Peynir çeşitlerine göre faydaları ve zararları neler? Kaşar beyaz peynir mozaralla keçi permesan peyniri cemembert brie kalorisi nedir?

Peynirin Faydaları Neler? Besin Değeri Kalorisi Ve Peynirdeki Vitaminler

Peynir çeşitlerine göre faydaları ve zararları neler? Kaşar beyaz peynir mozaralla keçi permesan peyniri cemembert brie kalorisi nedir?

Peynirlerin besin değerleri ve kalorileri

Peynir besin değeri olarak yüksek ama kalori açısından da hafife alınacak bir gıda değil. Bu yüzden peynir tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Sürekli duyduğumuz "kibrit kutusu kadar peynir" neleri içeriyor bir bakalım. Çünkü her peynirin kalorisi farklı. Peynirdeki vitaminler de farklı.

camembert brie peyniri

Camembert peyniri | Kalorisi vitaminler

Bir kibrit kutusu kadar camembert peyniri 89 kalori, 7 gram yağ ve 105 mg kalsiyum içeriyor. Sert peynirlere oranla, camembert peynirinde üçte bir oranında daha az yağ ve dörtte bir oranında daha az kalori var. Folik asit açısından da zengin olan bu peynir sağlık açısından da yararlı.

Parmesan peyniri | Kalorisi vitaminler

Bir kibrit kutusu kadar parmesan peyniri 136 kalori, 9.8 gram yağ ve 360 mg kalsiyum içeriyor. Parmesan peyniri tipik bir kalsiyum deposudur. Makarna üzerine koyacağınız sadece bir çorba kaşığı parmesan, tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarının %15'ini karşılar. Permesan peyniri fazla tuzlu, ancak çinko oranı hayli yüksektir.

parmesan peyniri

Her peynirin içinde çeşitli vitaminler vardır. Bu vitaminler de kendilerine özgü yararları sağlar. Peynirlerin faydaları zaten sütteki vitaminlerle birlikte bir bütündür.

İsviçre peyniri

Bir kibrit kutusu kadar isviçre peyniri 120 kalori, 9 gram yağ ve 290 mg kalsiyum içerir. İsviçre peyniri protein ve mineral açısından zengindir. 30 gram isviçre peynirinde, günlük olarak alınması tavsiye edilen kalsiyumun üçte birinden fazlası vardır.

Brie peyniri

Bir kibrit kutusu kadar brie peyniri 96 kalori, 8 gram yağ ve 162 mg kalsiyum içerir. Brie peyniri yağlı peynirler arasında gösterilse de içerdiği yağ kaşar peynirinden azdır. B1 vitamini açısından çok zengindir. Çinko oranı da azımsanmayacak düzeydedir.

peynir çeşitleri peynirin faydaları

Süzme peynir

Bir kibrit kutusu kadar süzme peynir 29 kalori, 1.2 gram yağ ve 22 mg kalsiyum içerir. Süzme peyniri çok az yağ içerdiği için diyetlerde sıkça tavsiye edilir. Fakat gerekli kalsiyuma sahip olmadığından, diyet listelerinde kalsiyum açısından zengin başka gıdalarla takviye sağlanmalıdır.

Kaşar peyniri

Bir kibrit kutusu kadar kaşar peyniri 124 kalori, 10.3 gram yağ ve 216 mg kalsiyum içerir. Kaşar peyniri, en yağlı peynirlerdendir fakat iyi bir kalsiyum ve çinko kaynağıdır.

Mozarella peyniri

Bir kibrit kutusu kadar mozarella peyniri 90 kalori, 7.5 gram yağ ve 155 mg kalsiyum içerir. Mozarella peyniri orta yağlı olmasına rağmen doymuş yağ oranı yüksek bir peynirdir.

mozarella peyniri kalorisi vitaminler besin değeri

Keçi peyniri

Bir kibrit kutusu kadar keçi peyniri 59 kalori, 4.7 gram yağ ve 57 mg kalsiyum içerir. Keçi peyniri, inek peynirine oranla daha az kalorilidir ve D vitamini açısından zengindir. Fakat keçi peyniri kalsiyum ya da çinko açısından yeterli değildir.

Peynirlerin kalorileri için tıklayın.

Beyaz peynir

Bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir 75 kalori, 6 gram yağ ve 108 mg kalsiyum içerir. Beyaz peynir, yarım yağlı kaşar peynirinden daha az kalori içerir. Yani diyetlerinizde yarım yağlı kaşar peyniri yerine, beyaz peynir de tüketebilirsiniz. Kalsiyum oranı da yeterli seviyededir ayrıca beyaz peynir Dvitamini açısından çok zengindir.


Peynirin Faydaları Neler? Besin Değeri Kalorisi Ve Peynirdeki Vitaminler


Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini %60 azaltıyor, kolesterolü dengeliyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler