Peynirlerin çeşitlerine göre faydaları kaşar keçi permesan diyet. Cemembert brie kalorisi süzme kaşar mozarella.

Peynirin Faydaları

Peynirlerin çeşitlerine göre faydaları kaşar keçi permesan diyet. Cemembert brie kalorisi süzme kaşar mozarella.

Peynir ve kalori sorunu

Peynir besin değeri olarak yüksek ama kalori açısından da hafife alınacak bir gıda değil. Bu yüzden peynir tüketirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Sürekli duyduğumuz "kibrit kutusu kadar peynir" neleri içeriyor bir bakalım.

Camembert peyniri

Bir kibrit kutusu kadar camembert peyniri 89 kalori, 7 gram yağ ve 105 mg kalsiyum içeriyor. Sert peynirlere oranla, camembert peynirinin üçcte bir oranında daha az yağ ve dörtte bir oranında daha az kalori var. Folik asit açısından da zengin olan bu peynir sağlık açısından da yararlı.

Parmesan peyniri

Bir kibrit kutusu kadar parmesan peyniri 136 kalori, 9.8 gram yağ ve 360 mg kalsiyum içeriyor. Parmesan peyniri tipik bir kalsiyum deposudur. Makarna üzerine koyacağınız sadece bir çorba kaşığı parmesan, tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarının %15'ini karşılar. Permesan peyniri fazla tuzlu, ancak çinko oranı hayli yüksektir.

İsviçre peyniri

Bir kibrit kutusu kadar isviçre peyniri 120 kalori, 9 gram yağ ve 290 mg kalsiyum içerir. İsviçre peyniri protein ve mineral açısından zengindir. 30 gram isviçre peynirinde, günlük olarak alınması tavsiye edilen kalsiyumun üçte birinden fazlası vardır.

Brie peyniri

Bir kibrit kutusu kadar brie peyniri 96 kalori, 8 gram yağ ve 162 mg kalsiyum içerir. Brie peyniri yağlı peynirler arasında gösterilse de içerdiği yağ kaşar peynirinden azdır. B1 vitamini açısından çok zengindir. Çinko oranı da azımsanmayacak düzeydedir.

peynir çeşitleri peynirin faydaları

Süzme peynir

Bir kibrit kutusu kadar süzme peynir 29 kalori, 1.2 gram yağ ve 22 mg kalsiyum içerir. Süzme peyniri çok az yağ içerdiği için diyetlerde sıkça tavsiye edilir. Fakat gerekli kalsiyuma sahip olmadığından, diyet listelerinde kalsiyum açısından zengin başka gıdalarla takviye sağlanmalıdır.

Kaşar peyniri

Bir kibrit kutusu kadar kaşar peyniri 124 kalori, 10.3 gram yağ ve 216 mg kalsiyum içerir. Kaşar peyniri, en yağlı peynirlerdendir fakat iyi bir kalsiyum ve çinko kaynağıdır.

Mozarella peyniri

Bir kibrit kutusu kadar mozarella peyniri 90 kalori, 7.5 gram yağ ve 155 mg kalsiyum içerir. Mozarella peyniri orta yağlı olmasına rağmen doymuş yağ oranı yüksek bir peynirdir.

Keçi peyniri

Bir kibrit kutusu kadar keçi peyniri 59 kalori, 4.7 gram yağ ve 57 mg kalsiyum içerir. Keçi peyniri, inek peynirine oranla daha az kalorilidir ve D vitamini açısından zengindir. Fakat keçi peyniri kalsiyum ya da çinko açısından yeterli değildir.

Peynirlerin kalorileri için tıklayın.

Beyaz peynir

Bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir 75 kalori, 6 gram yağ ve 108 mg kalsiyum içerir. Beyaz peynir, yarım yağlı kaşar peynirinden daha az kalori içerir. Yani diyetlerinizde yarım yağlı kaşar peyniri yerine, beyaz peynir de tüketebilirsiniz. Kalsiyum oranı da yeterli seviyededir ayrıca beyaz peynir Dvitamini açısından çok zengindir.


Peynirin Faydaları : Peynir diyeti peynirin faydaları peynirin yararları camembert peyniri parmesan peyniri isviçre peyniri brie peyniri b1 vitamini süzme peynir kaşar peyniri mozarella peyniri ricotta peyniri keçi peyniri beyaz peynir


Sağlıklı saçlar ve iyi bir cilt için haftada 4-5 avuç çiğ fındık ve ceviz yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler