest bırakılmasını sağlayarak damar sertliğini engeller. Ayrıca trombosit pıhtı oluşumunu engelleyerek koroner arter, damar hastalıkları ve felç riskini azaltır.

Pırasadaki vitaminler nelerdir?

Pırasada büyük ölçüde A vitamini bulunur. Aynı zamanda zeaksantin ve lutein de bulunur ki bunlar akciğer kanseri ve ağız kanseri riskini düşürür.

Pırasanın faydaları nelerdir

Pırasa C ve K vitaminleri açısından da zengin bir sebzedir. Hatta K vitamini en çok pırasada bulunur, 100 gram pırasadaki K vitamini, günlük ihtiyacın %172'sini karşılar. K vitamini, kemik sağlığında çok önemli bir yere sahiptir. Beyindeki nöronların hasar görmesini engelleyerek Alzaymır (Alzheimer) hastalığının tedavisinde yok sayılamayacak derecede rol alır.

Pırasa B vitamininin yanı sıra; demir, bakır, manganez ve kalsiyum gibi temel mineralleri de bol miktarda içerir. Kuersetin (kersetin) içeren pırasa tam bir anti-oksidandır. Tüm yeşil yapraklılar gibi pırasa da piridoksin, folik asit, niasin, riboflavin ve tiamin gibi birçok hayati vitaminler içerir.

Pırasanın içindekiler

100 gram pırasada 7.34 gram karbonhidrat, 1.83 gram protein, 0.30 gram yağ, 20 mgram magnezyum, 16 mgram sodyum, 276 mgram potasyum bulunur.


Pırasanın Faydaları : Pırasanın faydaları nelerdir kuersetin kersetin antioksidan sebzeler k vitamini pırasanın içindekiler alzaymır tedavisi günlük lif ihtiyacı nitrik oksit kolesterolü düşüren sebzeler zeaksantin trombosit lutein


Potasyum çok önemli! Mutlaka domates, ıspanak, üzüm ve muz yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler